Jump to content
SynMojegoStarego

Weizen z natką pietruszki

Recommended Posts

Posted (edited)

Kilka lat temu piłem pszeniczne z natką pietruszki. Nie wiem jak było robione i jaki browar to uwarzył, ale pomyślałem że zrobię coś takiego w domu.

Natkę dodać do fermentacji, na "cichą" czy gotować? Jak myślicie?

Edited by SynMojegoStarego

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ja bym dodał na cichą wymoczoną w spirytusie. Gotowanie może zabić sporo aromatu. Robiłem tak z liśćmi kolendry i w miarę zdało egzamin. W miarę bo jednak liście kolendry są bardzo wrażliwe na wszelką obróbkę i łatwo tracą aromat, więc żadna bomba zapachowa to nie była, ale było wyczuwalne. Myślę, że z pietruszką może być lepiej, bo ona jest odporniejsza. 

Edited by Oskaliber

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tamto piwo smakowało jak wiosna :). Kupując pomyślałem, że to jakieś kolejne hipsterskie badziewie, ale spróbowałem wynalazku. Nazwę to po swojemu. Pietruszka dała tam świeżości zielonej, delikatności, w ogóle nie kojarzył nam się ten smak z pietruszką. Świerze, delikatne, lekkie, mniam. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

W którym to roku było warzone ? Może  aktualny piwowar z Nepemucena je stworzył , o ile sie nie mylę pracowal kiedyś w Roch 😊   a tak nawiasem Jego forest wysadza z butów

Share this post


Link to post
Share on other sites

I buraczki do tego, jak Buraczana Piana z Jurajskiego. Będzież chłodnik litewski, że hej. Pszenica z buraczkami właśnie fermentuje (kisi się?). Żebym miał dostęp do świeżej pietruszki to bym poeksperymentował, ale na tej półkuli właśnie rozpoczyna się zima...

Zamiast chmielu daj piołun na minimalną goryczkę. W lutym robiłem taki gruit (pszenica 60%, piołun, kwiaty jaśminu i kolendra) - wyszło znakomite i spontaniczny delikatny kwas się zrobił. Do buraczków i pietruchy może pasować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.