Skocz do zawartości

The Yeast Bay Hazy Daze II WLP4044


Rekomendowane odpowiedzi

Od wielu lat eksperymentujemy z różnymi blendami drożdży w celu zwiększenia soczystości i złożoności estrowego profilu , a także nieco szybszej fermentacji w piwach chmielowych. Oryginalnym  przykładem tej pracy była nasza mieszanka (blend) Hazy Daze, która odniosła duży sukces, pomagając piwowarom osiągnąć bardziej złożone profile estrów owoców pestkowych i lepsze odfermentowanie. Po wielu etapach ulepszania naszej oryginalnej formuły Hazy Daze dostosowaliśmy proporcje i zmieniliśmy skład szczepu, aby rozwinąć (stworzyć) naszą nową kulturę Hazy Daze II.

Hazy Daze II jest autorskim (zastrzeżony patentem) blendem czterech szczepów Saccharomyces cerevisiae i charakteryzuje sie  intensywnym, ale zrównoważonym estrowym profilem owoców pestkowych (brzoskwini, moreli, nektarynki), owoców tropikalnych (mango, guawy) i estrów  grejpfrutowych. Będzie również fermentować szybciej i skończy niższym BLG w porównaniu do naszego oryginalnego Hazy Daze.

 

Temperatura: 18,6C - 22,2C (66-72 ºF )

Odefermentowanie: 81 - 85%

Flokulacja:  Średnio - niska

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

For many years we’ve been experimenting with different yeast blend formulations for increased juiciness and ester profile complexity, as well as slightly faster fermentation kinetics for use in hop forward beers. The original instantiation of this work was our Hazy Daze blend which has been a major success in helping brewers achieve more complex stone fruit ester profiles and better attenuation. After multiple rounds of tweaking our original Hazy Daze formulation, we’ve adjusted proportions and altered the strain composition to develop our new Hazy Daze II culture.

 

Hazy Daze II is a proprietary blend of four Saccharomyces cerevisiae strains, and will exhibit an intense yet balanced ester profile of stone fruit (peach, apricot, nectarine and), tropical fruit (mango, guava) and grapefruit citrus esters. It will also ferment faster and finish at a slightly lower terminal gravity as compared to our original Hazy Daze.

 

Temperature: 66-72 ºF 

Attenuation: 81 - 85% (Diastatic Strain Component) 

Flocculation:  Medium-Low

 

https://www.theyeastbay.com/brewers-yeast-products/hazy-daze-ii-ipa-blend

 

 

image.png

Edytowane przez leonzn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu już używałem szczepów do NEIPA, i ten jest chyba najlepszy (najbardziej mi pasuje profil piw na nich) z jakim miałem doczynienia. Jeśli ktoś chce dekantować starter - to się nie uda ;) Są mega pyliste i praktycznie się nie zbijają w osad, jest go bardzo mało na dnie kolby.  Musiałem wlać cały starter do brzeczki. Wystartowałem z dosyć wysoką temp - 19°C i praktycznie co dzień podbijałem o 1°C by zatrzymać się na 23°C. DIPA 17 blg przefermentowały w 10 dni. 5 dni chmielenia na zimno i cold crush 3 dni. Nagazowało się bardzo szybko, po tygodniu już miało sporo gazu, natomiast najlepszą formę osiągnęło według mnie po 3 tygodniach od zabutelkowania. W tym też okresie zostało poddane ocenie na Kuźni Piwowarów i udało mu się dostać do finału. Profil piwa bardzo owocowy, owoce tropikalne/ananas/mango/ troche morele. Chmieliłem mosaic/galaxy/amarillo (na biotransformację), ale myślę że sporo owocowości dały również drożdże. Chmielenie tylko na hopstand i zimno, a i tak wyszła fajna niezalegająca goryczka na finiszu. Dobrze, że nie chmieliłem na początek gotowania bo pewnie była by już szorstka i nieprzyjemna. Piwo wyszło mega soczyste (dodałem płatki owsiane i żytnie) i super pijalne. Z 17blg zeszło do 4blg. Wydaje mi się, że mogli do tego szczepu dodać drożdze z WLP644, dlatego odfermentowują niżej niż ten pierwszy blend Hazy Daze. Szczerze polecam ten szczep, jedyny problem to jak wspomniałem duża pylistość, czego oczywiście oczekujemy po drożdżach do neipa, ale z tak małą flokulacja jeszcze się nie spotkałem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.