Skocz do zawartości

IPA na polskich chmielach


Rekomendowane odpowiedzi

Czy komuś z szanownych kolegów udało się odnieść jakiś sukces w tym temacie? Pojawia się na rynku coraz więcej ciekawych, przynajmniej z opisów ciekawych, polskich chmieli - IUNGA, ZULA, IZABELLA. Szukałem za schematami chmielenia i niestety nic nie udało się znaleźć, poza starymi tematami, z czasów kiedy najbardziej awangardowym chmielem była sybilla, chociaż i tak nawet odnośnie tego chmielu nie znalazłem wielu konkretnych schematów(w kontekście stylu IPA).

Jak macie jakieś doświadczenia to piszcie śmiało bo coś bym upichcił, a nie chcę tak całkiem na oślep ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem NE inspirowany recepturą Dori, wymieniłem chmiele na Iungę (10), Izabellę(5,8), Puławski(8,9) i Oktrawię(9,2).

Na 10l chmielenie wg schematu:

Iunga 5g podczas filtracji

Iunga 45g - 0 min

Puławski 50g - fermentacja burzliwa, dodane od razu do fermentora

Izabella 100g - na zimno 5 dni

Oktawia 20g - na zimno 3 dni

Fermentowane FM 53 w temperaturze ok. 30 st.

W efekcie wyszedł bardzo ciekawy aromat, bardziej ziołowo-korzenny niż owocowy, nieco zbyt wysoka (nieco piołunowa) goryczka jak dla mnie, ale skrzynka mimo to poszła bardzo szybko.

W powtórce dałbym mniej Iungi na 0, chmielenie na zimno razem na 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2020 o 08:58, Jancewicz napisał:

Zamierzasz chmielić na zimno?

Tak, przede wszystkim chodzi mi o efekty chmielenia na zimno polskimi chmielami - czy jest w ogóle szansa uzyskania czegoś ciekawego z polskich chmieli?

 

W dniu 24.01.2020 o 12:13, hermod napisał:

Chmiele od PolishHops czy od innych producentów? Zula nie z PolishHops nie zbierała dobry recenzji na tym forum

Tak, od jakiegoś czasu kupuję tylko od PolishHops

 

@x1d jestem ciekaw skąd u Ciebie się wzięła ta piołunowa goryczka... Iunga na pewno nie daje nic takiego, super przyjemną goryczkę daje. Ja niedawno zakładałem wątek też odnośnie takiej piołunowej goryczki i moje wnioski są takie, że albo to wynik działania tanin(nie zakwasiłem wody do wysładzania) albo dostały się chmieliny do gotowego piwa.

 

W dniu 24.01.2020 o 13:29, buber napisał:

Spokojnie możesz chmielić Iungą, Okawią, Marynką, Zulą, Izabellą, Puławskim, jak Lubelski z dobrego źródła to też.

chmieliłeś którymś z tych chmieli na zimno?

Edytowane przez człowiek piwo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, człowiek piwo napisał:

skąd u Ciebie się wzięła ta piołunowa goryczka...

Być może kwestia błędu w procesie, może po prostu trochę za dużo chmielu, a może kwestia indywidualnych odczuć.

Co do ilości to przeliczalem gph z amerykańskich, a to też nie jest do końca miarodajne.

Niemniej, tak jak pisałem, skrzynka poszła szybko, z przyjemnością i z lekką  tylko ambiwalencją goryczkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście z chmielowych potworków na polskich chmielach polecam coś takiego jak kilkukrotnie warzyłem w swoim browarze:

Bez problemu idzie to przefermentować na US05 (pierwsze próby z tym przepisem) w 12-16°C, wychodzi czyste, solidnie nachmielone piwo. Goryczki Iungi jest nieadekwatna do obliczeń IBU wg. wzoru Tinsetha, spokojnie można założyć że w smaku jest to połowa obliczonej wartości IBU. Wszystkie powtórki tego przepisu były spijane, bardzo dobrze wchodziły na zimno w lecie. Jak nic mi nie przeszkodzi, to w tym roku powtarzam tą warkę dodając jeszcze chmiel na zimno (prawdopodobnie 50-100g Lubelskiego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, człowiek piwo napisał:

Tak, przede wszystkim chodzi mi o efekty chmielenia na zimno polskimi chmielami - czy jest w ogóle szansa uzyskania czegoś ciekawego z polskich chmieli?

 

Tak, od jakiegoś czasu kupuję tylko od PolishHops

 

@x1d jestem ciekaw skąd u Ciebie się wzięła ta piołunowa goryczka... Iunga na pewno nie daje nic takiego, super przyjemną goryczkę daje. Ja niedawno zakładałem wątek też odnośnie takiej piołunowej goryczki i moje wnioski są takie, że albo to wynik działania tanin(nie zakwasiłem wody do wysładzania) albo dostały się chmieliny do gotowego piwa.

 

chmieliłeś którymś z tych chmieli na zimno?

Marynka Oktawia Zula Izabella

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.01.2020 o 19:18, buber napisał:

Marynka Oktawia Zula Izabella

Podzielisz się wrażeniami aromatyczno-smakowymi przy zastosowaniu tych chmieli na zimno? Najlepiej jeszcze jak trochę opowiesz o na temat tego jakie ilości oraz w jakich konfiguracjach najlepiej to wychodziło :) 

 

W dniu 26.01.2020 o 16:15, gr000by napisał:

Ja osobiście z chmielowych potworków na polskich chmielach polecam coś takiego jak kilkukrotnie warzyłem w swoim browarze:

Bez problemu idzie to przefermentować na US05 (pierwsze próby z tym przepisem) w 12-16°C, wychodzi czyste, solidnie nachmielone piwo. Goryczki Iungi jest nieadekwatna do obliczeń IBU wg. wzoru Tinsetha, spokojnie można założyć że w smaku jest to połowa obliczonej wartości IBU. Wszystkie powtórki tego przepisu były spijane, bardzo dobrze wchodziły na zimno w lecie. Jak nic mi nie przeszkodzi, to w tym roku powtarzam tą warkę dodając jeszcze chmiel na zimno (prawdopodobnie 50-100g Lubelskiego).

 

Super, dzięki, spróbuję coś podobnego w takim układzie upichcić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.