Skocz do zawartości

cFermentacja w temperaturze pokojowej*


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy można przeprowadzić cichą fermentację w temperaturze pokojowej?

 

Mam piwo, które dwa tygodnie fermentuje w 18,5C, na US-05.

 

Czy mogę kolejny tydzień lub dwa trzymać je w temperaturze pokojowej?

Nie pojawią się estry, albo inne niechciane skutki zbyt wysokiej temperatury?

 

Edytowane przez Łukasz Kola Kolasiński
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, w tym wypadku chodzi mi o American Stouta na US-05.

Zastanawiam się tylko, czy nie będzie tak, że drożdże po tych dwóch tygodniach się zatrzymały zjadły, co mogły, a po przeniesieniu do wysokiej temperatury (około 25C) ruszą, dojedzą co zostało, zostawiając po tej uczcie np. niechciane estry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Łukasz Kola Kolasiński napisał:

Tak, w tym wypadku chodzi mi o American Stouta na US-05.

Zastanawiam się tylko, czy nie będzie tak, że drożdże po tych dwóch tygodniach się zatrzymały zjadły, co mogły, a po przeniesieniu do wysokiej temperatury (około 25C) ruszą, dojedzą co zostało, zostawiając po tej uczcie np. niechciane estry.

 

Masz 25C w domu ? Dla mnie taka temperatura to katorga.

Jak czegoś nie zjadły, to podniesienie temperatury już nie spowoduje jakiegoś spektakularnego restartu fermentacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Bartpianista napisał:

Teoria, którą stosuję to przeprowadzanie fermentacji cichej w tej samej temperaturze co fermentacji burzliwej (17-20 stopni). 

 

Ja też tak robiłem do tej pory.

Używam styropianowego boxa do fermentacji, który mieści jeden fermentor.

Miałem pomysł, żeby robić dwie warki jednocześnie - jedną przelałbym na cichą i wstawił do mieszkania, zwalniając tym samym miejsce w boxie na kolejne piwo, które zaczynałoby fermentację w temperaturze kontrolowanej. I dalej, jak poprzednio... Na cichą, a do boxa kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, fotohobby napisał:

Masz 25C w domu ? Dla mnie taka temperatura to katorga.

 

W pokoju nawet 26C... W garderobie 25C:) Mam ciepłolubną narzeczoną.

Na szczęście mój organizm już przywykł do takiej temperatury i daje radę :)

 

12 minut temu, fotohobby napisał:

Jak czegoś nie zjadły, to podniesienie temperatury już nie spowoduje jakiegoś spektakularnego restartu fermentacji. 

 

Tak myślisz?

A robiłeś tak kiedyś? Dałeś dofermentować w wysokiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj po kilku dniach fermentacji burzliwej, kiedy aktywność drożdży opada, dobrym zabiegiem jest podniesienie temperatury, aby ułatwić drożdżom dojadanie resztek cukrów (przerwa diacetylowa). Od jakiegoś czasu stosuję ten zabieg i efekty są bardzo zadowalające. Przy fermentacji cichej kiedy aktywność drożdży jest już praktycznie zerowa podniesienie temperatury niewiele już zmieni.

Edytowane przez Bartpianista
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często robię CC, nawet kilkudniowy, w temp. bliskiej 0C. 

Tym razem pewnie odpuszczę, bo nie będę chmielił na zimno, ale za to wystawię fermentor na noc na balkon.

A następnego dnia zabutelkuję.

 

Tutaj nie mam innych obaw, poza tymi estrami.

Wiem, że niektórzy już po kilku dniach puszczają drożdże swobodnie, ale nastraszył mnie kolega, który mówił, że właśnie po takiej akcji było mocno czuć alkohol w piwie.

Pewnie bimbrowe posmaki...

A drożdże zjadły w mig dodatkowe 1BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartpianista napisał:

Zazwyczaj po kilku dniach fermentacji burzliwej, kiedy aktywność drożdży opada, dobrym zabiegiem jest podniesienie temperatury, aby ułatwić drożdżom dojadanie resztek cukrów (przerwa diacetylowa). Od jakiegoś czasu stosuję ten zabieg i efekty są bardzo zadowalające. Przy fermentacji cichej kiedy aktywność drożdży jest już praktycznie zerowa podniesienie temperatury niewiele już zmieni.

Trochę zaprzeczasz sam sobie. Najpierw piszesz że robisz cichą w temperaturze burzliwej, a teraz, że po kilku dniach burzliwej podnosisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, fotohobby napisał:

Trochę zaprzeczasz sam sobie. Najpierw piszesz że robisz cichą w temperaturze burzliwej, a teraz, że po kilku dniach burzliwej podnosisz...

Temperatura burzliwej to w moim przypadku 17 stopni. Podnoszę na dwa max. trzy dni na przerwę diacetylową. Później powrót do podstawy czyli 17 stopni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ale w tym momencie to w piwie niewiele się już dzieje.

Kiedyś też obniżałem na cichą, ale teraz po przerwie diacetylowej zostawiam tak do butelkowania w 21C - i nie czuję różnicy.

Mało tego, w przypadku chmielenia na zimno po 4 dniach efekty są nawet lepsze

Właśnie teraz stoi tak American Amber Ale na  drożdżach San Diego Super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, fotohobby napisał:

No, ale w tym momencie to w piwie niewiele się już dzieje.

Kiedyś też obniżałem na cichą, ale teraz po przerwie diacetylowej zostawiam tak do butelkowania w 21C - i nie czuję różnicy.

Mało tego, w przypadku chmielenia na zimno po 4 dniach efekty są nawet lepsze

Właśnie teraz stoi tak American Amber Ale na  drożdżach San Diego Super

Plusem niskiej temperatury cichej jest to, że „cichy” chmiel w większości ładnie opada na dno, przy 21 nie borykasz się z zawieszonym na i w cieczy granulatem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chmielę luzem, to nigdy nie butelkuję z tego fermentora, tylko dekantuję  przez filtr 300um

Jeśli  ma zamiar butelkowac z fermentora, w którym chmielę, to chmielę w worku malinowym 300um

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Kręcę IPA jestem na 3 dniu burzliwej fermentacji i temperatura spadła mi o 6 stopni w domu i przeniosłem jak wróciłem z pracy do temp 22-23 stopnie ale fermentacja sie zatrzymała mi wczorajcpo spadku temperatury? Drożdże dadzą radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kamil9652 napisał:

Witam. 

Kręcę IPA jestem na 3 dniu burzliwej fermentacji i temperatura spadła mi o 6 stopni w domu i przeniosłem jak wróciłem z pracy do temp 22-23 stopnie ale fermentacja sie zatrzymała mi wczorajcpo spadku temperatury? Drożdże dadzą radę?

 

Jakie drożdże, jaka temperatura brzeczki (nie otoczenia) przed i po spadku? I po czym wnosisz, że fermentacja się zatrzymała?

Jeśli zacząłeś fermentować na drożdżach typu US-05 w temperaturze otoczenia 22-23°, to możliwe, że większość cukrów jest już przefermentowana. Choć mam nadzieję, że napiszesz, że fermentowałeś w niższych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże safale04 temperatura brzeczka wynosiła 20 stopni pierwsze 2 dni fermentowała jak głupia.  Potem się zmniejszyła aż wczoraj ustała. Poprzednią IPA robiłem w ten sam sposób. Jeśli się przefermentowały cukry to już powinienem zlać na cichą? Nie wydaje mi sie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kamil9652 napisał:

Przepraszam. Temperatura otoczenia była 22 stopnie a brzeczki 18-19 sie wahało na poczatku potem jak spadlo ro przeniosłem na 23 na otoczeniu i podniosla do 20 Temperatura brzeczki. Teraz w zeszycie sprawdziłem dokladnie

 

Na przyszłość - nie pisz posta pod postem, tylko edytuj poprzedni.

W kwestii temperatury - któryś z termometrów, albo obydwa, podaje złe wartości. Niemożliwe, żeby temperatura fermentującej brzeczki była niższa od otoczenia.

Zostaw tak, jak jest, po tygodniu zmierz blg, odczekaj kilka dni, jeśli nie spada, butelkuj. I raczej nie oczekuj cudów od tego piwa.

Przy kolejnym zadbaj o lepszą kontrolę temperatury - choćby pudło styropianowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Kamil9652 napisał:

Będę jeszcze zlewać na cichą i chmielić. Czy już nie warto?

 

Wszystko zależy od tego, w jakiej faktycznie temperaturze była fermentacja - jeśli faktycznie 18-19, to wszystko powinno być ok, potrzebujesz tylko czasu. O ile jednak temperatura fermentacji była wyższa (a tego się obawiam), to piwo wyjdzie mocno estrowe, rozpuszczalnikowe. Jak będziesz pobierał próbkę do pomiaru blg to spróbuj (po pomiarze :D ), jeśli smakuje dobrze, to można chmielić, czemu nie. Przelewanie nie jest konieczne, chyba, ze chcesz odzyskać gęstwę do następnego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.