Skocz do zawartości

Prośba o sprawdzenie - Mango IPA


baribal777

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mam trochę słodów w magazynku, chciałbym uwarzyć piwo i poza chmielem na zimno po raz pierwszy użyć jakichś dodatków... na pewno spróbowałbym się z mango, ale nie tylko...

Tutaj moje pierwsze pytanie - czy ktoś ma doświadczenia z płatkami kokosowymi i IPA?

 

Ogólny zamysł przedstawia się tak (warka ok 22l) :

3 kg pale ale

1 kg pilzneński

0.5 kg monachijski

0.5 kg pszeniczny

0.5 kg płatki owsiane

0.5 kg płatki ryżowe

 

Na cichą chciałem dodać ok 1.5 kg pulpy z mango. Do głowy przyszły mi też płatki kokosowe bo jakiś czas temu w sklepie trafiłem bardzo aromatyczne. Wiem, że ich dodatek może popsuć pianę jednak jestem ciekawy efektu.

Co do chmieli - mam sporo warriora, którego chciałem wykorzystać do chmielenia na goryczkę. Na aromat citra i mosaic.

 

Czy to może się udać? :)

Edytowane przez baribal777
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, baribal777 napisał:

Czy to może się udać? :)

Może.

 

W sumie to nie wiem do końca o co pytasz. Zasyp może być. Chmielenie warrior/citra/mosaic może być. Pulpa mango spoko, tylko kupuj taką bez cukru najlepiej z odmiany alphonso. Płatki kokosowe w IPA to kwestia gustu, jak lubisz takie rzeczy to czemu nie. Uprażyć, odtłuścić, wpakować na cichą i już. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie pulpy z mango to już właśnie się naczytałem tutaj jaką kupować a jaką omijać.

Głównie pytam o zasyp i ilość dodatków... nie chciałbym przesadzić.

1.5 kg mango to chyba rozsądna ilość - wnioskuję po wypowiedziach i przepisach

Co do płatków kokosowych, tutaj nie sprecyzowałem - myślałem o 400 gramach. Chciałbym żeby ten kokos był wyczuwalny. Chciałem je uprażyć i siupnąć do fermentora.... a jak je odtłuścić najlepiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kokosa używałem raz i dawałem 0.5kg wiórków na 20 litrów i ta ilość mi pasowała, wyraźnie wyczuwalna ale nie przegięta. Przypuszczam, że dla takiego samego efektu płatków trzeba dać więcej niż wiórków, bo mają mniejsza powierzchnię kontaktu, ale może niech jeszcze podpowie Ci ktoś, kto faktycznie ich używał. 

 

Odtłuszczałem wsadzając je między kilka warstw ręcznika papierowego i wyciskając i tak kilkukrotnie aż ręczniki były prawie suche. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.