Skocz do zawartości

Gęstość nie chce osiągnąć 3 st. Blg


Kuboslaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam problem z moją brzeczką ponieważ już 3 tygodnie mam brzeczkę w głośnej fermentacji. Dzisiaj mieżyłem gęstość brzeczki i nadal ma 7 stopni blg tak jak półtorej tygodnia temu i nie wiem co mam robić czy przelać na cichą fermentację czy dalej czekać ? Dodam tylko że na początku fermentacji brzeczka miała 16 st. Blg 

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Kuboslaw napisał:

Witam. 

Mam problem z moją brzeczką ponieważ już 3 tygodnie mam brzeczkę w głośnej fermentacji. Dzisiaj mieżyłem gęstość brzeczki i nadal ma 7 stopni blg tak jak półtorej tygodnia temu i nie wiem co mam robić czy przelać na cichą fermentację czy dalej czekać ? Dodam tylko że na początku fermentacji brzeczka miała 16 st. Blg 

 

Proszę o pomoc.

A coś więcej o zasypie, drożdżach  i najważniejsze czym mierzyłeś

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czym mierzyłeś to końcowe blg? Bo jeżeli refraktometrem, to już niżej Ci raczej nie zejście. Kalkulator odfermentowania pokazuje (przy założeniu, że końcowy pomiar został dokonany refraktometrem) odfermentowanie na poziomie 93%.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za krótkie, za słodkie zacieranie - za wysoka temperatura? Za mało drożdży, za słabe natlenienie? Stare drożdże?

 

Co to w ogóle za piwo? Może dużo niesłodowanych surowców?

 

Jaka temperatura mierzonego płynu? Teraz i wtedy, kiedy wyszło 16 BLG?

Edytowane przez sobieslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minutes ago, Kuboslaw said:

Zestaw składników do piwa jasnego kupiony na twój-browar.pl

 

Potrzebujesz pomocy — sam pomóż:

  1. Daj linka do zestawu (wciąż nie wiemy, czy to był zestaw ze słodów czy z ekstraktów).
  2. Podaj temperaturę i czas zacierania, jeżeli zacierałeś.
  3. Napisz, czy dodawałeś coś oprócz surowców z zestawu.
  4. Opisz pokrótce przygotowanie startera lub proces uwodnienia drożdży.
  5. Opisz pokrótce przebieg fermentacji: jak długo startowały drożdże, czy była piana, czy cały czas trzymasz to w 15°C?

Masz odfermentowanie 58%. To bardzo mało, ale jeżeli przez kilkanaście dni ekstrakt się nie zmienia, to raczej nic już się nie zadzieje. Ewentualnie możesz na kilka dni przenieść do temperatury pokojowej i zobaczyć, czy coś drgnie.

 

4 hours ago, Kuboslaw said:

czy przelać na cichą fermentację czy dalej czekać ?

 

 Po co chcesz w ogóle przelewać na cichą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

3. oprócz surowców dodałem drożdże piwowarskie.

4. Czas uwodnienia drożdży to około 2 godziny były

5.start był po jakis 12 godzinach, tak była piana. Dzisiaj mierzyłem w temperaturze 21C i wykazało 4-5 st. Blg 

I dzisiaj już wcale nie było piany i był bardzo przyjemny zapach 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kuboslaw napisał:

Czas uwodnienia drożdży to około 2 godziny

Co najmniej o półtorej godziny za długo. Staraj się w przyszłości uwadniać 15-20 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Kuboslaw napisał:

1.A czy to zaszkodziło w jakiś sposób piwu  ?

 

Część drożdży padła z braku jedzenia, więc zadałeś ich mniej niż było potrzeba. Masz odpowiedź na pytanie dlaczego fermentacja tak się wlecze. Dodatkowo profil piwa może odbiegać od tego, jaki byłby gdybyś zadał prawidłową ilość drożdży

 

5 godzin temu, Kuboslaw napisał:

2. Czy przy tych 4-5 st. Blg mogę już przelać i przejść na fermentację cichą czy jeszcze czekać aż spadnie 1-2 stopnie ?

 

Po co chcesz przelewać na cichą? Będziesz chmielił na zimno i chcesz wcześniej zebrać czystą gęstwę do kolejnego piwa? W większości przypadków przelewanie na cichą to zbędny zabieg. Po 5 tygodniach fermentacji sprawdziłbym za kilka dni czy Blg nie spada i butelkował piwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz robię piwo więc nie wiem czy cicha fermentacja jest zbędna. Chciałem robić cichą fermentację bo tak było w poradniku na twojbrowar.pl 

Tam mówili że jak brzeczka osiągnie poniżej 4 st Blg to trzeba ją przelać na cichą fermentację i po tygodniu cichej fermentacji można przystąpić do butelkowania. 

 

Co do chmielenia to piwo chmieliłem podczas gotowania brzeczki chmielem lubelskim i marynka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kuboslaw napisał:

Pierwszy raz robię piwo więc nie wiem czy cicha fermentacja jest zbędna. Chciałem robić cichą fermentację bo tak było w poradniku na twojbrowar.pl 

Tam mówili że jak brzeczka osiągnie poniżej 4 st Blg to trzeba ją przelać na cichą fermentację i po tygodniu cichej fermentacji można przystąpić do butelkowania. 

 

Co do chmielenia to piwo chmieliłem podczas gotowania brzeczki chmielem lubelskim i marynka 

 

Przelewanie na cichą jest zdecydowanie nieobowiązkowe, a przy większości piw nawet niewskazane. Jeśli już musisz przelewać to na pewno nie sztywno przy jakimś balingu, tylko dopiero, gdy drożdże zjedzą cały dostępny cukier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo przestało już bulgotać czasem raz na dwa lub trzy dni bulgnie. A pomiar wykazał 4-5 st. Blg. Czy mogę już butelkować skoro fermentacja cicha nie jest konieczna a nawet nie wskazana  czy mogę zacząć butelkowania czy lepiej jeszcze trochę z tym poczekać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci Koledzy pisali - zmierz za 2-3 dni i zobacz, czy niżej nie zeszło, a jeszcze lepiej poczekaj kolejne 2-3 dni i ponów pomiar i dopiero wtedy butelkuj.

 

Butelkowanie ciągle pracującego piwa + surowiec do refermentacji = potencjalne granaty

 

Dla bezpieczeństwa własnego, a nie daj Boże kogoś obdarowanego butelką, lepiej mieć pewność, że krzywdy nie wyrządzisz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Sur0wy napisał:

Tak jak Ci Koledzy pisali - zmierz za 2-3 dni i zobacz, czy niżej nie zeszło, a jeszcze lepiej poczekaj kolejne 2-3 dni i ponów pomiar i dopiero wtedy butelkuj.

 

Butelkowanie ciągle pracującego piwa + surowiec do refermentacji = potencjalne granaty

 

Dla bezpieczeństwa własnego, a nie daj Boże kogoś obdarowanego butelką, lepiej mieć pewność, że krzywdy nie wyrządzisz

 Super tak zrobię dzięki za odpowiedź :) a co myślisz o tej cichej fermentacji robić ją czy najlepiej od razu butelkować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio testowałem potrzebę robienia cichej i śmiało mogę powiedzieć - o ile nie planujesz odzyskiwać gęstwy drożdżowej to nie ma sensu. Nic na tym nie zyskasz, a ryzykujesz co najmniej zakażeniem, a w najlepszym przypadku dodatkowym natlenieniem piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, krzysiek80 napisał:

sypiecie chmiel na ten kożuch drożdżowy czy bełtacie mieszadłem żeby się go pozbyć?

Pokręć fermentorem, lekko wstrząśnij, powinno z czasem poopadać na dno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.