Skocz do zawartości

Drożdże Saflager S-189 - jaka temperatura fermentacji?


Muchor

Rekomendowane odpowiedzi

Wybaczcie, jeżeli moje pytanie będzie trochę dziwne, ale szperałem po różnych stronach i nagle coś mi się przestało zgadzać. Są takie drożdże S-189, dają minimalnie różne rezultaty od popularniejszych W-34/70. Co mnie zdziwiło, to że na niektórych paczkach tych drożdży podany jest dość wysoki przedział temperatur (a są to dolniaki): 15-20 stopni Celsjusza. Z kolei na innych paczkach są podane "standardowe" wartości temperatury dla drożdży dolnej fermentacji tj. 12-15 stopni. Oto linki z przykładami:

15-20 stopni:   https://allegro.pl/oferta/drozdze-saflager-s-189-dolna-fermentacja-do-piwa-8490445081

12-15 stopni:   https://www.northernbrewer.com/products/saflager-s-189

jak sobie klikniecie na te linki i spojrzycie na opis drożdży na opakowaniu, no to takie liczby tam będą.

 

Fermentis na swojej stronie ma link z ogólnym opisem szczepu (https://fermentis.com/wp-content/uploads/2017/10/SafLager-S-189.pdf) i tu jest podane 12-15 stopni. Nowsza charakterystyka tych drożdży ma takie same dane (https://fermentis.com/wp-content/uploads/2019/11/SafLager-S-189.pdf) . Czyżby mieli różne szczepy/różne opakowania na różne rynki?

 

Producent sam zaznacza, że te drożdże mogą dodać aromatów kwiatowych i ziołowych (it tends to present noticeable herbal and floral notes to lager beers). Być może to właśnie dzięki wyższej temperaturze fermentacji, bo jednak napotkałem w kilku miejscach informacje, że S-189 dają całkiem czysty profil nawet przy temperaturach do 19 stopni. Interesujące jest porównanie tego samego piwa przy pomocy tych drożdży i standardowych W34/70 - http://brulosophy.com/2016/12/15/yeast-comparison-saflager-w-3470-vs-saflager-s-189-exbeeriment-results/

I od razu się przyznam, że tak - szukam kamienia filozoficznego, czyli drożdży lagerowych które dadzą dobry rezultat w temperaturze typu 16-19 stopni. Po prostu, nie mam lodówki i nie bardzo mam warunki na fermentację dolniaków, ale mnie korci... No i te S-189 by mi spokojnie wystarczyły, aby myśleć o własnych dolniakach. Natomiast być może gonię za jakąś chimerą, której po prostu nie ma. Tak czy owak - jeżeli ktoś z Was miał coś do czynienia z tymi drożdżami, to chętnie przeczytam Wasze opinie.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Muchor napisał:

I od razu się przyznam, że tak - szukam kamienia filozoficznego, czyli drożdży lagerowych które dadzą dobry rezultat w temperaturze typu 16-19 stopni

Nie ma takich rzeczy.

 

S-189 akurat nie używałem, ale historie o drożdżach lagerowych dających odpowiedni profil w temperaturach ejlowych można włożyć między bajki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oskaliber napisał:

Nie ma takich rzeczy.

Jak nie , jak tak ;)

Godzinę temu, Oskaliber napisał:

ale historie o drożdżach lagerowych dających odpowiedni profil w temperaturach ejlowych można włożyć między bajki.

Taką bajkę opowiada Bootleg Biology o swoich kveikach Oslo. Pytanie raczej polega na tym, jak mocno ktoś w tą bajkę uwierzy i znajdzie lagerowy profil .

"OSLO can comfortably produce beautifully clean, lager-like beers at temperatures as high as 98F (37C) without noticeable off flavors. "

Kluczową frazą jest "lager-like beers" ;)

Moim zdaniem prawie lager, nigdy nie będzie lagerem i nie ma się co oszukiwać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, dziękuję za uwagi kolegów dotyczące ogólnej kwestii stosowania drożdży dolnej fermentacji w temperaturach ejlowych - są cenne i chętnie je przeczytałem. Ale meritum mojego posta dotyczyło jednak kwestii optymalnej temperatury dla drożdży S-189. Czy w tej sprawie mogę liczyć na jakiś głos (najlepiej poparty doświadczeniem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2020 o 19:42, Joosto napisał:

Jak nie , jak tak ;)

Taką bajkę opowiada Bootleg Biology o swoich kveikach Oslo. Pytanie raczej polega na tym, jak mocno ktoś w tą bajkę uwierzy i znajdzie lagerowy profil .

"OSLO can comfortably produce beautifully clean, lager-like beers at temperatures as high as 98F (37C) without noticeable off flavors. "

Kluczową frazą jest "lager-like beers" ;)

Moim zdaniem prawie lager, nigdy nie będzie lagerem i nie ma się co oszukiwać.

Lagerowe kveiki to jeszcze większe bajki, niż drożdże lagerowe dające odpowiedni profil w temperaturach ejlowych ;) 

Może i faktycznie są one stosunkowo czyste, ale nigdy nie będą to rasowe lagery.

 

11 godzin temu, Muchor napisał:

Hmmm, dziękuję za uwagi kolegów dotyczące ogólnej kwestii stosowania drożdży dolnej fermentacji w temperaturach ejlowych - są cenne i chętnie je przeczytałem. Ale meritum mojego posta dotyczyło jednak kwestii optymalnej temperatury dla drożdży S-189. Czy w tej sprawie mogę liczyć na jakiś głos (najlepiej poparty doświadczeniem)?

Poparty doświadczeniem to nie, bo jak już mówiłem tego szczepu nie używałem, ale gdybym to robił, to bym zdecydowanie fermentował w niższym przedziale i nawet bym się nad tym nie zastanawiał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.