Jump to content
Sign in to follow this  
WuPe

Pomiar Blg różny w różnym czasie tej samej próbki

Recommended Posts

Mam 8 warek za sobą i bardzo często powtarza się ten sam problem. Sprzęt używany przy opisywanym problemie to kocioł Klarstein i refraktometr. Otóż pobierając brzeczkę czy to przed gotowaniem, czy po gotowaniu zdarza się, że ta sama próbka daje inne wyniki rzędu 2 stopni. Moje postępowanie wygląda tak: 1. odkręcam kranik, zakładając, że ,,schowana" w zaworze brzeczka może mieć inną gęstość spuszczam jej trochę i dopiero pobieram próbę. 2. schładzam do temperatury ok 20-22 stopni (refraktometr wyskalowany w 20C), 3. mierzę. Do pomiaru wracam po kilku, czasem kilkunastu godzinach (rankiem , gdy warzę w nocy) i te wyniki najczęściej się różnią... Nie rozumiem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Woda odparowuje, a cukier zostaje, więc wynik się zwiększa. Prawidłowa jest wartość mierzona od razu po naniesieniu próbki na refraktometr. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

No własnie nie zwiększa, w sobotę wieczorem po warzeniu było 17,4, a rano 15,2... Nie wiem... Może ma to związek z tym, że świeża brzeczka nie jest tak klarowna? Chociaż próbę pobieram po ochłodzeniu, gdy większość mętów układa się już na dnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Klarowność brzeczki wpływa na 'rozmycie' się granicy obszarów bialy-niebieski w refraktometrze. Im bardziej mętna brzeczka tym bardziej rozmyta granica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.