Skocz do zawartości

Barley Wine


SlawekT

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
W dniu 22.03.2020 o 10:29, SynMojegoStarego napisał:

Tu masz takie tego o.

https://byo.com/article/barleywine/

A tutaj masz cały, świeży i fajny wpis o warzeniu BW: http://chopandbrew.com/episodes/storm-in-a-teacup-barleywine-brew-day/

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.04.2020 o 21:47, SlawekT napisał:

Czy ktoś ma własne doświadczenia w tym temacie?

Dwa BW opisane w notatkach.

Mało ciekawe miksy z różnych przyczyn.

Gdybym powtarzał, zrobiłbym 95% brytyjskie pale ale (Maris Otter, Golden Promise, Optic), 5% Crystal 120.

edit: a w ogóle mój pierwotny plan zakładał zebranie 7 różnych pale po kilogramie i zrobienie "Siedem pali Barley Wine".

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje BW.

Pale Ale

szczypta Crystal 160 (zbędny IMHO)

IBU 60, ale teraz dał bym więcej chmielu na goryczkę

Dużo zdrowej gęstwy po WLP007 i te drożdże polecam z całego serca.

No i najważniejszy składnik, czyli  jak mawia Czesław D., "fermentacja, fermentacja i fermentacja" Bez dobrej kontroli temperatury wyjdzie Ci środek do czyszczenia kibla.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 4.04.2020 o 10:11, Fradio napisał:

Ja mogę polecić propozycję Zasady. Robiłem 97% pale ale i 3% Special W, wyszło całkiem przyjemnie.

 

Pytanie jak planujesz z fermentację? Bo to ona tu dużo odegra, a właściwie dobra kontrola i żeby jej nie popsuć.

Na razie  o planowaniu fermentacji nie ma mowy, bo nie ma jeszcze decyzji odnośnie zasypu i całej receptury. Możesz rzucić parę hintów, z jakimi problemami należy się liczyć, na co zwrócić uwagę? Robiłem już ok. 15 warek Portera Bałtyckiego i klasztornego poczwórniaka i nie miałem żadnych problemów z fermentacją. Może nie zawsze porter był najlepszy, ale raczej było  to wynikiem eksperymentów z zasypem - czytaj zużywanie niepotrzebnych słodów. Może nie ma zbyt wyrafinowanego gustu, ale twierdze, że nigdy nie wyszedł mi płyn do czyszczenia kibla. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, SlawekT napisał:

Na razie  o planowaniu fermentacji nie ma mowy, bo nie ma jeszcze decyzji odnośnie zasypu i całej receptury. Możesz rzucić parę hintów, z jakimi problemami należy się liczyć, na co zwrócić uwagę? Robiłem już ok. 15 warek Portera Bałtyckiego i klasztornego poczwórniaka i nie miałem żadnych problemów z fermentacją. Może nie zawsze porter był najlepszy, ale raczej było  to wynikiem eksperymentów z zasypem - czytaj zużywanie niepotrzebnych słodów. Może nie ma zbyt wyrafinowanego gustu, ale twierdze, że nigdy nie wyszedł mi płyn do czyszczenia kibla. :D

 

Przy takim powie zacząłbym od planowania fermentacji, zasyp to rzecz drugorzędna.

Potrzebujesz sporo świeżej gęstwy i miejsce, w którym zapewnisz odpowiednią temperaturę fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.