Skocz do zawartości

Robust Porter, potrzebna mała pomoc :-)


Slug

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

 

Na wstępie witam wszystkich ponieważ jest to mój pierwszy wpis na forum.

Robust porter będzie dopiero moją drugą warką, ale napewno nie ostatnią :)

Dlatego z braku doświadczenia potrzebuję Waszej małej pomocy.

 

Chodzi mi o proces zacierania i kolejność dodawania poszczególnych słodów.

W przepisie podano, aby wszystkie słody wrzucić naraz, a następnie zacierać w 66°C przez 70 min lub do uzyskania negatywnej próby jodowej.

 

I tu moje pytanie. Jaki jest sposób na zrobienie próby jodowej w przypadku dodania słodów barwiących ?

1. Czy w pierwszej kolejności dodać słód jasny, a słody ciemne wrzucić po uzyskanie negatywnej próby jodowej ?

2. Zacierać wszystkie słody jednocześnie, a próbkę rozcieńczyć, aby móc dokonać próby jodowej ( gdzieś wyczytałem, że można tak zrobić) ?

Drugie pytanie mam odnośnie ilości drożdży.

3.W przepisie zalecają 2 saszetki. Nie jest to za dużo ? Zacier na 20L.

Do dyspozycji mam S04 lub S05. Waszym zdaniem, które były by odpowiedniejsze. Ja chciałem wykorzystać S04.

Z góry dziękuję za wskazówki :)

Pozdrawiam, Sebastian

 

 

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 i 2) zacierać wszystko razem i nie robić próby jodowej. Opcjonalnie możesz wydłużyć zacieranie do 90 minut jeśli boisz się, że zostanie Ci skrobia w zacierze

3) ilość drożdży zależy od objętości warki i poziomu Blg. Jeśli gęstość początkowa będzie bliżej 12 Blg to wystarczy jedna saszetka. Jeśli bliżej 16 Blg to daj dwie. Robust Porter to taki dziwny styl ze pasują zarówno drożdże angielskie jak i neutralne amerykańskie. Dodaj więc które wolisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.