Skocz do zawartości

Fermentacja prawie stanęła.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

uwarzyłem portera ale słabszego 18BLG, na drożdżach Diamont Danstar które fermentują 10-15 stopni. Fermentacja rozpoczęta w 13 stopniach przez kilka dni ładnie chodziła ale przyszedł przymrozek i obniżyła się do temp 6 stopnie. Stanęła. Przeniosłem do temp. najpierw 16stopni ale nie dawało to efektu. Podwóch dniach przeniosłem do 19,5 stopni, ruszyła ale bardzo niemrawo - nie tak jak była przed schłodzeniem. Obecnie ma 11 BLG. Nie wiem, czy przenieść do 14stopni czy znowu nie stanie. A 18 stopni to za dużo( dwa dni stoi w 18stu i czekam aż lepiej ruszy, może nie czekać.. ?

 

Z wysłodzin zrobiłem drugie na drożdżach s33, blg poczatkowe 13, podobnie jak tamto- fermentowało w temp 17,5 stopnia bardzo ładnie kilka dni. Potem temperatura w piwnicy zeszła do 11stopni. Obecne blg wynosi 9. Podniosłem temp, najpierw do 16 ale niewiele dało. Obecnie stoi razem z tamtym w temp 19,5 ślamazarnie ruszyła i rurka bulka baardzo powoli. 

 

Obydwa fermentatory po prezeniesieniu do 19,5 solidnie "przemieszałem" kołysając nimi aby drożdze uniosły się i "załapały tlenu". Ale słabo idzie fermentacja

 

Moje pytanie jest takie. Czy portera dać do temp 10-15 i czekać aż zejdzie ślamazarnie, a to drugie zostawić w 19 stopniach, mieści się w przedziale optymalnym dla tych drożdży?

 

- czy może zdekantować znad drożdży zadać nowymi drożdżami.. "? Poradźcie coś bo zielony jestem - jeszcze mi się coś takiego nie zdarzyło.

 

Z góry dziękuję.

Edytowane przez poldek34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, poldek34 napisał:

Witam,

 

uwarzyłem portera ale słabszego 18BLG, na drożdżach Diamont Danstar które fermentują 10-15 stopni. Fermentacja rozpoczęta w 13 stopniach przez kilka dni ładnie chodziła ale przyszedł przymrozek. Stanęła. Przeniosłem do temp. 19,5 stopni, ruszyła ale bardzo niemrawo - nie tak jak była przed schłodzeniem. Obecnie ma 11 BLG. Nie wiem, czy przenieść do 14stopni czy znowu nie stanie. A 18 stopni to za dużo( dwa dni stoi w 18stu i czekam aż lepiej ruszy).

 

Z wysłodzin zrobiłem drugie na drożdżach s33, blg poczatkowe 13, podobnie jak tamto- fermentowało w temp 17,5 stopnia bardzo ładnie kilka dni. Potem temperatura w piwnicy zeszła do 11stopni. Obecne blg wynosi 9. Podniosłem temp, najpierw do 16 ale niewiele dało. Obecnie stoi razem z tamtym w temp 19,5 ślamazarnie ruszyła i rurka bulka baardzo powoli. 

 

Obydwie brzeczki solidnie "przemieszałem" kołysając nimi aby drożdze uniosły się i "załapały tlenu".

 

Moje pytanie jest takie. Czy portera dać do temp 10-15 i czekać aż zejdzie ślamazarnie, a to drugie zostawić bo 19 mieści się w przedziale optymalnym dla tych drożdży,

 

czy może zdekantować i zadać nowymi drożdżami.. "? Poradźcie coś bo zielony jestem - jeszcze mi się coś takiego nie zdarzyło.

 

Z góry dziękuję.

 

Wiele dobrego tym piwom nie wróżę - drożdże nie lubią skoków temperatur. Jak długo już te piwa fermentują? Bulkanie nie jest żadnym wyznacznikiem fermentacji. A fermentację należy prowadzić w temperaturze odpowiedniej dla danego szczepu. I zdecydowanie nie jest to 19 stopni dla lagerowych danstarów...

W tym przypadku zostawiłbym s-33 w tych 19 stopniach, a portera do tych 14 i zostawił do końca fermentacji.

 

Na przyszłość warto sklecić najprostsze styropianowe pudło do fermentacji, jeśli nie masz żadnego pomieszczenia z przyzwoitą stałą temperaturą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, punix napisał:

 

 

Ja wiem, że drożdże nie lubią zmiany temperatur. :-))

Fermentacja portera ruszyła 18tego marca, a schłodzenie nastąpiło chyba z soboty na niedzielę. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, fotohobby napisał:

A  może uciekła ci temp podczas zacierania i masz dużo cukrów niefermentowalnych ?

zacieram na automacie, temperatura pod kontrolą. Więc ten wariant odpada. Zaniosłem do temp 14-15 stopni zobaczymy jak pójdzie dalej. W ciągu ostatnich dwóch dni blg spadło o jeden punkt a więc jest fermentacja tylko bardzo wolno - może ten typ tak ma, na początku idzie burzliwie a potem zwalnia.. ? 

Nie fermetowałem jeszcze na tych drożdżach, ani portera.. ??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, poldek34 napisał:

zacieram na automacie, temperatura pod kontrolą. Więc ten wariant odpada. Zaniosłem do temp 14-15 stopni zobaczymy jak pójdzie dalej. W ciągu ostatnich dwóch dni blg spadło o jeden punkt a więc jest fermentacja tylko bardzo wolno - może ten typ tak ma, na początku idzie burzliwie a potem zwalnia.. ? 

Nie fermetowałem jeszcze na tych drożdżach, ani portera.. ??? 

Sprawdzasz swój automat? Można się zdziwić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, poldek34 napisał:

zacieram na automacie, temperatura pod kontrolą. Więc ten wariant odpada. Zaniosłem do temp 14-15 stopni zobaczymy jak pójdzie dalej. W ciągu ostatnich dwóch dni blg spadło o jeden punkt a więc jest fermentacja tylko bardzo wolno - może ten typ tak ma, na początku idzie burzliwie a potem zwalnia.. ? 

Nie fermetowałem jeszcze na tych drożdżach, ani portera.. ??? 

Ja  fermentowałam na Diamondach portera bałtyckiego.

Zszedł z 20,5 do 9BLG. Tylko to byla gestwa - trzeci pasaż

 

Co do automatu - ja po pierwszych wątkach miałem problem z nadmierną wytrawnościa piw - okazało się, źe ustawienie 69C  nie oznacza w nim zacierania na słodko

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.