Skocz do zawartości

Instrukcja Mangrove Jack's


Rekomendowane odpowiedzi

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0195/8620/files/72539_V6_MJ_CS_YEAST_Bk_WEB.pdf?23

 

Na stronie internetowej producenta jest "broszurka" o drożdżach, którą zamieszczam w linku. Na stronie 4 producent zaleca fermentować piwo przez 2 tygodnie i przelane w butelki przetrzymywać kolejne 2. Dobrze to rozumiem?

Jeśli tak to mam pytanie do tej ciekawostki. Butelkowane z cukrami do refermentacji? czy butelkowane z fermentora i później samo "dochodzi" nagazowując się przy tym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, SynMojegoStarego napisał:

https://cdn.shopify.com/s/files/1/0195/8620/files/72539_V6_MJ_CS_YEAST_Bk_WEB.pdf?23

 

Na stronie internetowej producenta jest "broszurka" o drożdżach, którą zamieszczam w linku. Na stronie 4 producent zaleca fermentować piwo przez 2 tygodnie i przelane w butelki przetrzymywać kolejne 2. Dobrze to rozumiem?

Jeśli tak to mam pytanie do tej ciekawostki. Butelkowane z cukrami do refermentacji? czy butelkowane z fermentora i później samo "dochodzi" nagazowując się przy tym?

Co ma dochodzić jak wszystko przefermentowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo domowe jest nagazowane metodą szampańską, czyli dodaje się cukier (albo do butelek, albo w postaci syropu do fermentora przed rozlewem), rozlewa piwo, kapsluje i zostawia we względnie ciepłym miejscu. Zawsze jest w tym piwie trochę żywych drożdży, one ten cukier przerobią na alkohol i dwutlenek węgla. Ten się rozpuści w piwie i nam będzie smakował.
Ale musisz dodać nowego cukru, bo wszystkie cukry w brzeczce zostały zjedzone przez droższe.

Wysłane z mojego LEX820 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, SynMojegoStarego said:

Na stronie 4 producent zaleca fermentować piwo przez 2 tygodnie i przelane w butelki przetrzymywać kolejne 2. Dobrze to rozumiem?

 

Dobrze. W sumie to taka wersja naszego 7 + 7 (7 burzliwej + 7 cichej + refermentacja). Oczywiście tak naprawdę, piwo fermentujemy, aż przefermentuje w całości, a później drożdże po sobie posprzątają. Refermentuje się aż do nagazowania, ewentualnie ułożenia się, jeżeli to coś mocnego. Tu mamy typowe dla dla producentów brewkitów i zestawów bajania, na szczęście bez cichej, więc te 2 tygodnie mogą często wystarczyć.

 

Zwróć uwagę, że przez Strong Ales (dla których zalecają co najmniej 2 tygodnie fermentacji) rozumieją tu piwa powyżej 12°Blg. Obstawiam, że niewielu jest w Polsce piwowarów, dla których dwunastka to mocne piwo (choć są tacy).

 

Kolejna ciekawostka to fermentacja miodu pitnego (Mead) w ciągu 2…4 tygodni. Przymierzam się do pierwszego miodu i nawet dla czwórniaka to liczby może się zgadzają, o ile mówimy o miesiącach.

 

1 hour ago, SynMojegoStarego said:

czy butelkowane z fermentora i później samo "dochodzi" nagazowując się przy tym?

 

Nie sądzę, żeby takie szaleństwo mieli na myśli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czwórniaki (przeważnie 26-27 blg) najczęściej fermentują mi do miesiąca (drożdże do riesling'a idealne w tym temacie), ale zdażył się jeden raz kiedy w tydzień przeszła cała fermentacja-do zera, z tym że drożdże fermivin pdm. Z miodami nie tak ważna jest długość fermentacji, ale leżakowanie, dojrzewanie. Dlatego nawet jak coś już odfermentuje, teraz trzeba czasu, żeby się ułożyło (czy w szkle czy w beczce).

 

Niemniej jednak, dziwna ta instrukcja i powinna trafić tam, gdzie wszystkie inne.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 28.01.2020 o 09:05, Bogi napisał:

Czwórniaki (przeważnie 26-27 blg)...

 

Ile blg ma ten miód z którego robisz trunek?

 

Dobra nie było tematu :) Doczytałem na internetach i już jestem uświadomiony.

Edytowane przez Nazwa użytkownika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.