Skocz do zawartości

posiew piwa


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że moje ostatnie 5 warek wykazywało większą lub mniejsza infekcję wykonałem posiew 2 piw

(podłoże to ekstrakt słodowy jasny na agarze)

 

Mikrobiologiem nie jestem ale nim nie trzeba być by stwierdzić, że tu coś nie tak.

Na szalkach Petriego widać piękne kolonie drożdży ale między nimi jeszcze coś wyrosło.

Na szalce prawej prócz drożdży widać jeszcze jedną kolonię "czegoś". Na lewej, nie wiem czy dobrze interpretuję widać te same okrągłe skupiska + dodatkowo jeszcze 3 badziewie.

 

jeżeli ktoś może określić co to jest to by było łatwiej z tym czymś walczyć. Nie mam pojęcia gdzie robię błąd, czy badziewie lata w powietrzu , czy me środki sterylizacji są mało skuteczne :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobaczymy za 2 doby co to jeszcze wyjdzie

 

mam jeszcze pytanko do mikrobiologów lub znających się w temacie

znacie jakiś inhibitor drożdży ? dodany do podłoża wstrzymałby rozwój drożdży a wyrosły by jedynie bakterie.

 

myślę o np dodaniu preparatu na grzybicę stup tylko czy taki preparat nie zabije też bakterii ?

 

@danko

jakie miałeś podłoże ?

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bnp, do inhibowania drożdży używa się aktidionu, w małym stężeniu powoduje zanik wzrostu drożdży piwowarskich, w większym wszystkich. Wydaje mi się że trochę za dużo naniosłeś na te szalki, przed posiewem powinieneś trochę to bardziej rozcieńczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otóż tak, możesz zrobić jeszcze 1 prosty test:

 

jeśli masz KOH to zrób 5% roztwór, dodaj do niego trochę piwa/drożdży i pomieszaj sterylnym pręcikiem co jakiś czas go podnosząc. Jeśli tworzą się śluzowate nitki, wskazuje to na obecność bakterii gram ujemnych.

 

jest jeszcze test na katalazę, polegający na dodaniu wody utlenionej i zobaczeniu czy się pieni, ale nie mogę znaleźć jakie mikroorganizmy dają pozytywny wynik. Możesz spróbować jak się nie zapieni to dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.