Skocz do zawartości

Wyszedł gładki cienkusz bez smaku i chmielu - dlaczego? Płatki owsiane?


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem coś takiego:

 

5 kg pilzneński

0,26 kg płatki owsiane

zacier 60 min. 66C

60m Chinook 16g

7m Simcoe 10g

7m Lemon Drop 15g

0m Simcoe 20g

0m Lemon Drop 20g

US-05

 

12,7 BLG zeszło do 1,5 BLG - czuć te 6% po wypiciu, ale w smaku...

 

Gładko i to bardzo. Żadnego zapachu chmielu czy smaku, bardziej to przypomina jakiegoś... rozwodnionego Carlsberga? Czy te płatki aż tyle mogły wnieść gładkości? Raczej specjalnie chmieliłem później ze względu na chłodzenie w wannie - wcześniejsze warki wyszły super. Gdzie szukać błędów? Nie czuć żadnych wad fermentacji, po prostu jest... nijakie. Z goryczką też słabo. Myślałem, że może za słabo się gotuje brzeczka, ale poprzednie warki miały tyle, ile zakładałem.

 

EDIT: Dla porównania warka, która wyszła bardzo fajnie moim zdaniem:

 

5 kg Pale Ale

0,5 kg pszeniczny

zacier 60min. 65C

60m Chinook 20g

10m Chinook 12g

10m Citra 12g

0m Chinook 24g

0m Citra 24g

US-05 13 BLG zeszło do 1,6 BLG

 

Z góry dzięki.

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chmiel porównywałem do poprzedniej warki, którą dodałem do pierwszego posta - ledwie parę gramów różnicy i taki efekt może być? Fakt, że inne chmiele, ale generalnie gramatura super się nie różni, jak i czasy. Fakt, że Lemon Drop tylko 4,6% AA.

 

Przy otwarciu pachniały i wyglądały super, pytanie, czy po tym można poznać zwietrzały, stary chmiel?

 

Sugerowałem się też kalkulatorem brewness, który wszystkie moje poprzednie warki określał jako gorzkie, a dopiero tą jako "zbalansowaną".

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sobieslaw napisał:

Sugerowałem się też kalkulatorem brewness, który wszystkie moje poprzednie warki określał jako gorzkie, a dopiero tą jako "zbalansowaną".

To patrzy tylko na goryczkę, a nie na chmielenie aromatyczne. No i w ogóle średnio się do czegokolwiek nadaje. 

 

Partie chmielu są bardzo różne, nawet tej samej odmiany. Chyba, że jednak jakiś błąd fermentacji Ci przykrył chmielowość, ale jeśli twierdzisz, że nie, to innego wyjścia za bardzo nie widzę. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po otwarciu kolejnych butelek już jest lepiej. Nawet kolor jest głębszy.

 

Butelka, której próbowałem była ostatnią, która była butelkowana. Czy to możliwe, że na dnie fermentora jest bardziej rozcieńczone piwo? Nigdy nie mieszam syropu glukozowego z piwem, po prostu zlewam wężykiem na syrop i zakładam, że się dobrze wymiesza. Czy to błąd? Czy lepiej mieszać i ryzykować utlenienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Robert87 napisał:

Moim zdaniem utlenione masz to piwko bo barwa nie powinna się zmieniać

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka
 

Szczerze myślę, że się nie zmieniła.

 

Myślę, że w tej pierwszej butelce była po prostu jaśniejsza. I to tak ostro jaśniejsza, jak gdyby klarowny wit albo grodziskie, jakby rozwodnione piwo po prostu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.