Skocz do zawartości

Filtrowanie - leci zbyt szybko? Kilka pytań po 1 warce z zacieraniem.


Rekomendowane odpowiedzi

Do czego służy takie sitko?
Jak sądzę (proszę mnie poprawić, jeżeli się mylę), chodzi o to, aby w trakcie wysładzania, strumień dolewanej wody nie psuł ułożonego złoża. Dlatego dolewa się wodę możliwie delikatnie, aby działała jak tłok wypychający słodką brzeczkę.

To w metodzie wysładzania ciągłego, gdybyś to robił na raty (https://www.wiki.piwo.org/Filtracja_i_wys%C5%82adzanie), to oczywiście jest inaczej.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.03.2020 o 18:50, anteks napisał:

Do czego służy takie sitko?

To sitko to alternatywa do talerzyka opisanego w artykule na Wiki: https://www.wiki.piwo.org/Filtracja_i_wysładzanie

Talerzyk/sitko zabezpiecza, jak celnie zauważa Muchor, przed robieniem "dziur" w złożu i przepływem wody "na skróty". W tym artykule mowa jest też o tym, że należy dbać o to, żeby woda przechodziła przez całą objętość młóta. Mam wrażenie, że sitko bardziej niż talerzyk łączy te dwie sprawy, ale talerzyk też jest OK. Sitko podpatrzyłem na filmikach niemieckich (na youtube) o piwowarstwie domowym.

Edytowane przez Jacek G.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można i tak byle osiągnąć dobry skutek :)

W tym artykule na Wiki opisane są też inne metody - bez sitka czy talerzyka.

Pierwsze dwa razy robiłem wysładzanie ciągłe bez niczego lejąc delikatnie wodę na brzegi wiadra, ale to było dla mnie trochę niewygodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.