Jump to content
groszeq

lodówka termoelektryczna do fermentacji

Recommended Posts

Cześć,

Czy ma ktoś doświadczenia z lodówką termoelektryczną (ogniwa Peltiera)?

Mam za mało miejsca na lodówkę podblatową.  Do małych modeli ( hotelowe, minibary) z agregatem nie mieszczą się fermentory. Absorpcyjne są trudno dostępne i drogie.

Przeszukałem internety i jedyną opcją zdaje się być chłodziarka z Peltierem, np. Electro-Line BC42

http://www.nokaut.pl/lodowki/electroline-bc42.html

 

Różne są opinie i już nie wiem co myśleć.

Myślę raczej o górniakach, ale lagera też bym chciał w końcu zrobić.

 

Dzięki

gorszeq

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem jak ten konkretny model, ale generalnie takie lodówki obniżają temp do ok 10-15* poniżej temp otoczenia. Przy 20 w pomieszczeniu będzie ci ciężko zejść dużo poniżej 10.

Miałem pudło styropianowe, a w 'drzwiczkach' pokrywę od lodówki turystycznej. 10 poniżej otoczenia to był maks i cały czas chodziło. Cold crash był wyzwaniem. Zobacz zamrażarkę Privileg, można czasami gdzieś używane dostać, to jest kostka ok 50x50x50, wiadro 15L z Castoramy wchodzi.

 

Sprawdź też dokładne wymiary w środku jakie ma ta lodówka z linku.

 

Wysłane z mojego SM-A405FN przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Z taką malutką lodówką to tylko piwo w butelkach schłodzisz. Ja mam TAKĄ lodówkę i wchodzi do niej tylko albo aż szklany balon na 26 litrów (taki z szelkami). Żeby zamknąć lodówkę zdemontowałem drzwi i zastosowałem styropian. Nie wchodzi standardowy fermentator plastikowy. Można ją dostać dużo taniej używaną. Ja kupiłem uszkodzoną i wymieniłem tylko ogniwo bo było uszkodzone. Jeżeli chodzi o wydajność to ma duży radiator od strony ciepłej z wentylatorami i daje radę.

Edited by MalyPL

Share this post


Link to post
Share on other sites
Posted (edited)

Ja kiedyś kupiłem coś takiego

https://pl.aliexpress.com/item/32945863646.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.2c2d3f70lr2qtz&algo_pvid=60b17f61-e643-4007-9dc9-e1536f5da4b2&algo_expid=60b17f61-e643-4007-9dc9-e1536f5da4b2-8&btsid=0b0a050115837520445581656e8cb0&ws_ab_test=searchweb0_0,searchweb201602_,searchweb201603_

 

Chciałem to wykorzystać do chłodzenia skrzyni styropianowej. Zależało mi aby utrzymać temp. w granicach 16-17C przy 20-21C na zew. Skrzynia była skrojona pod fermentor 30L, w środku dodatkowo wyłożona była matą termoizolacyjną, wszystkie ściany oraz pokrywa.

Zaczynając fermentację wkładałem tam dwa zamrożone, 2L, pety co szybko schładzało mi powietrze w skrzyni do oczekiwanej temp., a ów ogniwa miały mi to tylko utrzymać. We wiadrze z brzeczką zanurzony był termometr podłączony do sterownika. Ten miał uruchamia ogniwa gdyby temp brzeczki wzrosła do ustalonej na sterowniku. 

Generalnie nie zdało egzaminu, na początku te ogniwa musiały zbyt długo chodzić, a wydajność tego jest zbyt mała, żeby ujarzmić rozbuchane drożdże.

Wróciłem do klasycznej lodówki podłączonej do sterownika

Edited by pawencjusz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.