Skocz do zawartości

Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie jak będą teraz wyglądały dyskusjo-przepychanki, przepychanki i pyskówki forumowe dot. dowolnych zagadnień piwowarskich.

Skany z Palmera były dotychczas dość rzadko stosowanym argumentem.
Czy teraz staną się częstsze, czy przeciwnie - staną się zakazane jako naruszające dobra wydawcy / administratora.

Jasne że uwaga żartobliwa a problem wydumany ;)

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakazane na pewno nie, nawet byłbym usatysfakcjonowany, że książka jest użytkowana :)Jak ktoś wrzuci stronę, dwie, trzy dla podparcia swojej tezy, albo do rozpoczęcia dyskusji - ależ proszę :) Po to jest.

Natomiast wiadomo wszystko ze zdrowym rozsądkiem. Zeskanowane pół książki raczej będę musiał usunąć :)   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie co w książce autor (lub tłumacz) rozumie pod słowami "bardziej siarkowych chmieli" ? biologiem nie jestem ale pierwszy raz stykam się z takim określeniem. Czy to jakiś błąd w druku czy faktycznie są chmiele bardziej "siarkowe"?? Bo może i jakieś związki siarki są w chmielu jeśli tak jakie to są chmiele bardziej a jaki mniej siarkowe.  Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Fenris napisał:

mam pytanie co w książce autor (lub tłumacz) rozumie pod słowami "bardziej siarkowych chmieli" ? biologiem nie jestem ale pierwszy raz stykam się z takim określeniem. Czy to jakiś błąd w druku czy faktycznie są chmiele bardziej "siarkowe"?? Bo może i jakieś związki siarki są w chmielu jeśli tak jakie to są chmiele bardziej a jaki mniej siarkowe.  Dzięki

Oczywiście domyślam się, że może być mnóstwo różnego rodzaju pytań. Ale to w sumie dobrze. Książka jest tego warta. W oryginale: avoid the more sulfurous hop varieties.

I jak najbardziej chmiel może posiadać więcej lub mniej różnego rodzaju związków siarkowych (merkaptany, tiole, terpeny), nawet aromat skunksowy (czyli należący do związków siarkowych) powstaje głównie z chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, elroy napisał:

A jesteś w stanie podrzucić stronę, żeby zerknąć na szerszy kontekst? Tak gdzie mi się wydawało, tam akurat tego nie ma :)

strona 448 opis black ipa. 

13 minut temu, skitof napisał:

Oczywiście domyślam się, że może być mnóstwo różnego rodzaju pytań. Ale to w sumie dobrze. Książka jest tego warta. W oryginale: avoid the more sulfurous hop varieties.

I jak najbardziej chmiel może posiadać więcej lub mniej różnego rodzaju związków siarkowych (merkaptany, tiole, terpeny), nawet aromat skunksowy (czyli należący do związków siarkowych) powstaje głównie z chmielu.

a no to dziękuję w sumie nigdy o tym nie myślałem pytanie tylko gdzie można takie coś sprawdzić czy simcoe jest mniej czy bardziej siarkowy od citry? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Fenris napisał:

strona 448 opis black ipa. 

a no to dziękuję w sumie nigdy o tym nie myślałem pytanie tylko gdzie można takie coś sprawdzić czy simcoe jest mniej czy bardziej siarkowy od citry? 

Nie wiem, czy ogólnie znajdziesz tak dokładne informacje dotyczące związków siarkowych w różnych odmianach chmielu. Ale oba przez Ciebie wymienione zawierają wyraźne związki siarkowe.

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie też już dotarła, obszerna, druk dość drobny, więc tym bardziej kopalnia informacji. Niektóre dzisiejsze książki mają taki duży druk, że z tej to by dało radę zrobić spokojnie ponad 1000 stron.

Pozwolę sobie na jedną krytyczną uwagę, bo zakładam, że książka jest merytorycznie super i tak dalej. Dlaczego zdjęcia są czarno białe? Czy nie było możliwości zrobić ich w kolorze? Przynajmniej niektórych? Bo jednak w tematyce piwa, barwy mają znaczenie. Są tu np czarno białe zdjęcia porównujące różny poziom palenia słodów, porównanie różnych płatków zbożowych, zdjęcie starteru drożdżowego czy zdjęcia chmieli itp. Albo zdjęcie ze strony 48 pt "próbki różnych rodzajów słodu pokazujące wpływ słodu na barwę piwa" Jeśli jest ono czarno białe to praktycznie traci rację bytu. Nie chcę, żeby wyszło, że od razu się czepiam a nawet jej jeszcze nie czytałem, ale po wstępnym przejrzeniu tak mi się to rzuciło w oczy. 

Teraz na forum już nie będzie porad typu "zajrzyj do wiki" tylko "obczaj u Palmera na stronie xyz" :-)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, temat jest oczywiście znany - nie jest to kwestia tego, że zdecydowaliśmy się na taki, a nie inny sposób wydruku. Książka jest wydawana na licencji i takie zdjęcia są w oryginale. Innym słowy, nie posiadamy kolorowych. Mało tego, licencja nie pozwala nam na ich modyfikację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, elroy napisał:

Tak, temat jest oczywiście znany - nie jest to kwestia tego, że zdecydowaliśmy się na taki, a nie inny sposób wydruku. Książka jest wydawana na licencji i takie zdjęcia są w oryginale. Innym słowy, nie posiadamy kolorowych. Mało tego, licencja nie pozwala nam na ich modyfikację. 

Dzięki za odpowiedź. To było w sumie jasne, że gdyby się dało to byłyby w kolorze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co książkę sobie poprzeglądałem, powertowałem i stwierdzam, że bardzo fajna i przydatna pozycja. 

Po lekturze kilku pierwszych stron dowiedziałem się, że warzę od lat dokładnie  metodą "Palmera" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie 38 o detergentach chemicznych, tu o środkach typu Star San, jest napisane:

Cytat

W przeciwieństwie do wybielacza i jodoformu, środki kwasowe nie wywołują wad smakowo-zapachowych jeśli stosuje się je w stężeniu wyższym niż zalecane.

 

To zdanie jest nielogiczne bo sugeruje że zwiększanie stężenia ponad zalecane nie wpływa na smak piwa, a zachowanie właściwego stężenia powoduje wady. Wg mnie powinno być "nie wyższym niż". Wygląda jak błąd tłumaczenia, który można poprawić przy kolejnym wydaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, elroy napisał:

Tu chodzi o fakt, że większe stężenie środków kwasowych tych wad nie spowoduje, w stosunku do zalecany wartości.

Nie jest zapisane, że mniejsze je wywoła.

 

 

Chyba się nie zgodzę, "jeśli" znaczy "pod warunkiem że" co znaczy, że przeciwne zachowanie powoduje przeciwny skutek. Ewentualnie mogłoby być "nawet jeśli stosuje się je w stężeniu wyższym niż zalecane", wtedy znaczenie byłoby takie jak piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • elroy zmienił(a) tytuł na Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.
  • elroy odpiął/ęła i przestał(a) promować ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.