Skocz do zawartości

RIS i piwo "powysłodowe"


raku102

Rekomendowane odpowiedzi

Moje uszanowanie,

 

otóż żeby zająć sobie trochę czasu teraz i umilić przyszłą zimę chcę uwarzyć RISa. Nie mam zbyt dużego doświadczenie w układani samemu receptur, więc chciałbym skorzystać z sugerowanego zestawu w jednym ze sklepów. A mianowicie:

Słód Pale Ale 4,4kg
Słód Monachijski 1,7kg
Słód Karmelowy 600 0,2kg
Słód Czekoladowy 400 0,4kg
Słód Melanoidynowy 0,3kg
Słód Czekoladowy 1200 0,35kg
Palone ziarno jęczmienia 0,25kg

Chmiel Challenger 45g
Chmiel First Gold 25g

Płatki bourbon 50g (nad ich wykorzystaniem jeszcze się zastanowię)

Według informacji powinno wyjść z tego 15 litrów 24 blg.

 

Mam dwa pytania dotyczące tego zestawu:

1.      Czy „kompozycja” słodów jest odpowiednia (w sumie wychodzi 7,6 kg)

2.      Czy chmielu nie jest za mało – „googlając” to forum zwykle chmielu w recepturach było sporo więcej.

 

Póki co tyle pytań dotyczących receptury RISa, ale pozwolę sobie również i tu opisać kolejny plan/problem. Otóż chciałbym zrobić od razu piwo „powysłodowe”. Wiem, że jest wielu przeciwników, że pracochłonność, ale co do samego faktu i pewności chęci jego zrobienia to ja jestem przekonany – najwyżej się potknę i zrozumiem, że nie tędy droga. Dodatkowo nie lubię marnowania czegoś co jeszcze jeszcze całkiem użyteczne (aż żałuję, że nie mam krowy czy innej kury bo bym ją młótem skarmiał ?)

I tutaj mam dwa pytania:

1.      Czytając, że blg po wysłodzeniu reszty może być słabe to  jestem gotów w osobnym garnku zatrzeć jeszcze jakieś 2 kg jakiegoś słodu żeby uzyskać pożądaną ilość i brzeczki i blg. I tutaj pytanie – czy, a jeśli tak to jaki słód zatrzeć żeby uzyskać – no właśnie co? Czy mają państwo jakieś pomysły odnośnie tego co dodać i co z tego miałoby wyjść?

2.      Tutaj przedstawię pokrótce logistykę i będę prosił o poradę. Zaznaczam, że nie mam chłodnicy co jest tutaj istotne. Otóż RISa warzę popołudniu (tak żeby do północy zdążyć). Zostawiam go w garnku przez noc w wodzie/na balkonie celem go schłodzenia. Jako, że nie mam drugiego garnka, a nie chcę RISa przelewać do fermentora przed ostygnięciem/ochłodzeniem, to brzeczka „powysłodowa” musiałoby czekać na warzenie sobie w fermentorze do rana żeby garnek się zwolnił. Czy może? Czy są jeszcze jakieś niedoskonałości mojego chytrego planu, których nie zauważyłem?

Będę bardzo wdzięczny za odpowiedzi. Proszę mnie nie odwodzić od tego pomysłu (no chyba, że ktoś naprawdę nie wytrzyma ?), a raczej proszę o pomoc w poprowadzeniu mnie przez mój pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, raku102 napisał:

proszę o pomoc w poprowadzeniu mnie przez mój pomysł.

 

Kup chłodnicę.

Zrób przynajmniej jedno małe piwo przed tym RISem. Najlepiej więcej, jedno wcześniej wykorzystując planowane do RISa drożdże.

BLG wysłodków podbij albo ektraktem, albo sposobem opisanym przez Chop & Brew we wpisie o Barleywine: http://chopandbrew.com/recipes/storm-in-a-teacup-golden-barleywine-homebrew-recipe/

 

Generalnie brzmi to trochę jak: "chce przebiec maraton, nie mam butów a o tym jakie mam doświadczenie biegacze wam nie powiem. Nie odwodźie mnie a pomóżcie." Na szczęście zagrożenie życia niższe ;)

Powodzenia, ale powoli.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chłodnica chodzi mi po głowie, ale z przyczyn finansowych zwlekam z jak zakupem.

 

Co do drożdży to chyba jednak będę preferował dwie paczki suchych. Na tym forum głosy są rozłożone mniej-więcej po pół i chyba zdecyduje się jednak na suche. Polemikę w tym temacie chętnie przyjmę.

Co do podbicia BLG - dziękuję za rady. Nie mówię, że nie skorzystam, ale chętnie dowiem się co jest złego w zatarciu dodatkowego słodu. Ma to jakieś techniczne wady?

 

A co do porównania to choć kwieciste, co lubię, to chyba jednak nietrafione, gdyż po kilku warkach wydaje mi się, że sam proces warzenia mam opanowany (mówię tutaj o czynnościach), poza chłodnica sprzętowi niczego nie brakuje. I, choć jestem wdzięczny za każdą sugestię i odpowiedź, to jeszcze bardziej wartościowe jest dla mnie gdy poza wskazówkami pokazane/wyjaśnione zostaną błędy w moim toku myślenia, który staram się przedstawiać. Wdzięczny będę za konkretne wskazanie: np. brzeczka nie może leżeć w fermentorze przez 8 godzin bo się zepsuje, zamiast odpowiedzi: "nie rób tego".

 

Zaznaczam - moja odpowiedź jest zupełnie neutralna (bez znamion ofensywy czy focha).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, raku102 napisał:

Brzeczka, przed gotowaniem, może przeleżeć 8 godzin? Nic się jej nie stanie? Nie zachodzą tam jakieś niekorzystne procesy?

To nie jest jakiś wielki błąd, trzeba tylko zachować higienę i oddzielić chmieliny. Najlepiej tez zadać po tym gęstwą

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, raku102 napisał:

 a raczej proszę o pomoc w poprowadzeniu mnie przez mój pomysł.

Uszanowanie. Polecam na poczatek posłuchania labolratorium Alchemii , a szczególnie odcinków #2 i #3 (Fermentacja), #17 (Zacieranie) #27 (Imperial Stout) #29 (Piwa mocne) dostępne na Youtube https://www.youtube.com/channel/UCcoluh2-M_dtn84l1u9cWVA/videos i na Spotify.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze żeby uporządkować krótkie pytania:
- czy podane wyżej słody są poprawnie skomponowane co do ich proporcji?

- czy chmielu jest wystarczająca ilość?

- czy brzeczka może stać przed przegotowaniem i chmieleniem w fermentorze około 8 godzin?

- czy zacieranie pewnej liczby słody dla podbicia BLG powysłodowego ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, raku102 napisał:

To jeszcze żeby uporządkować krótkie pytania:
- czy podane wyżej słody są poprawnie skomponowane co do ich proporcji?

- czy chmielu jest wystarczająca ilość?

- czy brzeczka może stać przed przegotowaniem i chmieleniem w fermentorze około 8 godzin?

- czy zacieranie pewnej liczby słody dla podbicia BLG powysłodowego ma sens?

 

Osobiście zrezygnowałbym z melanoidynowego, w mocnym piwie i tak będziesz miał sporo cukrów resztkowych, ale to kwestia gustu. Tak samo z goryczką - ja przy 24blg celowałbym w przynajmniej 80 IBU.

Brzeczkę idealnie byłoby wcześniej spasteryzować. Z drugiej strony przez 8 godzin, o ile nie masz jakiejś wybitnie dużej ilości mikrobów w powietrzu, nic nie powinno się stać.

Dodatkowe zacieranie ma sens, ale przedłuża proces - wolałbym dodać ekstraktu słodowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dość karkołomnie, ale co musiałbym dodać do brzeczki powysłodowej w wyżej wymienionego RISa, aby skręcić w kierunku Black IPA?

Liczę się z tym, że może nie "dociągnę" do wyznaczonego celu, ale w bliskiej okolicy chętnie bym się zatrzymał z wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.