Skocz do zawartości

Smoked Scottish Ale - prośba o weryfikację


Radek.M

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do uwarzenie smoked scottish ale i nie mam pewności czy dobrze ułożyłem recepturę i tu moja prośba by bardziej doświadczeni zerknęli i skomentowali co zmienić.

 

Pilzneński                            4,1 kg 

Whisky Castle Malting      2 kg

Toasted Malt                      0,5 kg

Cara Pils                             0,25 kg

Karmelowy                         0,20 kg

Chocolate malt                 0,1 kg

 

Chmielenie:

East Kent Goldings   25 g 60 min

Perle 20 g na 30 min

Drożdże Wyeast Labs Scottish Ale 1728

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w planie jest 17 blg 20l, co do ile ibu to celuje w 30, perle 7% East Kent Goldings 4,5%

14 minut temu, dirk gently napisał:

... ile alfakwasów, ile IBU.

 

A z ciekawości: to jest jakiś wymyślony przez ciebie styl? O ile mi wiadomo w Szkocji nie było piw wędzonych, ale jeśli były to chętnie się dowiem.

Może nie było albo były wędzone ale niedawno piłem Scottish Ale i tak sobie pomyślałem jak by fajnie smakowało wędzone dlatego postanowiłem je uwarzyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisy stylów szkockich wspominają o wrażeniu wędzoności ale jednocześnie o nieużywaniu takiego słodu.

Może być ciekawe ale niestylowe.

Ten słód to light, medium czy heavy? Medium na poziomie 1/3 zasypu jest już całkiem wyraźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie robiłem Scottish Ale'a.

To co chcesz uwarzyć ociera się już o Scotch Ale'a, czyli Wee Heavy. Ale w tym przypadku, tak jak napisał kolega @zasada, to bez znaczenia, bo dodając wędzony słód i tak jesteś poza stylem.

 

Powiem tak. Uwielbiam Scotch Ale'a. Robie go 1-2 razy w roku. Parę lat temu też podkusiło mnie, żeby dodać słodu wędzonego. O ile pamiętam, to w zasypie 7kg miałem 1 kg słodu Whisky (niestety nie pamiętam, który dokładnie słód to był). Dla mnie to była porażka. Nie dało się pić tego piwa. Wędzonka zabiła wszystko.

Być może po części wynikało to z tego, że przy BLG 22 wszystkie smaki były bardzo skoncentrowane i to potęgowało tę wędzonkę. Może przy 17 BLG nie będzie tak strasznie. Nie wiem.

 

Sugeruję, żebyś zrobił po prostu porządnego, klasycznego Scotch Ale'a.

Oprzyj recepturę na dobrym słodzie Pale Ale np. Maris Otter, dodaj odrobinę jakiegoś karmelowego i szczyptę palonego. Przy 7 kg zasypie i odpowiednim gotowaniu brzeczki powinieneś bez problemu uzyskać około 20 BLG i wspaniały, pełny - ale i delikatny karmel. A po paru miesiącach (a może po roku) pojawić się powinna lekka wędzonka. Zacieraj w  66-67 st.

Chmiele masz OK. Drożdże też (ja czasami zamiennie stosuję drożdże Danstar Nottingham).

 

 

 

Edytowane przez andy1856
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.