Jump to content
Michaś12

Czy to infekcja?

Recommended Posts

Cześć!

W niedzielę około 18 popełniłem swoją pierwszą warkę (z brewkitu). Użyłem brewkita UK Brew - Real Ale, do tego 1kg BA Brewkit-Plus. Wszystko zrobiłem jak trzeba, wysterylizowałem fermentor itd. Uwodniłem drożdże dodane do brewkitu. Dodałem je do wody o temperaturze około 29 stopni, zostawiłem na 15 minut, potem zamieszałem wysterylizowaną łyżeczką i zostawiłem na kolejne 15. Drożdże nie były w super kondycji, piany nie było, ale żyły, bo widać było unoszące się bąbelki. Dodałem drożdże do brzeczki i odstawiłem fermentor do piwnicy, gdzie temperatura wynosiła około 17 stopni. Brzeczka w fermentorze mogła mieć około 25 (tak, wiem, że za słabo ją schłodziłem). Po 24 godzinach drożdże nie ruszyły. Przeniosłem wczoraj(poniedziałek) około 16 fermentor w cieplejsze miejsce (około 21 stopni) i zostawiłem jeszcze do dziś do rana. Ponieważ rano nadal nic nie ruszyło(sprawdziłem ekstrakt, bez zmian 10,5 blg), to uwodniłem nowe drożdże (US-05). Otworzyłem fermentor, żeby je zadać i zobaczyłem coś takiego jak na zdjęciu. Nie wiem czy to infekcja, czy nie, ale dla pewności piszę, żeby ktoś doświadczony ocenił. Drożdże były rozrobione, więc i tak je dodałem. Pytanie tylko, czy piwo nie pójdzie w kanał?

85111191_480413152649598_6413540973669777408_n.jpg

Edited by Michaś12

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mało widziałem w życiu infekcji ale to wygląda jakby rozpoczynała się właściwa fermentacja.

Lag trwający 36 godzin zdarza się jak drożdży dasz za mało/są w złej kondycji. 

Jakie dałeś drożdże za pierwszym razem i ile ich było?

Michaś nie grzeb w fermentorze :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za pierwszym razem dałem drożdże z zestawu do brewkita. Jakieś no-name. Było ich chyba z 10g. Fermentora nie otwieram, tylko teraz to zrobiłem, żeby zadać nowe drożdże. Próbkę do zmierzenia blg pobierałem przez kranik, który wcześniej zdezynfekowałem Desprejem. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiem, że to trudne przy swoim pierwszym piwie, ale zostaw fermentor na 10 dni. Póki co nie ma powodów do obaw, różne drożdże w różnym tempie zabierają się do pracy i dłuższy lag niekoniecznie musi oznaczać coś złego :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.