Skocz do zawartości

Piwo owocowe ,,Reds"


BamboBambo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Panowie.
Kobieta męczy nieustannie o owocowe piwo, przewertowałem forum z góry na dół i wpadłem na takowy pomysł.

Słód jęczmienny monachijski typ II 20-25 EBC Weyermann® 1 kg
Słód jęczmienny pilzneński Viking Malt 1 kg
Słód jęczmienny Carared® 40-50 EBC Weyermann® 1 kg
Słód jęczmienny Cara Crystal 150 EBC Castle Malting® 0.5 kg
Chmiel Marynka (PL) 60 g - granulat, zbiór 2019
Płatki owsiane 1 kg 

I tutaj pojawia się moje pytanie 

Po wysładzaniu powinienem mieć około 20L 15 BLG brzeczki.
Plan jest taki aby rozcieńczyć brzeczkę do 40 L
I do każdego fermentora, w którym będzie 20L doda ć 4x 0.5l syropu owocowego.
Fermentacja na S-04 w temperaturze około 17-19 stopni 

 

I moje pytanie, czy wyjdzie coś w miarę zbliżonego do piwa owocowego i przy okazji nie zrobię 9% Redsa zmiatającego kobiety z podłogi po butelce.
Będe wdzięczny za przemyślenia.
Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że dodanie syropu owocowego nie da za dużo aromatu, zrób prosty zasyp pilzneński + pszeniczny, przefermentuj to np wb-06, daj na cichą ok. 1,5 kg mrożonych malin i będziesz zadowolony. Taka ilość owocu zupełnie wystarczy na 20l brzeczki, przerabiałem już ten temat, jeżeli chciałbyś zrobić to np z wiśniami to musiałbyś dać ich ok. 1,5 raza więcej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym Cię oceniać ale chcesz się męczyć z zacieraniem, warzeniem a na końcu dodać syropu ze sztucznym aromatem? Nie prościej kupić takiego Reddsa? :D W ostateczności masz całkiem rozwinięty rynek aromatów naturalnych a ten syrop jest tylko potencjalnym źródłem problemów przy fermentacji - masz 4,5kg surowca a chcesz dodać do tego 2l syropu, Andrzej to j**nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Robiłem Full arome i wtedy przy zlewaniu na cichą zostawiłem w fermentorze 1/3 piwa i dodałem sok malinowy i wode żeby BLG zbić. No nie byłem zadowolony... wyszło mało aromatyczne, zbyt wodniste, mocne. No nie polecam. Nie znalazłem tez dobrego sposobu jeszcze, myślę nad pasteryzacją.. albo spróbuje z tymi mrożonymi malinami, tylko czemu akurat mrożonymi? Świeże tez można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie co z tymi mrożonymi owocami na cichą ? Chciał bym spróbować z tego przepisu Piwo. Tyle że na cichą do połowy dodać mrożone maliny np 2kg. A resztę zostawić czystą. Co o tym myślicie ? Robił ktoś tak kiedyś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

https://www.piwo.org/forums/topic/4990-jak-zrobić-kobiece-piwo-moje-doświadczenia/

 

 

Eksperymentowałem z dodawaniem pulp i suszonych owoców lub jednego i drugiego. Efekt zawsze podobny, mocno mętne, aromat ok w smaku różnie bywało, najczęściej kwaśne i dosładzałem ksylitolem. Zawsze to jakieś ryzyko infekcji (u mnie raz się zdarzyła z wiórkami), no i oczywiście straty - 1-2l. Jak dałem

 

1 kg pulpy na 20l to było słabo w aromacie i smaku ale było lekko wyczuwalne co za tym idzie w pszenicznym, podbiło banana ale nie zabiło cech piwa pszenicznego. Jak dałem 1kg na 10 l to wyszło mętne i lekko kwaśne, niemalże bardziej sok np. śliwkowy z piwem. Pulpa ma to do siebie, że ładnie opada na dno, suszone owoce trochę opadną, trochę zostaną. Jeśli robiłem swoją pulpę to mroziłem owoce, później rozmnażałem i blendowałem i później na wszelki wypadek pasteryzowałem, żeby zabić bakterie ale nie tracić walorów pulpy. 

 

Mam zamiar iść drogą @Zbyszek T bo z syropami moim zdaniem można pokombinować np. dobrać proporcje soku z cukrem, dodać jakieś przyprawy, zmieszać kilka owoców . Finalnie nie psuje aż tak klarowności i zwiększa ilość piwa.

Edytowane przez esen1a
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Czeslaw napisał:

Moim zdaniem jedno i drugie

Słodka jest ale nie "ulepowato" . Pozostaje pytanie ile laktozy na ile litrów i jakiej słodkości potrzebujemy. Do sweet stouta dodałem 500g na 20l i było lekko słodkie (dosłownie), kremowe ale nie był to ulep. Gdzieś czytałem, że powyżej 1kg na 20l, powstaje bardziej kremowość/mleczność czy jak to zwał. Znowu ksylitolu dawałem około 130g na 10l i było słodkie, z tym że było to piwo po puree z moreli. Do takiego "reddsa" dałbym najpierw 200g ksylitolu na 20l i jak będzie znaczącą mało to dodał 50g i tak porównywał do oczekiwanego efektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.