Skocz do zawartości

lodówka termoelektryczna do fermentacji


groszeq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Czy ma ktoś doświadczenia z lodówką termoelektryczną (ogniwa Peltiera)?

Mam za mało miejsca na lodówkę podblatową.  Do małych modeli ( hotelowe, minibary) z agregatem nie mieszczą się fermentory. Absorpcyjne są trudno dostępne i drogie.

Przeszukałem internety i jedyną opcją zdaje się być chłodziarka z Peltierem, np. Electro-Line BC42

http://www.nokaut.pl/lodowki/electroline-bc42.html

 

Różne są opinie i już nie wiem co myśleć.

Myślę raczej o górniakach, ale lagera też bym chciał w końcu zrobić.

 

Dzięki

gorszeq

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ten konkretny model, ale generalnie takie lodówki obniżają temp do ok 10-15* poniżej temp otoczenia. Przy 20 w pomieszczeniu będzie ci ciężko zejść dużo poniżej 10.

Miałem pudło styropianowe, a w 'drzwiczkach' pokrywę od lodówki turystycznej. 10 poniżej otoczenia to był maks i cały czas chodziło. Cold crash był wyzwaniem. Zobacz zamrażarkę Privileg, można czasami gdzieś używane dostać, to jest kostka ok 50x50x50, wiadro 15L z Castoramy wchodzi.

 

Sprawdź też dokładne wymiary w środku jakie ma ta lodówka z linku.

 

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z taką malutką lodówką to tylko piwo w butelkach schłodzisz. Ja mam TAKĄ lodówkę i wchodzi do niej tylko albo aż szklany balon na 26 litrów (taki z szelkami). Żeby zamknąć lodówkę zdemontowałem drzwi i zastosowałem styropian. Nie wchodzi standardowy fermentator plastikowy. Można ją dostać dużo taniej używaną. Ja kupiłem uszkodzoną i wymieniłem tylko ogniwo bo było uszkodzone. Jeżeli chodzi o wydajność to ma duży radiator od strony ciepłej z wentylatorami i daje radę.

Edytowane przez MalyPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś kupiłem coś takiego

https://pl.aliexpress.com/item/32945863646.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2c2d3f70lr2qtz&algo_pvid=60b17f61-e643-4007-9dc9-e1536f5da4b2&algo_expid=60b17f61-e643-4007-9dc9-e1536f5da4b2-8&btsid=0b0a050115837520445581656e8cb0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Chciałem to wykorzystać do chłodzenia skrzyni styropianowej. Zależało mi aby utrzymać temp. w granicach 16-17C przy 20-21C na zew. Skrzynia była skrojona pod fermentor 30L, w środku dodatkowo wyłożona była matą termoizolacyjną, wszystkie ściany oraz pokrywa.

Zaczynając fermentację wkładałem tam dwa zamrożone, 2L, pety co szybko schładzało mi powietrze w skrzyni do oczekiwanej temp., a ów ogniwa miały mi to tylko utrzymać. We wiadrze z brzeczką zanurzony był termometr podłączony do sterownika. Ten miał uruchamia ogniwa gdyby temp brzeczki wzrosła do ustalonej na sterowniku. 

Generalnie nie zdało egzaminu, na początku te ogniwa musiały zbyt długo chodzić, a wydajność tego jest zbyt mała, żeby ujarzmić rozbuchane drożdże.

Wróciłem do klasycznej lodówki podłączonej do sterownika

Edytowane przez pawencjusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.