Skocz do zawartości

Przypomnijcie proszę przepis - fermentacja w <> 15-20stC


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

 

Chciałbym wreszcie zrobić pierwszą warkę ze słodu, na razie podstawowy przepis po taniości.

Czyli jakiś podstawowy słód <> 5zł/kg + ew. niewielki dodatek za kilka zł, odpowiednie drożdże...

Nastaw będę robił <> 10l - do grzania mam wygodny szybkowar 12l.

 

Problem jest z temperaturą fermentacji - w tej chwili w piwnicy mam <> 15stC i takie warunki

mogę wykorzystać. Ew. 20stC w mieszkaniu. I tu prośba  - kiedyś znalazłem recepturę nie pamiętam

niestety jak się nazywała (chyba na pilsa) z fermentacją w temp. pokojowej. Na pewno kojarzycie,

przypomnijcie mi proszę bo nie mogę znaleźć :)

 

Słód(y) i drożdże będę kupował (nie mam nic), a chmiele jak się da to chętnie bym zastosował

Target (alpha 11.5) i/lub Challenger (a. 6.1) bo trochę mam. Ew. jak bardzo nie pasują to też kupię...

 

Na razie chcę po prostu przeprowadzić pierwsze zacieranie, filtrowanie etc żeby nabrać wprawy.

Potem będzie czas na droższe chmiele etc. Nie ukrywam, że lubię klimaty typu IPA, Portery,

ale to dalsza droga...

 

Z góry dzięki

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Hejka

 

Chciałbym wreszcie zrobić pierwszą warkę ze słodu, na razie podstawowy przepis po taniości.

Czyli jakiś podstawowy słód <> 5zł/kg + ew. niewielki dodatek za kilka zł, odpowiednie drożdże...

Nastaw będę robił <> 10l - do grzania mam wygodny szybkowar 12l.

 

Problem jest z temperaturą fermentacji - w tej chwili w piwnicy mam <> 15stC i takie warunki

mogę wykorzystać. Ew. 20stC w mieszkaniu. I tu prośba  - kiedyś znalazłem recepturę nie pamiętam

niestety jak się nazywała (chyba na pilsa) z fermentacją w temp. pokojowej. Na pewno kojarzycie,

przypomnijcie mi proszę bo nie mogę znaleźć :)

 

Słód(y) i drożdże będę kupował (nie mam nic), a chmiele jak się da to chętnie bym zastosował

Target (alpha 11.5) i/lub Challenger (a. 6.1) bo trochę mam. Ew. jak bardzo nie pasują to też kupię...

 

Na razie chcę po prostu przeprowadzić pierwsze zacieranie, filtrowanie etc żeby nabrać wprawy.

Potem będzie czas na droższe chmiele etc. Nie ukrywam, że lubię klimaty typu IPA, Portery,

ale to dalsza droga...

 

Z góry dzięki

 

Jakub

 

W temperaturze pokojowej nie zrobisz pilsa - z tymi temperaturami pozostaje górna fermentacja.

Jedna z prostszych receptur na początek: https://www.wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l)

Na początek w tych 15°C, pod koniec fermentacji możesz przenieść do mieszkania. Zamiennie drożdży możesz użyć też np. Us-05.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 3.03.2020 o 10:56, punix napisał:

 

Kurcze - z jakiegoś powodu nie mogę otworzyć teraz tej strony. Czy ktoś mógłby być tak miły i skopiował tu recepturę?

Chcę zrobić list zakupów :) Z góry dzięki...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

 

Kurcze - z jakiegoś powodu nie mogę otworzyć teraz tej strony. Czy ktoś mógłby być tak miły i skopiował tu recepturę?

Chcę zrobić list zakupów :) Z góry dzięki...

 

Jakub

 

Faktycznie, wiki nie działa nie działa. Jak wpiszesz full aroma hops w wyszukiwarce, to znajdziesz kilka warek zrobionych na wzór - ogólnie słód pilzneński i trochę chmielu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

 

Kurcze - z jakiegoś powodu nie mogę otworzyć teraz tej strony. Czy ktoś mógłby być tak miły i skopiował tu recepturę?

Chcę zrobić list zakupów :) Z góry dzięki...

 

Jakub

Słody

słód pilzneński 4,0kg

Chmiele

Chmiel Magnum 9% (szyszki) - 27g (243GPH)

Chmiel Lubelski 3.3% (szyszki) - 53g (175GPH)

Drożdże

Drożdże Fermentis Safale S-04 lub Danstar Windsor

 

Zacieranie

Całość zasypu wsypana do 13.5 l wody o temp. 40C

- podgrzewanie do 61C

- 10 minut - max.15 w temp. 60-62C

- 45 minut w temp. 70-72C

- podgrzanie do 75-76C ... 10 min przerwy

Czas gotowania

90 minut

Chmielenie

- po zagotowaniu 27 gram szyszek chmielu goryczkowego Magnum / 9% alfa-kwasów (243GPH)

- po 45 minutach 40 gram szyszek chmielu aromatycznego Lubelskiego / 3,3% alfa-kwasów (132GPH)

- na 5/10 minut przed końcem jeszcze 13g w/w szyszek chmielu aromatycznego (43GPH)

Fermentacja

Cicha fermentacja od tygodnia do dwóch + chmielenie na zimno 13g szyszek aroma lub 1 sztuka Hop Aroma Tabs

Rozlew

Refermentacja: Przeliczając na 1 butelkę = od 4 do 5 gram (w zależności od planowanego terminu spozycia piwa (szybkie/5 gram - za kilka miesięcy/4 gramy)

Komentarz

Aby obliczyć ilość chmielu goryczkowego wystarczy podzielić 243GPH przez ilość alfa-kwasów jaki ma chmiel, któy chcemy użyć. Dla przykładu, jeśli chcemy użyć chmielu Marynka, który ma 6.5% alfa-kwasów dzielimy 243/6.5 = 37.4g Ilość chmieli aromatycznych nie trzeba przeliczać, gdyż nie mają istotnego wpływu na poziom goryczki.

Fullaroma.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziękuję bardzo.

 

Składniki zamówione, pewnie w przyszły weekend zatrę pierwszą partię.

Ilość podzielę na dwa razy ze względu na pojemność gara (szybkowar 12l)...

 

Jakub

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.