Skocz do zawartości

Gotowanie brzeczki!? Co robię nie tak


MrPolus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie.

Jestem po swojej 3 warce "prawdziwe pszeniczne 12blg"

 

1 warke robiłem z miesiąc temu ale to wyszła lipa totalna. Piwo smakowało drożdżami, pachniało drożdżami.

 

Krótki opis:

12 litrów zacier

15 litrów wysładzanie

Uzyskałem 16 litrów piwa

Zacieralem po angielsku

Blg wyszło 14

Fermentowalo 14 dni (12-13 dzień przestało bulkac)

Końcowe blg 4.

 

2 dni temu dla sprawdzenie zrobiłem kolejną  warkę

 

Tym razem

15 litrów zacier

17 litrów wysładzanie

Blg 9

Czekam na wynik

Uzyskałem 21 litrów piwa.

 

Wczoraj 3 Warka.

Zacieranie programowane temp.

14 litrów zacier

13 litrów wysładzanie

Uzyskałem 12blg

Ale piwa mam 14 litrów .

 

Nie wiem co robię źle że tyle piwa mi odparowywuje.

Wszystko robię pod przykrywką.

Przy chmieleniu delikatny prześwit:

Najpierw czekam aż zacznie wrzeć.

Dodaje połowę chmielu, przykrecam gaz.

Godzinę czasu powoli sobie bulka,czasem zawrze. 15 min przed końcem dodaje kolejną porcję chmielu nie zmieniając siły gazu.

Czemu tyle piwa odparowało?

 

Pozdrawiam Damian 'MrPolus' P.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, MrPolus napisał:

Wszystko robię pod przykrywką.

Gotowanie powinno odbywać się bez przykrywki :)

21 minut temu, MrPolus napisał:

Czemu tyle piwa odparowało?

Chyba nie do końca precyzyjnie zadajesz to pytanie... czy ono nie powinno brzmieć: Dlaczego w efekcie końcowym otrzymuję tylko x litrów piwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MrPolus napisał:

1 warke robiłem z miesiąc temu ale to wyszła lipa totalna. Piwo smakowało drożdżami, pachniało drożdżami.

Prawdopodobnie niedofermentowane.

29 minut temu, MrPolus napisał:

Nie wiem co robię źle że tyle piwa mi odparowywuje.

Może niekoniecznie jest to kwestia odparowania.

Wiesz ile litrów odbierasz po wysładzaniu? Ile masz litrów przed gotowaniem?

W czym gotujesz, w czym zacierasz, jak wysładzasz, czy wysładzasz całą wodę którą wlejesz do pojemnika z zacierem?

Musisz wiedzieć że młóto zabiera ok 0,8l/kg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, rkkr napisał:

Gotowanie powinno odbywać się bez przykrywki :)

Chyba nie do końca precyzyjnie zadajesz to pytanie... czy ono nie powinno brzmieć: Dlaczego w efekcie końcowym otrzymuję tylko x litrów piwa?

Dlaczego w efekcie końcowym otrzymuje tylko 14 litrów piwa

Edytowane przez MrPolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, anatom napisał:

Wiesz ile litrów odbierasz po wysładzaniu? Ile masz litrów przed gotowaniem?

W czym gotujesz, w czym zacierasz, jak wysładzasz, czy wysładzasz całą wodę którą wlejesz do pojemnika z zacierem?

Musisz wiedzieć że młóto zabiera ok 0,8l/kg

 

Gotuje, zacieram w garku emaliowany 50l. Wysladzam woda 78stopni, robię to standardowo, zacier do wiadra z filtratorem.

Przelewamy wodę z garnka do wiadra,około 2 litrów. I powtarzam proces aż do końca wody w garnku np 15 litrów. Oczywiście czekam aż się ułoży złoże.

 

Korzystałem z poradnika "twój browar" na yt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, anatom napisał:

Z przykrywką czy bez na razie kwestia drugorzędna. Wiesz ile miałeś litrów przed gotowaniem? 

Niestety, nie. Chyba bede przy następnej warce musiał dokładnie to powierzyć.

 

Myślę że teraz nie uzyskam pomocy. Za mało mam danych aby wam je przekazać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MrPolus napisał:

Gotuje, zacieram w garku emaliowany 50l. Wysladzam woda 78stopni, robię to standardowo, zacier do wiadra z filtratorem.

Przelewamy wodę z garnka do wiadra,około 2 litrów. I powtarzam proces aż do końca wody w garnku np 15 litrów. Oczywiście czekam aż się ułoży złoże.

 

Korzystałem z poradnika "twój browar" na yt

Zacierasz, wysładzasz i po wysładzaniu zbierasz brzeczkę, którą będziesz warzyć. Ile tej brzeczki masz? Jeszcze przed gotowaniem, a po wysładzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy z TB są policzone dla dość wysokiej wydajności, BS podaje 75% przy tym zasypie. Mi z tych zestawów też nigdy nie wyszło tyle ile miało. U Ciebie problem tkwi najprawdopodobniej w wysładzaniu. Co do ilości wody to moim zdaniem też jest za mało. Skoro masz w zasypie ok 4 kg słodu to wody powinieneś użyć: 4x3 = 12 litrów do zacierania, i jeśli chcesz uzyskać 20 litrów to 20-12=8 litrów, plus tyle wody ile Ci odparuje podczas gotowania oraz tyle ile wchłonie słód. Słód wchłania ok 0,8 litra na kg, przyjmij litr. Więc w sumie powinieneś użyć 12+8+4+5=29 litrów wody. Przyjąłem, że odparuje 5 litrów. 

 

Użyłeś w drugiej warce 32 litry przez to dostałeś ok 21 litrów piwa ale mniejsze BLG. Następnym razem przyjmij jak Ci napisałem tylko zwróć uwagę na wysładzanie. Na czym wysładzasz? Jak na oplocie i jest on dość krótki to spróbuj wysładzać w następujący sposób. Odbierz cały filtrat po zacieraniu, skoro masz do wysładzania użyć wg obliczeń 17 litrów wody to dolej do słodu 9 litrów, zamieszaj zacier i odczekaj 10 minut, znowu odbierz filtrat, zalej pozostałe 8 litrów wody, zamieszaj, poczekaj 10 minut i odbierz resztę filtratu. W sumie powinieneś uzyskać ok 25 litrów brzeczki do gotowania. Gotuj bez przykrywki i tak żeby lekko wrzało, nie musi się mocno gotować. Ważne żeby bez przykrywki. Możesz też wysładzać więcej jeśli będziesz odbierał brzeczkę o ekstrakcie większym niż 2-3 BLG. Zmierz też ile BLG ma brzeczka przed gotowaniem. Powinna mieć 1-2 BLG mniej niż to co chcesz uzyskać...

 

Co do smaku i zapachu drożdży w piwie to wyżej już ktoś napisał, za krótka fermentacja. Fermentuj tak długo, aż zauważysz że brzeczka w fermentatorze zaczyna się klarować. Jak skończy bulkać to nie znaczy że skończyła się fermentacja! Klarujące się piwo możesz przelać znad osadu drożdżowego i odstawić jeszcze na tydzień na dokładniejsze wyklarowanie. Najlepiej w niskiej temperaturze. Póki nie ma upałów wykorzystaj temperaturę za oknem.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, INTseed napisał:

Masz garnek jak walec? Jeśli tak to wlej 10l. Włóż linijke. Odzczytaj, podziel przez 10. Potem prosto. Tyle centymetrów ile będzie pomnóż to co ci wyszło z początkowego obliczania.

Bez wlewania wody - ze wzoru na objętość - może policzyć ile litrów ma centymetr płynu w garnku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, INTseed napisał:

Masz garnek jak walec? Jeśli tak to wlej 10l. Włóż linijke. Odzczytaj, podziel przez 10. Potem prosto. Tyle centymetrów ile będzie pomnóż to co ci wyszło z początkowego obliczania.
Po drugie kup tabletki do klarowania.
Po trzecie zrób coldcrash czy jak to się pisze na te 3 dni.

Sam pomiar nie jest problemem, chodzi o to że nie zrobiłem tego gdyż nie sądziłem że to ważne. To jest dopiero moja 3 Warka i się uczę jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, nike21 napisał:

Co do smaku i zapachu drożdży w piwie to wyżej już ktoś napisał, za krótka fermentacja. Fermentuj tak długo, aż zauważysz że brzeczka w fermentatorze zaczyna się klarować. Jak skończy bulkać to nie znaczy że skończyła się fermentacja! Klarujące się piwo możesz przelać znad osadu drożdżowego i odstawić jeszcze na tydzień na dokładniejsze wyklarowanie. Najlepiej w niskiej temperaturze. Póki nie ma upałów wykorzystaj temperaturę za oknem.

Jak mam określić czy piwo jest klarowne, jeśli chodzi o przenicznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet pszeniczne będzie się w fermentorze klarowało. Zauważysz że zmętnienie od góry osiada na dno. Jakie drożdże użyłeś i w jakiej temp otoczenia stoi piwo? I ile już czasu stoi ta druga warka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, nike21 napisał:

Nawet pszeniczne będzie się w fermentorze klarowało. Zauważysz że zmętnienie od góry osiada na dno. Jakie drożdże użyłeś i w jakiej temp otoczenia stoi piwo? I ile już czasu stoi ta druga warka?

Dzięki, też tak myślałem że w ten sposób to się klaruje.

 

Temperatura od 19 do 22 stopni

Drożdże wb-06

2 dni, w sobotę na wieczór dodałem drożdży

Edytowane przez MrPolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, INTseed napisał:

Zostaw piwo na trzy tygodnie i butelkuj. Pomiar rób metodą fft.
Przy każdym piwie przelewaj aby było jak najmniej drożdzy.

Nie jestem aż tak obeznany, tak jak pisałem to dopiero 3 Warka

Możesz rozwinąć to fft i o co chodzi z tym przelewaniem?

 

Edytowane przez MrPolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.