Skocz do zawartości

Ilość cukru do refermentacji...


Cristian7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam piwowarów,

 

Mam problem z ilością cukru potrzebna do refermentacji. Do tej pory robiłem same piwa górnej fermentacji. W wiekszości przypadków fermentacja zaczynała w 17stopniach i dochodziło do 22 stopni. Jeżeli robiłem cichą to piwo stało w 15 stopniach. Później przy butelkowaniu podawałem temp 20stopni i na tej podstawie obiczałem ilość cukru do refermentacji. Nigdy nie było problemów. 

Terez zaczynają sie schody. Mam do zabutelkowania 2 piwa: jednego pilsa oraz IPA

1. Pils fermentował w 9 stopniach przez 3tyg, a na ostatnie dwa dni podnisłem temp do 14stopni. Nastęonie piwo przelałem do innego wiadra i zostawiełem na 2 tyg w temperatuch 5stopni

2. Ipa fermentowała standardwo jak dla mnie czyli od 17 do 22 stopni, pozniej przelane na cichą gdzie stało w 15 stopniach, ale tym razem zrobilem cold crush w 2stopniach przez  osttnie 2 dni

 

I teraz zastanawiam się jaką temperature podać w kalulatorze do obliczenia cukru do refermentacji. Czy bedzie to najwyższa zanotowana temperatura podczas fermentacji, czy temperatura butelkowania. Skoro piwo bylo fementowana na początku w wyzszej temperaturze gdzie rozpuszczalnośc gazu jest gorsza, a pozniej zdrobilem cold crush i dodatkow przelałem piwo co powinno jeszcze dodadtkowo odgazować piwo, to czy nie powinienem podac wyzszej temp butelkowania w kalkulatorze. 

 

Proszę o pomoc lub wskazanie w miarę możliwości ciekawych artykułów.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.