Skocz do zawartości

Wpływ zacierania na fermentacje


fotohobby

Rekomendowane odpowiedzi

43 minuty temu, zasada napisał:

Dosluchalem do 6 minuty gdy stwierdzili, że na K-97 można zrobić tradycyjnego niemieckiego weizena.

Over&out.

Wiesz, nie wiem, prowadzą jakiś tam mniejszy/większy browar, jakieś tam sukcesy mają... Nie próbowałem żadnego ich piwa oczywiście, ale nie próbowałem też żadnego z tutejszych domowych :) Moim zdaniem warto chociaż usłyszeć inne opinie, a wnioski każdy wysnuje swoje.

 

EDIT: Nie stosowałem jeszcze K-97, ale Fermentis reklamuje je jak najbardziej do niemieckich stylów z tego, co widzę. I chyba nie zrozumiałeś do końca tego, co mówią - mówią o tradycyjnym gose, a o weizenach jako na tej "neutralnej stronie" ze zredukowanym bananem i goździkiem. Czyli nie tradycyjne weizeny.

 

EDIT2: Inny eksperyment na W34/70: http://brulosophy.com/2016/02/08/fermentation-temperature-pt-4-lager-yeast-saflager-3470-exbeeriment-results/

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, sobieslaw napisał:

chyba nie zrozumiałeś do końca tego, co mówią - mówią o tradycyjnym gose, a o weizenach jako na tej "neutralnej stronie" ze zredukowanym bananem i goździkiem.

Prawda. Odpaliłem w lepszym brzmieniu i jest tak jak napisałeś. Nie zmienia to jednak mojego sceptycznego nastawienia.

Słucham dalej.

PS. Pszeniczne bez goździków i bananów to jednak niespecjalnie pszeniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, zasada napisał:

Prawda. Odpaliłem w lepszym brzmieniu i jest tak jak napisałeś. Nie zmienia to jednak mojego sceptycznego nastawienia.

Słucham dalej.

PS. Pszeniczne bez goździków i bananów to jednak niespecjalnie pszeniczne.

Oczywiście, nie można przyjmować nic za aksjomat, bo tak ktoś nagrał na youtube. Ale z drugiej strony pszeniczne niemieckie to nie tylko jeden styl... gose też jest przecież pszeniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2020 o 20:09, Hanys93 napisał:

Do czego daze to fakt ze kontrola spadku ekstraktu jest niesamowicie wazna dla koncowego efektu. Ma niesamowicie wielkie znaczenie czy dany szczep bedzie pracowac 3,7 czy 20 dni.

 

A z ciekawości spytam - bo rozumiem że mierzysz Blg regularnie od początku fermentacji, co kilka dni. Co konkretnie robisz z danymi, które uzyskujesz? W jaki sposób reagujesz jeśli np. okaże się że piwo zeszło w 3 dni do końcowego Blg?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2020 o 20:09, Hanys93 napisał:

Dokladnie, tylko i wylacznie jestes w stanie stwierdzic czy fermentacja sie skonczyla (jesli test na FG robiles). Ale czy jestes w stanie na tej podstawie wyciagnac wnioski czy fermentacja przebiegla tak jak powinna?

 

To raczej robię na podstawie danych sensorycznych.

 

>A to ciekawe. Wiesz na taka sytuacje moze wplynac wiele czynnikow, np. blad pomiarowy :)

Na tej zasadzie to mogę w ogóle nie mierzyć Blg, bo przecież błąd pomiaru.

Nota bene, to piwo które musiało dojść przez ostatnie kilka dni jest przepyszne, najlepsze z całego sezonu :)

Edytowane przez dirk gently
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.