Jump to content
Sign in to follow this  
vettis

Pomiar pH zacieru

Recommended Posts

Cześć,

Poszedłem krok dalej, Mam paski do pomiaru pH zacieru. I teraz mam pytanie. Jak je używać? Dokładniej, po jakim czasie od początku zacierania mogę już zmierzyć pH? Ile od końca zacierania mogę jeszcze dodać słód zakwaszający żeby zmierzyć odczyn zacieru? Po dodaniu słodu, zależenie od temperatury, kiedy mogę ponownie zmierzyć ? W jakich proporcjach dodawać słód zakwaszający, żeby stabilnie zmieniać pH i nie przesadzić? Wielu z was bardziej doświadczonych na pewno praktykuje ingerencję w odpowiednie środowisko zacieru.

z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

Pomiar robisz tak:

po ok. 10 minutach od wsypania śruty mieszasz zacier, pobierasz małą próbkę, chłodzisz do temp < 30°C , do niej wkładasz pasek na parę sekund, wyciągasz i robisz odczyt.

Słód zakwaszający możesz dodawać porcjami po 50g. Tyle, że on jakoś długo oddaje swoją kwasowość, tak ze 30 minut, trudno jest monitorować na bieżąco jak wpływa na pH. Ja go wrzucam przed śrutą, od razu jak zaczynam grzać wodę.

Radzę zrobić tak: jak pH wyjdzie powyżej 5.8, wrzuć 50g zakwaszającego i już nic nie rób dalej. Zmierz pH na koniec zacierania, i jak będzie dalej za wysokie, to nastepnym razem do takiego piwa dodasz 100 g. itd.

Trudno jest powiedzieć, kiedy jest za dużo, na mojej wodzie 200 g zakwaszającego już na pewno czuć w smaku, staram się nie przekraczać 100g.

Słód zakwaszający można zmielić na mąkę, wtedy kwas mlekowy szybciej przejdzie do zacieru.

Pomiar robisz tak:

po ok. 10 minutach od wsypania śruty mieszasz zacier, pobierasz małą próbkę, chłodzisz do temp < 30°C , do niej wkładasz pasek na parę sekund, wyciągasz i robisz odczyt.

Słód zakwaszający możesz dodawać porcjami po 50g. Tyle, że on jakoś długo oddaje swoją kwasowość, tak ze 30 minut, trudno jest monitorować na bieżąco jak wpływa na pH. Ja go wrzucam przed śrutą, od razu jak zaczynam grzać wodę.

Radzę zrobić tak: jak pH wyjdzie powyżej 5.8, wrzuć 50g zakwaszającego i już nic nie rób dalej. Zmierz pH na koniec zacierania, i jak będzie dalej za wysokie, to nastepnym razem do takiego piwa dodasz 100 g. itd.

Trudno jest powiedzieć, kiedy jest za dużo, na mojej wodzie 200 g zakwaszającego już na pewno czuć w smaku, staram się nie przekraczać 100g.

Dzięki coder za fajną jasną odpowiedź. Będę próbował.

jakiś rok temu w POCH'u kupowałem za 16pln 80sz, zakres pH 4,8-6,8

[edit]

obecnie to już nie POCH tylko Avantor :D

[edit2]

nie 100 a 80szt

Edited by leszcz007

jakiś rok temu w POCH'u kupowałem za 16pln 80sz, zakres pH 4,8-6,8

[edit]

obecnie to już nie POCH tylko Avantor :D

[edit2]

nie 100 a 80szt

Jak tam coś kupić, tylko kontakt mailowy, bo sklepu nie widzę?

Moim zdaniem osiąganie optymalnego ph pogarsza smak. 5.5 dla mnie optimum, a mówię o doświadczeniach z kwasem mlekowym.

POCH ma sklep internetowy - nazwali to System B2B, jest dostępny ze strony głównej - bardzo wygodny. Zamawiałem tam odczynniki, ale przy rejestracji podawałem dane firmowe, nie wiem jak jest na osobę prywatną. Polecam spróbować.

BusinessToBusiness - nic dziwnego że dane firmy były potrzebne i prosty wniosek jak to będzie z Kowalskim.

to jest pHmetr do gleby - nie nadaje się do piwa - testowałem, szaleje i pokazuje bzdury

[edit] nie wiem czy to był ten sam, ja testowałem z biowinu - wyglądał identycznie

Edited by leszcz007

tez czytalem ze nie nadaje sie do plynow. zainwestuj w ph metr elektryczny

zainwestuj w ph metr elektryczny

Bez przesady po co od razu pHmetr, w zupełności wystarczą papierki wskaźnikowe.

Mam od kilku dni dopiero. "Kalibrowałem" raz.

Gdzie kupiles i za ile?

tez taki mam ,szkoda tylko ze jego dokladnosc to 0,1 ,przydalo by sie 0,01..