Skocz do zawartości

Smak ziarna/młóta w piwie


balabon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Uwarzyłem kilka warek i z 2 mam problem: dość intensywny smak "mokrego młóta". Piwo smakuje dokładnie tak, jak pachniało młóto po wysładzaniu/filtracji.


Warka 1: smak młóta od razu dość intensywny:

 

  1. Zacieranie w 14L 67°C 60"
  2. Jodowa negatywna
  3. Mush out 78°C
  4. Wysładzanie 16L 78°C
  5. ~28L 13 brix
  6. Chmielenie 60"
  7. Chłodnica do 18°C
  8. Wyszło 20L 15BLG (spławikiem mierzone), więc dolałem wody z baniaka
  9. Do 25L 12,2BLG zadałem uwodnione US-05

 

Fermentacja 3,5 tygodnia w 18°C, zeszło do 3BLG
Refermentacja do 11.01

 

Piwo jest 2 tygodnie po refermentacji (młode), ale ma intensywny smak "mokrego młóta". Piwo smakuje dokładnie tak, jak pachniało młóto po wysładzaniu/filtracji.

 

Warka 2: smak na początku ok, potem "młóto" mniej intensywne:

 

  1. zacieranie w 16,5L 64°C 30"
  2. 72°C 30"
  3. Jodowa negatywna
  4. Mush out 77°C
  5. Wysładzanie 15L 78°C
  6. ~27,5L 11BLG
  7. Chmielenie 60"
  8. Chłodnica do 18°C
  9. Wyszło 18,5L 12,9BLG (spławikiem mierzone), więc dolałem wody z baniaka
  10. Do 20L 12BLG zadałem uwodnione US-05


Fermentacja 3 tygodnie w 18°C, zeszło do 3BLG
Refermentacja do 19.01

 

Piwo jest 2 tydzień po refermentacji (młode). Pierwszy test po refermentacji ok, brak smaku młóta. Tydzień później test i znowu pojawił się smak "mokrego młóta". Nie tak intensywny jak w Polskim Ale, ale jest.

 

Gdzie robię błąd? Inne 2 warki na tym samym sprzęcie, robione tak samo, problemu nie ma.

1. Termometr? Sprawdzony. Porównany z czterema innymi wydaje się być najbliższy prawdy.

 

2. Za dużo wody do wysładzania?

Beer smith wylicza dużo więcej, niż podają receptury. Mierzę refraktometrem co spływa z filtracji pod koniec. Poniżej 3BLG nie schodzę na 100%.

 

3. Za ciepła woda do wysładzania?

4. Słód i śrutowanie? Powyższe zestawy z dwóch różnych sklepów.

Edytowane przez balabon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, witur napisał:
1 godzinę temu, balabon napisał:

Wysładzanie 15L 78°C


O widzisz, nie zauważyłem. Dziękuję.

U mnie takie ziarniste smaki pojawiły się kilkukrotnie i zbyt wysoką T wysładzania namierzyłem jako winowajcę.

Jeśli nie to - nie mam pojęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zasada napisał:

Jakie słodownie, jakie sklepy?

Jaka temperatura wody do wysładzania?

Dodałem adresy zestawów w oryginalnym poście, Esencja Smaku i Alepiwo.pl.

Woda do wysładzania 78°C miała przed wysładzaniem, i stygła.

Też stawiam na wysładzanie, bo smak piwa dokładnie taki, jak zapach młóta po wysładzaniu. Jednak "udane" warki miały tę samą temperaturę wysładzania. ;)

Zrobiłem dopiero kilka warek, więc pytam mądrzejszych. ;)

 

Edytowane przez balabon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być też po prostu zbyt długie wysładzanie, jak wysłodziny mają już <2blg. Biorąc pod uwagę ilość uzyskanej brzeczki/ekstrakt/ilość słodów, które podałeś, wydaje się to całkiem możliwe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, balabon napisał:

Żadnych widocznych/wyczuwalnych smakowo czy "zapachowo" oznak infekcji.

No to pozostaje czekać i zobaczyć czy zniknie,a na przyszłość to nie wiem, nie rób wygrzewu, albo rób z pszennego słodu tylko, ewentualnie  daj trochę kwasu do wysładzania i zacierania,ponoć  ma to jakiś wpływ na garbniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oskaliber napisał:

Może być też po prostu zbyt długie wysładzanie, jak wysłodziny mają już <2blg. Biorąc pod uwagę ilość uzyskanej brzeczki/ekstrakt/ilość słodów, które podałeś, wydaje się to całkiem możliwe. 

 

2. Za dużo wody do wysładzania?

Beer smith wylicza dużo więcej, niż podają receptury. Mierzę refraktometrem co spływa z filtracji pod koniec. Poniżej 3BLG nie schodzę na 100%.

 

Przy kolejnej warce spróbuję chłodniejszą wodą i znacznie mniej. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie przepraszam że się wcinam w temat ale akurat w tej chwili jestem w trakcie wysładzania i mam pilne pytanie, co jeśli mam zbyt duże blg ? Mogę dodać wody przegotowanej przed gotowaniem brzeczki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie mam tyle i blg na poziomie ok 15-16, wysładzalem 11l wody, jeżeli na 22l miał bym ok 12 blg to bd dobrze ? Bo gdzieś czytałem że podczas gotowania prawie część odparuje i blg się i tak podniesie?

IMG_20200128_142259.jpg

IMG_20200128_142249.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sumikk napisał:

jeżeli na 22l miał bym ok 12 blg to bd dobrze ?

A skąd mamy wiedzieć jakie piwo robisz i w ile blg celujesz? Wysładzaj aż będziesz miał ekstrakt około 2 stopnie poniżej docelowego, bo pewnie tyle Ci mniej więcej odparuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorszą warkę wrzuciłem do lodówy, po 48h w 3°C i jest nieco lepiej. Może z czasem się ułoży.

Co do ilości wody do wysładzania: nie przesadzałem grubo.

Przepis Polskie Ale: zacier w 10-14L, wysładzanie 14-18L (suma 28L)

Ja zrobiłem: zacier 14L, wysładzanie 16L (suma 30L)

Przez mega odparowanie (~8L,mam niski, a szeroki gar 30L) skończyłem z 20L 15BLG i rozcieńczałem. ;) 

 

Z innej beczki: Czemu beer smith przy tej recepturze wyliczył do zacierania 12,4L i do wysładzania aż 24,4L (suma 36,8L)?

Edytowane przez balabon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu autora to miałem ten sam problem ostatnio. Kolega Korzen16 pisał, że być może wysładza się za dużo garbników i zalecał wodę do wysladzania zakwasic do poziomu pH równego 5,4-5,6. Czasem ten smak przypomina mi również mokrą szmate. W.tym przypadku kolega Jancewicz pisał, że może to być wina starego czy źle przechowywanego chmielu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za wskazówki!

 

Dzisiaj warzyłem Saison'a 16°BLG. https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Saison-16-BLG-zestaw-ze-slodow/127

 

Słody Strzegom, więc winę słodu raczej wykluczam. (była sugestia winy słodu)

Mush out 78°C, więc zbyt wysoką temperaturę raczej wykluczam. (była sugestia pominięcia wygrzewu)

 

Wysładzałem dłużej, niż w przepisie, ale tylko do 6°BLG. Woda 15L (przepis 12L) ~75-78°C.

Wodę zakwasiłem do pH ~5.7 kwasem fosforowym.

Młóto po filtracji nie miało zapachu charakterystycznego dla poprzednich warek z posmakiem młóta/błota. :D

 

Wychodzi na to, że pH wody do wysładzania robi robotę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

N o to ja mam podobny przypadek, na razie stawiam na słód (crisp),przy rozlewie młóto (zapach suchego słodu jakby), dwa tygodnie po rozlewie dalejten dziwny smak,zapachu złego nie ma,

zakwasiłem kwasem, czy to słód winny upewnię się po kolejnych warkach, na razie boje się robić na nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeże piwo i tyle. U mnie po zakończeniu fermentacji w kega + Co2 i po 4 dniach już pije. W pierwszym tygodniu podobny świeży (slodowy) smak, a im później tym się bardziej układa. Jeżeli Ci on przeszkadza to poczekaj jakiś czas aż się uspokoi i wszystko powinno się unormować. Oczywiście leżakowanie w temp. ok. 3 stopni jak na piwo przystało. No chyba ze faktycznie coś nie tak z woda przy wysladzaniu. Czy jesteś pewien wszystkich swoich pomiarów ? Wiadomo ze w aptekę to się w aptece mogą bawić, ale trzeba wiedzieć czy się nie przegrzało itp.

 

Pamietaj jeszcze ze tak świeżego piwa nie kupisz w sklepie wiec korzystaj :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2020 o 18:36, balabon napisał:

Dzięki wszystkim za wskazówki!

 

Dzisiaj warzyłem Saison'a 16°BLG. https://homebeer.pl/pl/p/Piwo-domowe-Saison-16-BLG-zestaw-ze-slodow/127

 

Słody Strzegom, 

 

Wysładzałem dłużej, niż w przepisie, ale tylko do 6°BLG. Woda 15L (przepis 12L) ~75-78°C.

 

Akurat w Homebeer na ich przepisy to tak nie patrz, bo w przeciwieństwie do innych sklepów, dają więcej słodu i przy dobrym wyslodzeniu zawsze wyjdzie Ci więcej piwka. Młóto z pozostałym cukrem 6blg szkoda wyrzucać :P

Zaraz wracam do domu i spróbuje po 2tyg swojego American Wheat czy coś się zmieniło. Miałem ten sam problem co Ty (słody również z Homebeer).

Edytowane przez advisorylyrics
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat w Homebeer na ich przepisy to tak nie patrz, bo w przeciwieństwie do innych sklepów, dają więcej słodu i przy dobrym wyslodzeniu zawsze wyjdzie Ci więcej piwka. Młóto z pozostałym cukrem 6blg szkoda wyrzucać
Zaraz wracam do domu i spróbuje po 2tyg swojego American Wheat czy coś się zmieniło. Miałem ten sam problem co Ty (słody również z Homebeer).
Właśnie, ja teraz przechodzę na zacieranie ze słodów - i widzę, że składy zestawów na te same piwa mocno się różnią między różnymi sklepami. Nie chcę kierować się wyłącznie kryterium ceny, ale naturalnie - nie chcę przepłacać. Czy jest może jakieś forum do oceny sklepów, porady które piwa jak wyszły? Brewkity mam opanowane, teraz pora na słody :-) przepraszam za off topic.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Muchor napisał:

Nie chcę kierować się wyłącznie kryterium ceny, ale naturalnie - nie chcę przepłacać.

Jeśli nie chcesz przepłacać, to tak jak sugeruje @Kaniutek najlepiej:
 

11 minut temu, Kaniutek napisał:

samemu poskładać sobie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.