Skocz do zawartości

owsiany stout - pytanie odnośnie receptury


brunet_po_prawej

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

 

Mam pewien dylemat odnośnie receptury, ale po kolei: zakupiłem gotowy zestaw słodów na owsianego stouta w alepiwo.pl. Moje podejrzenie wzbudza receptura - każą zacierać 30 minut w 63-64 st C, potem 30 min w 72 st C, a potem mash out. Z tego co się naczytałem o owsianym stoucie zacieranie jest w jednej temperaturze. Co więcej, receptura dostarczona przez sklep jest, moim zdaniem, lekko podejrzana (chodzi mi głównie o przerwy i czas tych przerw - jest identyczna jak przy wędzonym weizenie od alepiwo.pl). 

To moja 4 warka będzie więc nadal mam więcej pytań niż można by to sobie wyobrażać..

 

Gdzieś tam znalazłem, żeby zacierać 60 minut w 68 st C, potem 10 min w 72 st C i mash out - i planuje tak właśnie to zrobić.

 

Ktoś może mnie utwierdzić w tym, że planuje zrobić to zgodnie z tym jak powinno się to zrobić czy lepiej trzymać się receptury z alepiwo.pl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę co za różnica jak zacierać przypilnuje lepiej dezynfekcji i temp fermentacji reszta to niuanse.

Potrafię zatrzeć piwo podgrzać do 72C pojechać z żoną na zakupy 2 godziny przyjechać i dokończyć.

Nasze warzelnie są tak niedokładne i jest tak wiele zmiennych że te wszystkie przerwy temp to pic na wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie tylko górna fermentacja wchodzi u mnie w grę bo w miejscu gdzie fermentuje mam około 20 st C. Wiec tego trzymam się bezwzględnie.

Z czasem może pokuszę się o jakieś dolniaki, ale to dopiero jak skończę budować pracownie - tam wstawię lodówkę, itd


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo stoi w sypialni gdzie jest najchłodniej w całym domu. Obecnie jest tam około 16-17 stopni bo właśnie okna są rozszczelnione i wyłączone ogrzewanie, nawet żona o dziwo rozumie powagę sytuacji i wyciągnęła grubszą pościel dla siebie
Powiedziałem jej, że wiesz, to takie specjalne piwo, chce na konkurs wysłać, musi być Ok bo a nuż coś wygramy
Z konkursem ściema bo za chudy w uszach żem, ale piwo ma dogodne warunki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.