Skocz do zawartości

RIS - prośba o poprawki


ANowak

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję uwarzyć pierwszego RISa. Trochę poczytałem odnośnie tego jak ma wyglądać receptura pod taki styl, ale nadal nie jestem pewien czy wszystko wyjdzie dobrze, stąd prosze o jakieś wskazówki lub poprawki jakie mogę wprowadzić. 

Zasyp: 
Pale Ale - 3kg
Monachijski - 3kg
CaraMunich II - 0.4kg
CaraAroma - 0.3kg
Carafa II - 0.3kg 
Special B - 0.2kg
czekoladowy - 0.1kg

Zacieranie do negatywnej próby jodowej w 67°C, potem wsypanie słodów palonych i 10 min w 78°C

Chemielenie:
Iunga 30g 60'
Marynka 10g 60'
Sybilla 50g 30'

Drożdże Wyeast 1728
Fermentacja w 18-20°C, burzliwa przez 2 tygodnie, potem przelanie na cichą na kolejne dwa tygodnie

Myślałem też nad dodaniem lukrecji i jaśminu w 10' gotowania. Ma ktoś z nimi jakieś doświadczenie?

Dodatkowo prosiłbym o porady odnośnie refermentacji. Wystarczy normalnie dodać cukru/glukozy do wiadra z którego będę zlewał, czy przy tak mocnym piwie jest z tym więcej zabawy?

Edytowane przez ANowak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki planujesz ekstrakt początkowy i ile litrów? 

Dałbym palonego jęczmienia (niesłodowanego) 5-10% to też zależy jaka masz wodę i czy lubisz paloność. 

Ostatnie chmielenie dałbym na 15min. 

Nie zakładałbym fermentacji na 2 tygodnie tylko do czasu jej zakończenia. Może 2, może 3 tygodnie, nie wiadomo. 

Nie przelewałbym na cichą tylko po zakończeniu fermentacji głównej obniżyłbym temperaturę. Cichą w tym samym wiadrze. 

Ten szczep wydaje się fermentować niżej więc zacząłbym niżej przez pierwsze dni. Jak fermentacja nieco zwolni to podniósłbym na 18C. Jak blg spadnie do oczekiwanego to podniósłbym na 20C, na 2-3 dni, a później cicha, w tym samym wiadrze. 

Z refermentacjią nie powinno być problemów ale to też zależy od ekstraktu początkowego. 

Daj tyle drożdży ile potrzeba na litry/ekstrakt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, anatom napisał:

Jaki planujesz ekstrakt początkowy i ile litrów? 

Planuję 20-25BLG 18l
 

2 minuty temu, anatom napisał:

Dałbym palonego jęczmienia (niesłodowanego) 5-10% to też zależy jaka masz wodę i czy lubisz paloność. 

Woda jest delikatnie twarda, ale nie mam dokładnych wartości dla składników. Co do paloności to chciałbym, żeby była dość wyczuwalna w tym piwie, więc to może być dobry dodatek.

 

4 minuty temu, anatom napisał:

Cichą w tym samym wiadrze. 

W sensie w ogóle nie zlewać piwa znad drożdży i zostawić cały czas w tym samym wiadrze i niech się robi?
 

5 minut temu, anatom napisał:

Daj tyle drożdży ile potrzeba na litry/ekstrakt. 

Będzie starter 2l, więc nie powinno być problemu. Chyba, że masz na myśli, że może ich być wtedy za dużo i to wywali mi jakieś negatywne smaki w piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, ANowak napisał:

W sensie w ogóle nie zlewać piwa znad drożdży i zostawić cały czas w tym samym wiadrze i niech się robi?

Tak, w tym samym wiadrze. 

5 minut temu, ANowak napisał:

Planuję 20-25BLG 18l

Będzie starter 2l, więc nie powinno być problemu. Chyba, że masz na myśli, że może ich być wtedy za dużo i to wywali mi jakieś negatywne smaki w piwie?

Na 20blg i 18l potrzebujesz ok 250mld komórek więc tutaj starter może być. 

Na 25blg przy 18l potrzebujesz ok 350mld i tutaj z tego startera tyle nie wyciszniesz. Musiałbyś zrobić starter dwustopniowy 1l + 2,5l albo zrobić lekkie piwo i gestwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.