Skocz do zawartości

ABW - prośba o ocenę przepisu


Jacho

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o ocenę receptury, zwłaszcza kompozycji chmielowej American Barleywine.

Założenia:

  • Gęstość 25.3 BLG
  • ABV 11.8 %
  • IBU 72
  • SRM 9.8

 

Zasyp:

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
Ziarno Viking Pale Ale malt 6 kg 85.7% 75 % 5
Ziarno Strzegom Pilzneński 0.5 kg 7.1% 75 % 4
Ziarno Caramel/Crystal Malt - 30L 0.5 kg 7.1% 75 % 59

 

Zacieranie:

1) 66 stopni - 60-90 min

2) 72 stopnie - 10 min

3) 76 stopni - 2 min

 

Chmielenie:

Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy
Gotowanie Warrior 20 g 60 min 15.5 %
Gotowanie Citra 15 g 60 min 12 %
Gotowanie Mosaic 15 g 15 min 10 %
Gotowanie Warrior 15 g 15 min 15.5 %
Aromat (koniec gotowania) Warrior 15 g 0 min 15.5 %
Aromat (koniec gotowania) Mosaic 15 g 0 min 10 %
Na zimno Citra 20 g 5 dni 12 %
Na zimno Mosaic 20 g 5 dni 10 %

 

Inne:

gęstwa US-05 po AMWheat (ok. 500 ml)

płatki dębowe (macerowane w koniaku) na cichą

 

Tu jest pełna receptura: https://brewness.com/pl/recipe/abw-16/view/pdf

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Jacho napisał:

Proszę o ocenę receptury, zwłaszcza kompozycji chmielowej American Barleywine.

Założenia:

  • Gęstość 25.3 BLG
  • ABV 11.8 %
  • IBU 72
  • SRM 9.8

 

Zasyp:

Typ Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
Ziarno Viking Pale Ale malt 6 kg 85.7% 75 % 5
Ziarno Strzegom Pilzneński 0.5 kg 7.1% 75 % 4
Ziarno Caramel/Crystal Malt - 30L 0.5 kg 7.1% 75 % 59

 

Zacieranie:

1) 66 stopni - 60-90 min

2) 72 stopnie - 10 min

3) 76 stopni - 2 min

 

Chmielenie:

Użyto do Nazwa Ilość Czas Alfa kwasy
Gotowanie Warrior 20 g 60 min 15.5 %
Gotowanie Citra 15 g 60 min 12 %
Gotowanie Mosaic 15 g 15 min 10 %
Gotowanie Warrior 15 g 15 min 15.5 %
Aromat (koniec gotowania) Warrior 15 g 0 min 15.5 %
Aromat (koniec gotowania) Mosaic 15 g 0 min 10 %
Na zimno Citra 20 g 5 dni 12 %
Na zimno Mosaic 20 g 5 dni 10 %

 

Inne:

gęstwa US-05 po AMWheat (ok. 500 ml)

płatki dębowe (macerowane w koniaku) na cichą

 

Tu jest pełna receptura: https://brewness.com/pl/recipe/abw-16/view/pdf

 

 

 

 

Zastanowiłbym się nad wyrzuceniem karmelu - nie zacierasz na wytrawnie, do tego 2 godziny gotowania, będzie słodko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2020 o 15:34, anatom napisał:

Przerwę 72C bym pominął tak samo jak chmielenie na zimno. Takie piwo będzie ułożone w pełni najwcześniej za rok. Z chmielenia po tym czasie już nic nie zostanie. 

 

A dlaczego pominąłbyś przerwę? Bo i tak będzie wystarczająco treściwe przy tym zasypie?

Co do chmielenia na zimno wciaż się zastanawiam. Czy może przesunąć część na wyłączenie palnika (oczywiście z mniejszą dawką)?

 

I jeszcze - jakie Ph wody/zacieru powinno być oprymalne?

Edytowane przez Jacho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacho napisał:

A dlaczego pominąłbyś przerwę? 

Zacierałbym jednotemperaturowo ze względu na oszczędność czasu. 25blg to srogi ekstrakt i piwo będzie, tak jak piszesz, wystarczająco treściwe. Nie wiadomo co wniesie taka przerwa, jak chcesz płytko odfermentować to sterowałby to odpowiednimi drożdżami. Można w ten sposób bardziej to kontrolować. 

3 godziny temu, Jacho napisał:

Co do chmielenia na zimno wciaż się zastanawiam

Wrzuciłbym trochę chmielu na smak/aromat bez większego analizowania, tak na skrócenie smaku słodowego. Po prostu, jak piwo będzie słodowe to ta słodowość będzie w pewnym momencie przerwana dzięki czemu piwo nie powinni być mulące. 

 

Co do ph zacieru to powinno być w okolicach 5,2 - 5,5. Nie masz żadnych problematycznych pod względem ph surowców w przepisie więc zacier sam z siebie powinien ustabilizować się w tym zakresie ph. Wodę do wysładzania warto zakwasić czymś do ph ok 5,5, np kwasem fosforowym (fosfor jest dodatkowo jednym ze składników odżywczych dla drożdży). 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem ok 3 tygodniu temu. Fermentacja chyba dobiega końca, choć mam wrażenie, że drożdże nie zjadły za wiele... Na refraktometrze pokazuje od tygodnia 14 BRIX, przy początkowym ok 23 BRIX. Nie wiem, czy było za mało drożdży (dałem ok 150 ml gęstwy US05 na niespełna 12 l brzeczki), czy rzeczywiście zakończyło już fermentowanie. Piwo klarowne, wyczuwalna słodycz.

 

 

Zastanawiam się teraz czy zlewać już na cichą do drugiego fermentora (ok 2-4 tyg), potrzymać jeszcze trochę, czy dodać drożdży by dojadły choć trochę z tego cukru co zostało. Jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacho napisał:

Zrobiłem ok 3 tygodniu temu. Fermentacja chyba dobiega końca, choć mam wrażenie, że drożdże nie zjadły za wiele... Na refraktometrze pokazuje od tygodnia 14 BRIX, przy początkowym ok 23 BRIX. Nie wiem, czy było za mało drożdży (dałem ok 150 ml gęstwy US05 na niespełna 12 l brzeczki), czy rzeczywiście zakończyło już fermentowanie. Piwo klarowne, wyczuwalna słodycz.

 

 

Zastanawiam się teraz czy zlewać już na cichą do drugiego fermentora (ok 2-4 tyg), potrzymać jeszcze trochę, czy dodać drożdży by dojadły choć trochę z tego cukru co zostało. Jakieś sugestie?

o korekcie słyszałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Jacho napisał:

Zrobiłem ok 3 tygodniu temu. Fermentacja chyba dobiega końca, choć mam wrażenie, że drożdże nie zjadły za wiele... Na refraktometrze pokazuje od tygodnia 14 BRIX, przy początkowym ok 23 BRIX. Nie wiem, czy było za mało drożdży (dałem ok 150 ml gęstwy US05 na niespełna 12 l brzeczki), czy rzeczywiście zakończyło już fermentowanie. Piwo klarowne, wyczuwalna słodycz.

 

 

Zastanawiam się teraz czy zlewać już na cichą do drugiego fermentora (ok 2-4 tyg), potrzymać jeszcze trochę, czy dodać drożdży by dojadły choć trochę z tego cukru co zostało. Jakieś sugestie?

 

A po co w ogóle chcesz zlewać? Drożdży raczej nie było za mało, chyba, że jakąś starą gęstwę dałeś. W jakich temperaturach fermentujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, punix napisał:

 

A po co w ogóle chcesz zlewać? Drożdży raczej nie było za mało, chyba, że jakąś starą gęstwę dałeś. W jakich temperaturach fermentujesz?

Gęstwa świeża, 6-dniowa (ilość obliczona kalkulatorem gęstwy, nie pamiętam już skąd). Zamierzam dodać kostki dębowe na minimum 2 tygodnie, a poza tym dofermentować na wszelki wypadek na spokojnie. 

Edytowane przez Jacho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacho napisał:

Gęstwa świeża, 6-dniowa (ilość obliczona kalkulatorem gęstwy, nie pamiętam już skąd). Zamierzam dodać kostki dębowe na minimum 2 tygodnie, a poza tym dofermentować na wszelki wypadek na spokojnie. 

 

Możesz to spokojnie zrobić w tym samym fermentorze, a do tego jeśli coś na jeszcze dofermentować, to nie zabierzesz drożdży. Jakie były temperatury, może warto trochę podnieść teraz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, punix napisał:

 

Możesz to spokojnie zrobić w tym samym fermentorze, a do tego jeśli coś na jeszcze dofermentować, to nie zabierzesz drożdży. Jakie były temperatury, może warto trochę podnieść teraz?

 

Wiadro w pudle styropianowym i kocu termicznym, start od około 16 stopni (temperatura w pudle, tam mam termometr) do 20 w ostatnim tygodniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.