Skocz do zawartości

Wheat IPA - konsultacja chmielenia


Cinq58

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
mam za sobą już kilka warek, ale większość z przepisów - nadal postrzegam siebie jako początkujący. Teraz chcę uwarzyć samemu Wheat IPA (25l) na chmielach Citra, Mosaic, Amarillo i Lomik.

 

Surowce do zacierania mam takie jak tu: słód pilzneński 2,5 kg, słód pszeniczny 2,5 kg, płatki owsiane 0,5 kg, słód wiedeński 0,5 kg, słód enzymatyczny 0,25 kg, płatki pszenne 0,2 kg

 

Zaplanowałem chmielenie tak:
Lomik 25g na 60 min

Lomik 25g na 30 min

Mosaic 10g na 30min

Amarillo 10g na 30min

Mosaic 15g na 10min

Amarillo 15g na 10min

Citra 25g na 10min

Amarillo 10g na 0min

 

na zimno:

Mosaic 25g

Amarillo 25g

Citra 25g


Jak to widzicie? Czy to ma sens?

Może znacie jakieś dobre źródła wiedzy o chmieleniu? Jeśli chodzi o chmielenie to jestem raczej zielony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Cinq58 napisał:

Cześć,
mam za sobą już kilka warek, ale większość z przepisów - nadal postrzegam siebie jako początkujący. Teraz chcę uwarzyć samemu Wheat IPA (25l) na chmielach Citra, Mosaic, Amarillo i Lomik.

 

Surowce do zacierania mam takie jak tu: słód pilzneński 2,5 kg, słód pszeniczny 2,5 kg, płatki owsiane 0,5 kg, słód wiedeński 0,5 kg, słód enzymatyczny 0,25 kg, płatki pszenne 0,2 kg

 

Zaplanowałem chmielenie tak:
Lomik 25g na 60 min

Lomik 25g na 30 min

Mosaic 10g na 30min

Amarillo 10g na 30min

Mosaic 15g na 10min

Amarillo 15g na 10min

Citra 25g na 10min

Amarillo 10g na 0min

 

na zimno:

Mosaic 25g

Amarillo 25g

Citra 25g


Jak to widzicie? Czy to ma sens?

Może znacie jakieś dobre źródła wiedzy o chmieleniu? Jeśli chodzi o chmielenie to jestem raczej zielony.

 

 

Jeśli na goryczkę chcesz użyć Lomika, to dałbym go całego na 60 minut, a pozostałe z 30 minut przesunął na wyłączenie palnika. Jakie drożdże do tego (plus temperatura fermentacji)?

O chmieleniu trochę jest na wiki, zdecydowanie więcej na forum, plus literatura, chyba w każdej pozycji jest rozdział o chmieleniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, punix napisał:

 

Jeśli na goryczkę chcesz użyć Lomika, to dałbym go całego na 60 minut, a pozostałe z 30 minut przesunął na wyłączenie palnika. Jakie drożdże do tego (plus temperatura fermentacji)?

O chmieleniu trochę jest na wiki, zdecydowanie więcej na forum, plus literatura, chyba w każdej pozycji jest rozdział o chmieleniu.

Ok,  dzięki temu będzie z nich więcej aromatu a mniej goryczki? Drożdże FM55, temperatura fermentacji będzie ok 19stC. Masz jakąś literaturę, którą szczególnie polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Cinq58 napisał:

Masz jakąś literaturę, którą szczególnie polecasz?

Są specjalne wydania BYO na temat chmielu, na temat różnych IPA. Pytanie jak u Ciebie z angielskim. Jak średnio to dasz radę. Jeśli słabo, pozostaje czekać na How to brew po polsku.

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.