Skocz do zawartości

Danstar Lallemand Voss Kveik // LalBrew® Voss Kveik Ale Yeast


Rekomendowane odpowiedzi

Przeszukiwanie forum nie przyniosło żadnego rezultatu na frazy "Lallemand Voss Kveik" i "Lallemand Voss".

Ktoś miał okazję korzystać a się nie podzielił?

 

 

edit 27.03:

W ramach przygotowywania się do przeniesienia wątku do działu drożdżowego uzupełniam o opisy.

 

Opis ze strony producenta (LINK)

LalBrew® Voss Kveik Ale Yeast

Kveik is a Norwegian word meaning yeast. In the Norwegian farmhouse tradition, kveik was preserved by drying and passed from generation to generation. Kveik is the original, traditional dried yeast! The LalBrew® Voss strain was obtained from Sigmund Gjernes (Voss, Norway), who has maintained this culture using traditional methods since the 1980s and generously shared it with the wider brewing community. LalBrew® Voss supports a wide range of fermentation temperatures between 25-40°C (77-104°F) with a very high optimal range of 35-40°C (95-104°F). Very fast fermentations are achieved within the optimal temperature range with full attenuation typically achieved within 2-3 days. The flavor profile is consistent across the entire temperature range: neutral with subtle fruity notes of orange and citrus. Flocculation is very high producing clear beers without filtration or use of process aids.

 

Microbiological Properties

Classified as Saccharomyces cerevisiae, a top fermenting yeast.
Typical Analysis of LalBrew® Voss yeast:

Percent solids 93% – 96%
Viability 5 x 10 CFU per gram of dry yeast
Wild Yeast < 1 per 106 yeast cells
Diastaticus Undetectable
Bacteria < 1 per 106 yeast cells
Finished product is released to the market only after passing a rigorous series of tests
*See specifications sheet for details

 

Brewing Properties

In Lallemand’s Standard Conditions Wort, LalBrew® Voss yeast exhibits:
Fermentation that is completed in:

  • 2 days at 40°C (104°F)
  • 3-4 days at 30°C (86°F)
  • 5-7 days at 25°C (77°F)

Medium to high attenuation and very high flocculation.
Neutral flavor profile across the temperature range with notes of orange and citrus.
The optimal temperature range for LalBrew® Voss yeast when producing traditional
styles is 35-40°C (95-104°F)
Lag phase, total fermentation time, attenuation and flavor are dependent on pitch rate, yeast handling, fermentation temperature and nutritional quality of the wort. Our research suggests that pitching LalBrew® Voss directly into wort without prior rehydration will often result in better performance including shorter lag-phase and greater attenuation. If you have questions please do not hesitate to contact us at brewing@lallemand.com.

 

Technical data sheet

https://www.lallemandbrewing.com/wp-content/uploads/2019/12/TDS_LPS_BREWINGYEAST_VOSS_ENG_8.5x11.pdf

 

Opis ze strony sklepu Marxam - mniej więcej tłumaczenie części powyższego:

Według norweskiej tradycji piw zagrodowych (farmhouse ale), drożdże (norw. kveik) używane do warzenia tradycyjnego piwa domowego, były konserwowane poprzez suszenie i w tej formie przekazywane z pokolenia na pokolenie. Drożdże Lallemand Kveik to oryginalny szczep pozyskany od Sigmunda Gjernesa z miejscowości Voss, który zachował je używając tradycyjnych metod i dzieląc się nimi ze społecznością piwowarów. Szczep ten charakteryzuje bardzo szeroki zakres temperatur fermentacji (35-40°C). Szybki koniec fermentacji jest możliwy do osiągnięcia nawet w 2-3 dni. Neutralny profil z delikatnymi nutami owocowymi i cytrusowymi jest osiągany niezależnie od temperatury fermentacji (w podanym zakresie). Bardzo silna flokulacja pozwala uzyskać klarowne piwo bez potrzeby dodatkowej filtracji lub dodatków.

Polecane do piw w stylu: norweskie farmhouse ale, piwa górnej fermentacji o szybkim czasie fermentacji.

Fermentacja może być zakończona w:

  • 2 dni w temperaturze 40°C 
  • 3-4 dni w temperaturze 30°C 
  • 5-7 dni w temperaturze 25°C


Zakres temperatury fermentacji: 25°C (77°F) do 40°C (104°F)
Tolerancja alkoholu: do 12%
Flokulacja: silna
Odfermentowanie: średnie/wysokie
Profil: neutralny, możliwe lekkie owocowe estry

image.png.ab1011f781b8d22c3b03904e2604f234.png

Odfermentowanie i czas fermentacji są zależne od ilości komórek zadanych do brzeczki, jej wartości odżywczej oraz kondycji drożdży.

 

Sklep Ale piwo dodaje: Optymalny zakres temperatur dla drożdży Voss przy produkcji tradycyjnych piw wynosi 35-40°C 

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nowość z Lallemanda stąd może nie być jeszcze stosownego wątku na forum. Mam w planie zrobić 1 warke jak temperatura w domu będzie bardzo wysoka czyli gdzieś na lato.

Z wstępnych suchych info od dystrybutora to to, że podobno im wyżej się fermentuje tym bardziej neutralne piwo. Choć producent podaje, że są dość neutralne w całym zakresie pracy. Być może chodzi o to aby właśnie za nisko z nimi nie schodzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam na fermentacji drugą już warkę na tych drożdżach. Obydwie puściłem temperaturowo luzem. Drożdże zadawane w 30+ C potem około 26C.
Pierwsza warka która sobie już popijam, profil całkiem neutralny.
Różnice i podobieństwa jakie dostrzegłem względem FM53 na których zrobiłem kilka warek.
1. Brak smrodu siarki podczas fermentacji. Na FMach miałem z tym mega problem bo nawet w butelkach długo się siarkowodór utrzymywał, a z kegów w ogóle nie szło się go pozbyć.
2. Wolniej opadają te drożdże, wolniej klaruje się piwo w butelkach.
3. Jak to KVEIKI nie ważne ile zadasz drożdży, i tak ruszą.
4. Mam wrażenie że te suche dłużej fermentują niż FM53.

Odkąd lodówkę przerobiłem na kegerator, lecę tylko na kveikach. Mi te piwa odpowiadają więc puki co przy nich pozostanę. A no i taka zaleta że gęstwę można w zasadzie używać bez końca, a przechowywanie w lodówce może być znacznie dłuższe niż w przypadku zwykłych drożdży.

Wysłane z mojego Mi MIX 2S przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie właśnie kończy fermentować 13Blg i po 48h zjadły do 3... temperatura cały czas 30-32st a profil piwa bardzo czysty.. liczyłem na jakieś fajne estry a tu nic, następne piwo na nich chyba trzeba będzie solidnie dochmielić na aromat. Po zadaniu do brzeczki ruszyły po 3h (bez uwadniania prosto z paczki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tc1985 napisał:

(...) profil piwa bardzo czysty.. liczyłem na jakieś fajne estry a tu nic, (...) bez uwadniania prosto z paczki

Czyli także tutaj warto robić underpitching dla stresu i estrów?

Dzisiaj zamówiłem saszetkę (zamiast fiolki FM) właśnie żeby móc lepiej dawkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Radi_wroc napisał:

Napisz proszę kto je sprzedaje. 

Marxam. W Ale piwo jest, ale niedostępne.

edit: http://cml.dokuro.org/beer/index?searchh=lallemand voss&q=28d739c068789f8b43a18145e1aea572

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś się orientuje jak one znoszą wahania temperatury w tym jej spadki (np. po burzliwej)? Tzn. czy można z dobrym skutkiem wstawić je bez kontroli do temp. pokojowej zakładając wahania noc / dzień itp.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zasada napisał:

Czyli także tutaj warto robić underpitching dla stresu i estrów?

Dzisiaj zamówiłem saszetkę (zamiast fiolki FM) właśnie żeby móc lepiej dawkować.

drugi raz bym chyba dał pół saszetki, bo z całej ruszyły bardzo szybko, mimo tego, że poza przelaniem do fermentora nie napowietrzałem brzeczki wcale.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, aldorn napisał:

Jeśli dobrze pamiętam, to w grupie Kveik Polska ktoś o nich pisał:

https://www.facebook.com/groups/477095029612734/

To w miarę możłiwości, proszę przeklej tę wypowiedź.

Link dla nieużywających FB jest nieprzydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam. Dzisiaj butelkuje piwo na kveik ach espe. Zasyp jaki zadałem to słod pale ale i niewielki dodatek special x (100g). Wyszło 14 blg po długiej fermentacji w temp 25 (wahania +- 2 'c) zeszło do 2 blg. Na chwilę obecną piwo faktycznie ma aromat śliwki, nie wiem ile w tym autosugesti, ile w tym pochodzi od drożdży a ile to zasługa słodu special. Im bardziej wącham tym bardziej wydaje mi się że jest śliwkowe. Piwo dość mętne, być może będzie szansa że się wyklaruje w butelkach. Gdybym miał je do czegoś porównać to do wigilijnego delikatnego kompotu z suszu.

 

Tak to leciało dla nie mających FB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, manowar napisał:

 

Tak to leciało dla nie mających FB

Wiesz że dzwoni, ale nie wiesz w którym kościele :P

 

Opis jednego kolegi z Kveik Polska:

 

Postanowiliśmy przetestować te nowe suche Vossy z Lallemanda na prostym Pale Ale. Nikt jeszcze ich nie opisywał na grupce, więc postanowiłem coś skrobnąć. Fermentacja będzie prowadzona w temp. pokojowej przy kaloryferze. Ostatecznych rezulatów spodziewajcie się pod tym postem za jakieś 2 tygodnie, ale może będę updejtował jeśli mnie coś zadziwi w międzyczasie. Podaję przepis żebyście załapali tło eksperymentu.
 

Motueka Kveik Pale Ale (~13 Blg)

  • 92% pilzneńskiego Soufflet
  • 8% monachijskiego jasnego Soufflet
 
  • Magnum PL 12,9%aa na ok. 25 IBU
  • Motueka 5,3%aa na whirlpool (5 g/l)
 
  • Lallemand LalBrew Voss Kveik Ale Yeast 11 g
 
Piwo już się nagazowało, a więc można podsumować ten eksperyment. Polecam. Fermentacja przy kaloryferze przebiegła bardzo szybko, prawdopodobnie w ok. 3 dni (tu warto zaznaczyć, że zadałem całe 11g bez uwadniania). Przy butelkowaniu (6 dni od zadania drożdży) piwo było mocno i równomiernie zmętnione (pic rel). Drożdże uformowały na dnie fermentora zbitą masę i łatwo było je zebrać. Nie wyczuliśmy żadnych fenoli, siarki czy innych niepożądanych aromatów - co najwyżej piwo mogło być ciut młode w aromacie, ale po tygodniu w butelkach wszystko jest okej. Zdaje mi się, że drożdże podbiły słodowość w stronę słodkiego chlebka, ale nie jestem ekspertem (a w sumie to może być mój odbiór monachijskiego w zasypie). Jeśli ktoś się boi płynnych, to polecam - drożdże banalne w użyciu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.03.2020 o 16:39, x1d napisał:

Warto by wrzucić do działu "charakterystyki".

Uzupełniłem pierwszy post i poprosiłem elroya o przeniesienie.

Znalazłem całkiem ciekawy filmik na ich temat. Szczególnie interesująca jest sugestia aby podpowiedzieć Lallemand jakie inne szczepy Kveików mogliby wypuścić ;)

 

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
12 minut temu, tamtomasz napisał:

koźlak

Jaki ekstrakt, litraż, do ilu schlodziles brzeczkę i ile ich dałeś - całą paczkę, rozsypane/ uwodnione?

 

U mnie czekają na podniesienie się T, ale jeśli pracowały Ci w 18°C to chyba szybciej je otworzę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 1.05.2020 o 12:30, tamtomasz napisał:

Aktualizacja na temat lager kveika, czyli koźlaka na tych drożdżach, o którym wspominałem wcześniej.

 

Niestety uważam eksperyment za nieudany. Profil wyszedł bardzo czysty, ale nie jest tak bogaty/złożony, jak w koźlaku przefermentowanym normalnie na drożdżach lagerowych i wyleżakowanym. Smak jest ok, jeśli ktoś chce spróbować lagera, a nie ma innej możliwości to sobie może zrobić taką namiastkę, jeśli jednak masz możliwość to normalny lager jest o wiele lepszy.

 

Kilka informacji. Porównuję z butelkami, które były na dojrzewaniu normalnie w temperaturze 17 stopni, mają już ponad miesiąc, może z czasem jeszcze ten profil się ułoży, ale jeśli to piwo będzie musiało dojrzewać tyle samo czasu, co normalnie się leżakuje to całe przedsięwzięcie moim zdaniem nie ma sensu. Butelki, które były na lagerowaniu w lodówce są bez gazu, co mnie zaskakuje, bo zanim je wrzuciłem do lodówki to miały przerwę diacetylowa pięć dni, najwyraźniej było to zbyt krótko. Te trzymane w temperaturze 17 stopni są nagazowane normalnie.

Dobrze rozumiem, że butelki bez gazu od rozlewu trzymałeś w temperaturze lagerowej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2020 o 15:29, tamtomasz napisał:

Zabawa z kveikami wymaga jednak zupełnie innego podejścia do fermentacji niż w przypadku używania innych sucharów. Ciężko trochę przełączyć mentalność, ale chyba już zaczynam ogarniać temat z tymi drożdżami. Butelkować jak najszybciej, jak tylko zjadą do docelowej gęstości to w butelki, nie ma co czekać.

czyli mówisz że lepiej szybko przefermentować i rozlew? a jakie temperatury proponujesz ? w sumie jutro będę ich używał i zastanawiam się jak do nich podejść, z reguły ciągnę burzliiwą 2 tyg (czy jest sens czy nie) to tutaj rozumie nie ma to sensu ?

Edytowane przez Fenris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.