Skocz do zawartości

Podtrzymanie fermentacji.


Yogarico

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich.
Zwracam się pewnie dla wielu z błahym zapytaniem.
Mianowicie w kilkuletniej pasji ważenia piwa nie posiadłem jeszcze umiejętności porządnego wysładzania co za tym idzie zwykle brakuje kilku BLG do oczekiwanego poziomu.
W piwku robionym 2 dni temu po filtracji (Blg 10)  fermentacja w temp 19.5 stopnia praktycznie stanęła na poziomie 5 BLG.
I tutaj moje zapytanie, czy wielkim błędem będzie dodanie syropu cukrowego z glukozy aby jeszcze trochę podbić fermentację i % w piwie czy jednak doda mi to typowo spyrytusowego posmaku.
Drożdże użyte S-33 styl IPA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Wuuu napisał:

Piwo robione 2 dni temu i mówisz, że fermentacja stanęła???

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Spadło BLG o połowę i praktycznie żadnych oznak względem rurki fermentacyjnej nie ma, bulknie z 2 razy dziennie dodatkowo oczywiśćie będę sprawdzał blg, jednak martwię się o % PIWA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, mówisz o kilkuletniej praktyce, a martwisz się o stopień odfermentowania po 2 dniach...
Bulkanie rurki tez nie jest żadnym wyznacznikiem. Daj piwu fermentować minimum 14 dni i wtedy sprawdź baling. Jeśli nie bedzie się zmieniał przez 2 dni z rzedu, wtedy możesz mówić o końcu fermentacji czy jej zatrzymaniu.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Yogarico napisał:

Witam Wszystkich.
Zwracam się pewnie dla wielu z błahym zapytaniem.
Mianowicie w kilkuletniej pasji ważenia piwa nie posiadłem jeszcze umiejętności porządnego wysładzania co za tym idzie zwykle brakuje kilku BLG do oczekiwanego poziomu.
W piwku robionym 2 dni temu po filtracji (Blg 10)  fermentacja w temp 19.5 stopnia praktycznie stanęła na poziomie 5 BLG.
I tutaj moje zapytanie, czy wielkim błędem będzie dodanie syropu cukrowego z glukozy aby jeszcze trochę podbić fermentację i % w piwie czy jednak doda mi to typowo spyrytusowego posmaku.
Drożdże użyte S-33 styl IPA

Myślę że tu tkwi błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Yogarico napisał:

Witam Wszystkich.
Zwracam się pewnie dla wielu z błahym zapytaniem.
Mianowicie w kilkuletniej pasji ważenia piwa nie posiadłem jeszcze umiejętności porządnego wysładzania co za tym idzie zwykle brakuje kilku BLG do oczekiwanego poziomu.
W piwku robionym 2 dni temu po filtracji (Blg 10)  fermentacja w temp 19.5 stopnia praktycznie stanęła na poziomie 5 BLG.
 

Serio, grzebiesz w piwie po dwóch dniach od zadania drożdży ?

I to po kilku latach warzenia ?

Ja tak  miałem w przypadku pierwszej, czy drugiej warki, po 10 zrezygnowałem z bulkadełka, teraz wcześniej, niż po 14dniach do fermentora nie zaglądają pomiar BLG robię podczas rozlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fotohobby napisał:

Ja tak  miałem w przypadku pierwszej, czy drugiej warki, po 10 zrezygnowałem z bulkadełka, teraz wcześniej, niż po 14dniach do fermentora nie zaglądają pomiar BLG robię podczas rozlewu.

 

Z "bulkadełka" bym nie rezygnował jak ma się szczelną pokrywę...zbierałem truskawki ze ścian i sufitu :)... choć jak sie zapcha to efekt będzie podobny.

10-14 dni powinno być przykazaniem przy górnej fermentacji, by nie dotykać, grzebać i dmuchać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Radi_wroc napisał:

 

Z "bulkadełka" bym nie rezygnował jak ma się szczelną pokrywę...zbierałem truskawki ze ścian i sufitu :)... choć jak sie zapcha to efekt będzie podobny.

10-14 dni powinno być przykazaniem przy górnej fermentacji, by nie dotykać, grzebać i dmuchać :)

 

Wystarczy nie domykać całości - muszki się nie dostaną, a gaz ma gdzie uchodzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.