Skocz do zawartości

opozniony/brak startu fermentacji


JaRo999

Rekomendowane odpowiedzi

Hej piwowarzy, mam dylemat: zestaw surowców na bazie ekstraktów jasne Ale 12Blg - gotowałem i chmieliłem zgodnie z instrukcją 1h, potem chłodziłem ok. 2h. Jak wrzuciłem drożdże o godzinie 23, to brzeczka miała ok. 20 stopni. Mam lodówkę ze styropianu i zamknąłem w niej fermentator z dwiema butelkami zamrożonej wody. Myślałem, że utrzyma temperaturę rzędu 17 stopni (drożdże z zestawu mają zakres 15-24), natomiast rano się okazało, że termometr wrzucony do lodówki wskazuje 14. Na ten moment nie widać żadnych oznak fermentacji (jedynie lekko wybrzuszone wieko). Co robić? Czy można otwierać fermentator z brzeczką (żeby sprawdzić jej temperaturę)? Czy drożdże zginęły, czy jest jeszcze szansa na start fermentacji i lepiej zostawić jak jest? Do szczegółowych informacji dodam jeszcze, że butelki zostały wyjęte i w otoczeniu fermentatora jest 20 stopni mniej więcej od 6h, oraz, że ilość brzeczki to jakieś 18litrów w 30litrowym fermentatorze. Pozdrawiam i proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu S-04 bez napowietrzania ruszyły mi dopiero po 3 dniach ale gęstość brzeczki to 18°Blg. Teraz za każdym razem napowietrzam brzeczkę robotem kuchennym z końcówkami do ubijania piany, oczywiście wysterylizowanymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybkie odpowiedzi, wiadomości z frontu wyglądają następująco: fermentacja w końcu ruszyła, ale bulgocze bardzo "majestatycznie": z ociąganiem i rzadko. Może jeszcze nabierze tempa, bo jak pamiętam moją poprzednią warkę z brewkita, to trzeba było co rusz uzupełniać wodę w rurce fermentacyjnej (bulgotało co chwila do tego stopnia, że ją wyrzucało). W sumie też nie musiałem nic napowietrzać, ale widać, że tym razem to był chyba brakujący czynnik. Odzyskałem nadzieje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.