Skocz do zawartości

Pierwsze sadzenie chmielu


buatss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zastanawiałem się czy by aby nie umieścić tematu w dziale przeznaczonym surowcom, lecz ze względu na swoje początki z piwowarstwem pozwolę sobie zamieścić tutaj.

 

Na swoim koncie mam już kilka pierwszych warek górnej fermentacji z procesem zacierania ziarna. Wszystkie warzyłem po kolei jedynie ze słodu pilzneńskiego,  granulatu chmielu marynki oraz lubelskiego w połączeniu z drożdżami SAFALE-S04. W tym roku na jesień chciałbym uwarzyć tym razem piwa w stylu american/india pale ale, jednakże tym razem z użyciem własnego chmielu w postaci szyszek, a jedynie zakupując słód wraz z drożdżami.

 

W związku ze zbliżającą się wiosną postanowiłem się nieco zainteresować uprawą chmielu i mam co do tego kilka pytań:

  • Czy warto w ogóle uprawiać swój chmiel?
  • Jakie chmiele warto by wziąć pod lupę myśląc o stylach APA i IPA?
  • Które z tych chmieli byłyby w stanie rosnąć w polskim klimacie zasadzone w ogródku?
  • Z jakich sklepów ewentualnie polecacie zakupić sadzonki/nasiona oraz które z nich byłoby lepsze?

 

Dziękuję z góry za możliwe odpowiedzi.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

1. Warto, o ile ma się odrobinę czasu żeby się temu poświęcić.

 Warto poczytać :    Metodyka integrowanej ochrony chmielu, IUNG, Urszula Skomra.

2. Szyszki, które będą z chmieli rosnących u nas w kraju na bank będą się różnić od tych z US, pytanie co chcesz osiągnąć.

3. Cascade sprawdza się bez problemu, Talizman też

4. Część nieodpłatnie można pozyskać z IHAR https://tiny.pl/t6vp7

Edytowane przez Joosto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.