Skocz do zawartości

Dzień św.Patryka świętem piwowarów,


dziadek

Rekomendowane odpowiedzi

Tak przy okazji to mam refleksję z okazji dnia św. Patryka.

 

Dla mnie, jako katolika, św. Patryk to przede wszystkim święty człowiek - misjonarz Irlandii. A to całe zielone piwo i imprezy z tym związane to tylko próba wykorzystania sympatycznej postaci historycznej do tego by sprzedać trochę więcej piwa także poza Irlandią. Rozumiem, że Irlandczycy dziś świętują bo św. Patryk jest symbolem początku irlandzkiej państwowości tak, jak u nas św. Wojciech - a to, że święto swojego narodowego patrona łączą z piwem to dlatego, że to ich narodowy trunek. Jednak generalnie główne obchody tego święta mają miejsce w kościele a nie w pubie...

 

Od jakiegoś czasu w Polsce panuje moda na Irlandię więc dzień 17 marca świętują nawet ateiści szukając kolejnej sposobności do napicia się piwa, a zapominając jakby, że św. Patryk to przede wszystkim postać ważna dla kościoła katolickiego a nie dla właścicieli knajp. Efektem jest spłycenie tej postaci i zupełnie wypaczenie jej wymowy. Dziś w jego imię wiele osób się po prostu opije - a on żył w większą część życia w ascezie (czy to jako uczeń św. Germana z Auxerre czy to pod koniec życia w iroszkockim klasztorze) i nie pozwoliłby sobie pewnie na to.

 

Ot, tyle. Nie napisałem tego by kogoś pouczać albo czynić wyrzuty. Każdy robi, co uważa za słuszne - nie mogę tego podważać ani oceniać cudzych zachowań. Po prostu zachęcam do zapoznania się z przesłaniem jakie niósł na prawdę św. Patryk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Tak przy okazji to mam refleksję z okazji dnia św. Patryka.

 

Dla mnie, jako katolika, św. Patryk to przede wszystkim święty człowiek - misjonarz Irlandii. A to całe zielone piwo i imprezy z tym związane to tylko próba wykorzystania sympatycznej postaci historycznej do tego by sprzedać trochę więcej piwa także poza Irlandią. Rozumiem, że Irlandczycy dziś świętują bo św. Patryk jest symbolem początku irlandzkiej państwowości tak, jak u nas św. Wojciech - a to, że święto swojego narodowego patrona łączą z piwem to dlatego, że to ich narodowy trunek. Jednak generalnie główne obchody tego święta mają miejsce w kościele a nie w pubie...

Odezwę się w sprawie. Tak się ostatnio porobiło w pracy, że muszę trochę grzebać w życiorysach świętych. Okazuje się, że w naszej tradycji mamy dwóch patronów piwowarów. Jeden z nich opiekuje także (m.in.) żeglarzami i jest to św. Mikołaj, a drugi, którego wkrótce będziemy świętować opiekuje się strażakami - czyli jak się łatwo domyślić św. Florian (4 maja).

Już się zacząłem zastanawiać, czy nie zafundować sobie rzeźb obu świętych, bo i żeglarz ze mnie i strażak ochotnik (co prawda z orkiestry, ale mundur już dostałem...)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Moja zonka gotowala na Sw. Patryka tradycyjne Irlandskie jedzenie (jest 25% irlandka ;) ). Zrobila Corned Beef (nie wiem jak to po polsku), kapusta i ziemniaki (jedzenie bardzo podobne do polskiego). Kupila tez irlandzkie piwo na ta okazje - Smithwick's Irish Ale.

Piwko dobre ale nie wspaniale, bardzo proste, lekko chmielone, ciemno-czerwone w kolorze, ma wyrazny smak przypalonego slodu (roasted barley).

Ja oczywiscie nie mialem domowego piwa w stylu irlandskim, bo przez cala zime warzylem lagery. I tu mi wpadl pomysl, ze moze na tym forum bedziemy sobie przypominac o specjalnych okazjach na ktore mozemy warzyc jakies odpowiednie piwo, tj. Irish Ale lub Stout na Sw. Patryka, Pampkin Ale na Halloween itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Cześć.

Ja mam w domu butelke rumu. Jak wrócę z roboty to wypije kielicha ;)

Żeby nie było że się wódę chleje samą. Otworzę też świerzego grodzisza moze juz trochę gazu złapał ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.