Skocz do zawartości

Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już troszkę poczytałem. Nawet dwa błędy znalazłem :D

Niektóre treści są też mocno zastanawiające, ale najpierw doczytam do końca a potem będę wytykał palcem ;) 

Tak czy siak mam nadzieję, że wiedza, której mi brak jeszcze przede mną i ją tam znajdę. Zapowiada się bardzo dobrze.

Jeszcze raz dzięki Tomku za tą lekturę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chciałbym podziękować @elroy i @skitof za świetną robotę.

NIe przeczytałem jeszcze całości, ale mam drobne uwagi (może do następnego wydania...).

1. Str. 132 tabela 7.5 - wg tej tabeli do sporządzenia 10P roztworu trzeba dać więcej suchego ekstraktu niż płynnego. Płynny ekstrakt zawiera ok20% wody, więc myślę, że powinno być na odwrót.

2. Str. 165 - tuż nad tabelą 9.1 akapit informuje, że w rozdziale 10 będzie o warzeniu i fermentowaniu piw dolnej i górnej fermentacji, a w rozdziale 11 będzie o rozlewie. Tymczasem rozdział 10 traktuje o rozlewie, a 11: jak uwarzyć lagera.

Dotarłem narazie do 177 strony, ale jestem po wrażeniem tej publikacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wstępów pochwalnych, bo oczywiście jest super, ale rzuciły mi się w oczy temperatury przerwy diacetylowej:

 

te dotyczą dolnej fermentacji:

s 103: 8-10°C [14-18°F]

s 188: 3°C[5°F]

s 190: 5-10°C [10-15°F]

 

a te ogólnie:

s 102: 5°C[9°F]

s 503: 3°C[5°F]

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.12.2020 o 19:55, nike21 napisał:

image.thumb.png.cc8eb0a2e520a2775124a2a4fee97dac.png

 

MLT to chyba coś innego niż HLT. Tego drugiego błędu nie mogę teraz na szybko znaleźć ale tam coś było napisane po polskiemu zamiast po polsku poprostu... Jak znajde to doślę ;)

Rzeczywiście błąd. MLT to Mash and Lauter Tun czyli kadź zacierno-filtracyjna. W razie zainteresowania tematem zobacz indeks rzeczowy.

 

Edytowane przez skitof
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2021 o 14:06, Irek napisał:

1. Str. 132 tabela 7.5 - wg tej tabeli do sporządzenia 10P roztworu trzeba dać więcej suchego ekstraktu niż płynnego. Płynny ekstrakt zawiera ok20% wody, więc myślę, że powinno być na odwrót.

Masz rację, kolumny są zamienione. Tzn. kolumna "Płynny ekstrakt słodowy" powinna mieć tytuł: "Suchy ekstrakt słodowy" i odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2021 o 14:06, Irek napisał:

2. Str. 165 - tuż nad tabelą 9.1 akapit informuje, że w rozdziale 10 będzie o warzeniu i fermentowaniu piw dolnej i górnej fermentacji, a w rozdziale 11 będzie o rozlewie. Tymczasem rozdział 10 traktuje o rozlewie, a 11: jak uwarzyć lagera.

Dotarłem narazie do 177 strony, ale jestem po wrażeniem tej publikacji.

 

Masz rację, choć to błąd zawarty już w oryginale.

2021-01-04_223553.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2021 o 15:33, x1d napisał:

Bez wstępów pochwalnych, bo oczywiście jest super, ale rzuciły mi się w oczy temperatury przerwy diacetylowej:

 

te dotyczą dolnej fermentacji:

s 103: 8-10°C [14-18°F]

s 188: 3°C[5°F]

s 190: 5-10°C [10-15°F]

 

a te ogólnie:

s 102: 5°C[9°F]

s 503: 3°C[5°F]

 

 

Rzeczywiście to podniesienie temperatury fermentacji na przerwę diacetylową jest w różnych miejscach książki różne i waha się od 3-10 stopni C. Bierze się to chyba stąd, że najlepiej byłoby powiedzieć "podnieś temperaturę fermentacji o kilka stopni", a wielokrotne próby precyzyjnego stwierdzenia ile to jest kilka stopni kończy się nieścisłościami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, skitof napisał:

Rzeczywiście to podniesienie temperatury fermentacji na przerwę diacetylową jest w różnych miejscach książki różne i waha się od 3-10 stopni C. Bierze się to chyba stąd, że najlepiej byłoby powiedzieć "podnieś temperaturę fermentacji o kilka stopni", a wielokrotne próby precyzyjnego stwierdzenia ile to jest kilka stopni kończy się nieścisłościami.

No tak, ale jeszcze mamy różnice w przeliczaniu °C na °F. Całość pewnie do dyskusji bardziej z autorem :).

Przy okazji w tabeli na s.277 zapałętało się unknown.

Drobne literówki postaram się wynotować i podesłać już na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, też tak myślę, że najlepiej w jednym wątku podrzucać wszelakie sugestie.

 

A z innej trochę beczki (choć na forum to już każdy chętny dawno kupił :D ) 
Allegro przyznało do aukcji za 100% pozytywnych transakcji ichniejsze dukaty, w sumie można zarobić 8 szt. (4 normalnie +4 za zakupy w aplikacji)

https://allegro.pl/oferta/jak-warzyc-piwo-kompendium-wiedzy-przedsprzedaz-9417897075
 

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książka, jak i inicjatywa i wykonanie świetne. Dzięki!

 

Ja jestem początkujący (więc omyłki trudniej mi wyłapać) i czytam z doskoku, czy można liczyć na jakąś zbiorczą, może aktualizowaną erratę ze strony Redakcji, żeby nanieść sobie poprawki samemu?

 

Tak czy inaczej,  liczę na kolejne tłumaczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Zupełnie po cichutku, okazało się, że do drugiego etapu Plebiscytu PSDP przeszło wydarzenie premiery książki :) Ktoś zgłosił i jest, za co dziękuję!

Będzie nam bardzo miło za kolejne głosy. 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeruvkWSyeJoSMYU1xiDXVfGjxq2WVm34yTKbewLCgdbuJ81A/viewform 

(ostatnia sekcja na dole)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, elroy napisał:

Cześć!

Zupełnie po cichutku, okazało się, że do drugiego etapu Plebiscytu PSDP przeszło wydarzenie premiery książki :) Ktoś zgłosił i jest, za co dziękuję!

Będzie nam bardzo miło za kolejne głosy. 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeruvkWSyeJoSMYU1xiDXVfGjxq2WVm34yTKbewLCgdbuJ81A/viewform 

(ostatnia sekcja na dole)

Zagłosowane, patrząc na nominacje to jepiwka rządzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) 

Myślicie, że można zrobić z zdjęć książek użytkowników taki kolaż? (zdjęcia z forum i fb).  Oczywiście pomijam jakieś wiadome dane wrażliwe na zdjęciach. Mam już niezłą kolekcję i wyszłaby super grafika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, elroy napisał:

Dzięki :) 

Myślicie, że można zrobić z zdjęć książek użytkowników taki kolaż? (zdjęcia z forum i fb).  Oczywiście pomijam jakieś wiadome dane wrażliwe na zdjęciach. Mam już niezłą kolekcję i wyszłaby super grafika.

Moje możesz wykorzystać. Mogęnawet lepsze zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.
  • elroy odpiął/ęła i przestał(a) promować ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.