Skocz do zawartości

Wysoki Blg po fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Na swoim kocie mam już za sobą 10 (udanych) warek. Dzisiaj jednak muszę prosić o pomoc ponieważ po fermentacji burzliwej wyszło mi że jest nadal 10Blg

Zazwyczaj po odfermentowaniu wychodziło 3-5blg lecz za bardzo się tym nie przejmowałem lecz 10Blg to trochę za dużo.

Fermentacja przez pierwsze 3 -4 dni przebiegała bardzo bardzo gwałtownie po tym czasie wszystko ustało. Dziś dobiega 8 dzień fermentacji od zadania drożdzy i postanowiłem zlać piwo znad osadu do drugiego fermentora w celu chmielenia na zimno. W zmaku wyszło bardzo dobre
Piwo warzyłem z receptury dodanej do zestawu lecz postanowiłem troszeczkę zmienić temperatury zacierania w celu uzyskania bardziej wytrawnego piwa.

Proszę o pomoc czy mam dokupić drożdze i dodać czy jeszcze poczekać i powinno zejść Blg?


Piwo to Americn India Pale Ale 16Blg 

 

Zacieranie
Zaspy w 60°C
62°C - 50minut
73°C -20minut
76°C - 5m
 
Sfiltrowano 25l do 6blg wyszło 16blg po filtracji
 
Gotowanie 60minut 
 
30g Zeus na 60min
20g Zeus na 30min
30g Ekuanot na 15min
30g Ekuanot na 1min
 
Na 15m 1/2 whirflock
 
Po schłodzeniu wyszło 20l i 17blg 
 
Drożdże zadano 23.02.2020r. 20.00
Temperatura pomieszczenia 21-22°C
Fermentacja przez pierwsze 3 dni bardzo burzliwa
 
 
Cicha fermentacja: 2.03.2020r. 
Wyszło 19l oraz 10blg
-chmielenie na zimno chmielem Glacier 50g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błąd że oddzieliłeś niedofermentowane piwo od drożdży. W takich sytuacjach podnosi się im temperaturę żeby podjęły dalszą fermentację.

 

Napisz jakie miałeś drożdże, ile ich dałeś, w jakiej temperaturze fermentowały.

 

Nieważne jest ile dni piwo fermentuje tylko do ilu odfermentowało. Wtedy decydujemy co dalej robić. 

Edytowane przez anatom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak już zlałeś znad drożdży i nie zebrałeś gęstwy, to Ci to piwo raczej szybko nie przefermentuje... Najlepsze co możesz zrobić to dodać świeżych drożdży i napowietrzyć raz jeszcze.

 

Druga opcja to podniesienie temperatury i poczekanie miesiąca. Może wtedy zejdzie niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.