Skocz do zawartości

Co zrobić z nowymi pędami ?


Piotrek83

Rekomendowane odpowiedzi

W ubiegłym roku posadziłem swoje pierwsze chmiele ze sztobrów  w doniczkach zakupionych u naszego forumowego kolegi. Byłem bardzo zaskoczony bo w połowie września  z trzech krzaków zebrałem prawie 2,5 kg  świeżej szyszki. Chmiel odciąłem na wysokości około 20 cm nad ziemią. Przed pierwszymi przymrozkami usypałem kopce ziemi i tak zostawiłem na zimę.

Dzisiaj zauważyłem że w kilku miejscach zaczęły wychodzić nowe pędy i tu mam pytanie co z nimi zrobić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki z odpowiedź

 

Czyli rozkopać kopiec, odciąć młody pęd od głównego pędu, (ciąć przy samym pędzie głównym ?)

Następnie z powrotem zakopać i usypać kopiec.

Pozyskany pęd wsadzić do ziemi w doniczce.

 

Dobrze zrozumiałem ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym w tym roku zostawił tak jak jest (ten kopczyk był trochę w moim odczuciu zbędny).

Po prostu "oczka" na pędzie głównym poszły na boki. Na początku maja usuń to co poszło z pędów bocznych, będziesz miał na przyszły rok bazę do pozyskania sztobrów z karpy (czyli części zdrewniałej z nowymi pędami).

Edytowane przez Joosto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usypałem kopczyki żeby zabezpieczyć przed mrozami których w sumie za bardzo nie było. Ale kto wiedział. 

Odciąłem te pędy które już wychodziły z ziemi i wsadziłem do doniczek. Następnie wszystko zasypałem ziemią tak jak było.

W Centennialu było 16 pędów które miały średnio po 15 cm długości. Nie chciałem tego tak zostawiać żeby nie zmarzło.

Zobaczymy co z tego wyjdzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po prawej masz karpę "główną".

Na "dziesiątej" i  "dziewiątej" masz  zbędne sztobry z pędami , które świetnie nadają się do odcięcia i zrobienia sadzonek.

 

 

IMG_20200325_164925.thumb.jpg.6b4fdc34f3e7d3fead347088e2a301ed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Jak myślicie, jest sens już naprowadzać największe pędy na przewodniki czy jeszcze za wcześnie?

Według opracowania z IUNG optymalny okres wypada między 5 a 25 maja, ale mam już z dwóch roślin po jednym ponad 50cm pędzie i zastanawiam się czy je naprowadzać, czy ciąć i rozmnażać :).   

Przy okazji drugie pytanie, jak długo ukorzeniały Wam się pędy stojące w wodzie? Bo w moim przypadku (woda z ukorzeniaczem) minęły 2 tygodnie, a korzeni nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Bzyku napisał:

Według opracowania z IUNG optymalny okres wypada między 5 a 25 maja,

Czyli po tzw zimnych ogrodnikach, którzy zdaje się odchodzą w zapomnienie...

Ja swoją mikrouprawę balkonową już puszczam na barierkę, najdłuższe też  z 30-50cm. Ale skoro dzikie chmiele wokół już dobrze ponad metr przyrostów mają to zdaję się na naturę. Kilka pędów planuję rozmnożyć i wzorem guerilla gardening posadzić na mieście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.