Skocz do zawartości

fermzilla 35l czy Fermentasaurus starter kit 35L


Ravage Trzy Baryłki

Rekomendowane odpowiedzi

No ja takiego manewru nie będę wykonywał. Albo kupię FZ i będę fermentował w piwnicy gdzie nie mam prądu dla lodówki a temp to ok 20 stopni a lodówkę sprzedam albo odpuszczam i zostaję na wiadrach. Dla mnie nie ma z tym problemu. Chętnie bym się pozbył lodówki z mieszkania ale nie mam gdzie jej przenieść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie wspomniał o takim atucie FZ jak beztlenowość procesu. O ile wolniej starzeje się ipka fermentowana beztlenowo w przeciwieństwie do fermentacji w wiadrze i butelkowaniu z wiadra.

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Igor Siemieniuk napisał:


Tak jak pisałem wcześniej, od momentu gdy przesiadłem się na Fermzille to praktycznie w ogóle nie używam lodówki. Fermentacje w wiadrach robię sporadycznie, np. Weizen. Zrobiłem już 4 lagery, aktualnie kończę fermentacje Portera Bałtyckiego. Wszystko pod ciśnieniem w temperaturze otoczenia. Jestem bardzo zadowolony z rezultatów. Fermentacja jest czysta, bez niepotrzebnych estrów. Wcześniej ciężko mi było taki efekt osiągnąć.

 

A rozlewasz do kega czy do butelek. a czytałem że przed rozlewem do butelek trzeba schłodzic fermentor jak najniżej.

57 minut temu, witur napisał:

 

Ja po zakupie FZ  musiałem kupić nową lodówkę bo w starą sie nie chciała zmieścić .. Teraz wkładam FZ do lodówki i wyciągam ja dopiero jak jest pustaa i trzeba myć . Zero latania z wiadrami itp 

no to akurat jest fajne jak mozesz sobie odrazu dozować z fermentora do kufelka :D niestety ja chce ładować w butelki. Kegi mnie też nie przekonuje. chce mieć kilka róznych piwerek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, witur napisał:

Ja po zakupie FZ  musiałem kupić nową lodówkę bo w starą sie nie chciała zmieścić .. Teraz wkładam FZ do lodówki i wyciągam ja dopiero jak jest pustaa i trzeba myć . Zero latania z wiadrami itp 

W sumie ta ja tylko w kegi  ładuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to akurat jest fajne jak mozesz sobie odrazu dozować z fermentora do kufelka niestety ja chce ładować w butelki. Kegi mnie też nie przekonuje. chce mieć kilka róznych piwerek.

Rozlewam beztlenowo do kegów i wrzucam do zamrażarki skrzyniowej, z której później robię wyszynk. Sporadycznie nalewam z kranu do butelek ustawiając przepływ przez kran na minimum. To plus schłodzenie pozwala całkiem sprawnie rozlewać do butelek bez nadmiernej piany.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, dobra, ja tu mówię o podstawach absolutnych. Na lodówkę, chłodzenie przepływowe itd. przyjdzie jeszcze czas - na razie chodzi mi o to, żeby górniaki robić w jednym naczyniu ;) . Wiem już, że będę jeszcze potrzebował butli z CO2 i wichajstra typu beer gum do rozlewu - teraz mi się rozchodzi o to, czy taki zestaw jest kompletny ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Willow napisał:

Dobra, dobra, ja tu mówię o podstawach absolutnych. Na lodówkę, chłodzenie przepływowe itd. przyjdzie jeszcze czas - na razie chodzi mi o to, żeby górniaki robić w jednym naczyniu ;) . Wiem już, że będę jeszcze potrzebował butli z CO2 i wichajstra typu beer gum do rozlewu - teraz mi się rozchodzi o to, czy taki zestaw jest kompletny ;) .

To co podałeś wystarczy na przeprowadzenie fermentacji , i jedynie spijanie piwa z fermentora . Ja nie wyobrażam sobie nie zrobienie CC przy piwie średnio-mocno chmielonym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CC, to rozumiem, że cold crush, a nie cesarskie cięcie xD .Spokojnie, przyjdzie pora na wszystko. Co do chmielenia, to hop-headem nie jestem - warzę głównie piwa brytyjskie ;) .

Zacznę chyba od po prostu zestawu startowego, potem dokupię ciśnieniowy i beer gun.

 

Z rzeczy technicznych:

1. Jak napowietrzacie brzeczkę w FZ? Ja do tej pory trząchałem wiadrem, ale tu to chyba średnio wykonalne jest.

2. Jak pobieracie próbki do pomiaru gęstości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Willow napisał:

CC, to rozumiem, że cold crush, a nie cesarskie cięcie xD .Spokojnie, przyjdzie pora na wszystko. Co do chmielenia, to hop-headem nie jestem - warzę głównie piwa brytyjskie ;) .

Zacznę chyba od po prostu zestawu startowego, potem dokupię ciśnieniowy i beer gun.

 

Z rzeczy technicznych:

1. Jak napowietrzacie brzeczkę w FZ? Ja do tej pory trząchałem wiadrem, ale tu to chyba średnio wykonalne jest.

2. Jak pobieracie próbki do pomiaru gęstości?

 

1. ja napowietrzam blenderem wiec wsadzam lape do środka i napowietrzam, otwór jest na tyle duzy ze kazda lapa wejdzie

2. nie pobieram, ale jak dokupisz sobie np to https://marxam.pl/akcesoria-fermzilla-zestaw-cisnieniowy,c553,p5169,pl.html (u chińczyka sa inne wersje) to będziesz mogl sobie wypchnąć ciśnieniowo próbkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Willow napisał:

CC, to rozumiem, że cold crush, a nie cesarskie cięcie xD .Spokojnie, przyjdzie pora na wszystko. Co do chmielenia, to hop-headem nie jestem - warzę głównie piwa brytyjskie ;) .

Zacznę chyba od po prostu zestawu startowego, potem dokupię ciśnieniowy i beer gun.

 

Z rzeczy technicznych:

1. Jak napowietrzacie brzeczkę w FZ? Ja do tej pory trząchałem wiadrem, ale tu to chyba średnio wykonalne jest.

2. Jak pobieracie próbki do pomiaru gęstości?

1. Mam plastikową łygę, którą zakładam na wiertarkę. 

2. Pobieram z kranika poprzez ten zestaw który podał leonnz. Piwo ściągane jest znad osadu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Willow napisał:

Jest opcja pobrania mikroilości przez ten zawór ciśnieniowy? Używam refraktometru, a na filmikach widzę pobieranie dużych próbek do spławika.

Podpinasz kran  i lejesz ile chcesz. Nic się nie stanie jak trochę więcej zlejesz 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zmienił mi się nieco budżet, polecę więc po całości.

 

1. Jakie macie lodówki mieszczące fermzillę 35?

 

2. https://marxam.pl/akcesoria-do-kegeratorow-zlaczka-jg-prosta-3-8-quot-7-16-quot-,c531,p5175,pl.html

czy to jest złącze, które będzie pasować do tych wyjść ciśnieniowych?

 

3. Co polecacie jako przewody gazowe do CO2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 22:33, Willow napisał:

1. Jakie macie lodówki mieszczące fermzillę 35?

 

2. https://marxam.pl/akcesoria-do-kegeratorow-zlaczka-jg-prosta-3-8-quot-7-16-quot-,c531,p5175,pl.html

czy to jest złącze, które będzie pasować do tych wyjść ciśnieniowych?

 

3. Co polecacie jako przewody gazowe do CO2?

Jako, że nikt nie raczył odpowiedzieć, odpowiem sobie sam - będzie dla następnych zagubionych.

 

1. Tak prezentuje się FZ 35L z zestawem ciśnieniowym https://marxam.pl/akcesoria-fermzilla-zestaw-cisnieniowy,c553,p5169,pl.html i kontrolerem https://marxam.pl/akcesoria-regulator-cisnienia-duotight-zestaw,c553,p5304,pl.html w lodówce o wymiarach wewnętrznych komory 96x54x44 cm.

IMG_20210511_170115.thumb.jpg.0fedffb85f5bb1b239d1b10e87d6b84e.jpg

2. Nie, to nie jest to złącze. Pasować będą szybkozłączki do Corneliusa.

 

3. Nada się wąż piwny 3/8" https://marxam.pl/akcesoria-do-kegeratorow-waz-piwny-3-8-quot-,c531,p5168,pl.html , ale jest to zastosowanie pozaulotkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Willow napisał:

Jako, że nikt nie raczył odpowiedzieć, odpowiem sobie sam - będzie dla następnych zagubionych.

 

1. Tak prezentuje się FZ 35L z zestawem ciśnieniowym https://marxam.pl/akcesoria-fermzilla-zestaw-cisnieniowy,c553,p5169,pl.html i kontrolerem https://marxam.pl/akcesoria-regulator-cisnienia-duotight-zestaw,c553,p5304,pl.html w lodówce o wymiarach wewnętrznych komory 96x54x44 cm.

IMG_20210511_170115.thumb.jpg.0fedffb85f5bb1b239d1b10e87d6b84e.jpg

2. Nie, to nie jest to złącze. Pasować będą szybkozłączki do Corneliusa.

 

3. Nada się wąż piwny 3/8" https://marxam.pl/akcesoria-do-kegeratorow-waz-piwny-3-8-quot-,c531,p5168,pl.html , ale jest to zastosowanie pozaulotkowe.

1 wypadało by podac model lodówki a nie wymiary wewnętrzne

2 trudno powiedzieć czy złącze pasuje jak nie ma zdjęcia

2 jak masz JG to taki wężyk ale jesli masz inne końcówki to jakiś wężyk zbrojony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, zmienił mi się nieco budżet, polecę więc po całości.
 
1. Jakie macie lodówki mieszczące fermzillę 35?
 


A po co lodówka? Jeśli planujesz fermentacje pod ciśnieniem to lodówka jest zbędna - fermentacja cisnieniowa redukuje ilość estrów podczas fermentacji czyli spełnia to samo zada je co obniżanie temperatury fermentacji. Ani razu nie użyłem lodówki do Fermzilli.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Igor Siemieniuk napisał:

 


A po co lodówka? Jeśli planujesz fermentacje pod ciśnieniem to lodówka jest zbędna - fermentacja cisnieniowa redukuje ilość estrów podczas fermentacji czyli spełnia to samo zada je co obniżanie temperatury fermentacji. Ani razu nie użyłem lodówki do Fermzilli.

 

Jeżeli mówimy o samej fermentacji to okej  , ale jak wiemy na samej fermentacji  się nie  kończy  . Nie wyobrażam sobie   wypychania  piwera w keg po sporym chmieleniu bez CC :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Igor Siemieniuk napisał:

 


A po co lodówka? Jeśli planujesz fermentacje pod ciśnieniem to lodówka jest zbędna - fermentacja cisnieniowa redukuje ilość estrów podczas fermentacji czyli spełnia to samo zada je co obniżanie temperatury fermentacji. Ani razu nie użyłem lodówki do Fermzilli.

 

Właśnie dla CC, gazowania i schłodzenia do rozlewu - planuję beerguna i w butelki z pominięciem kega, a do tego zimne piwo potrzebne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.