Skocz do zawartości

receptury


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

Możliwości wiki są wielkie, potrzeba tylko ochotników aby te możliwości wykorzystać. Jak najbardziej do każdego opisanego stylu można dodać przykładowe receptury, można połączyć opisy stylów z recepturami które już są, do opisów stylów można podlinkować opisy odpowiednich szczepów drożdży.

Wiki może tworzyć każdy kto tylko ma na to ochotę i coś do przekazania. Tworzenie stron w wiki czy ich edycja tak naprawdę jest banalnie prosta. Niestety mnie ostatnio brakuje czasu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

To by wymagało niewielkiej reorganizacji kategorii Receptury... Proponuję podzielić ją na "konkursowe" i tam umieścić całą zawartość obecnej kategorii Receptury, a jako rownorzędną utworzyć w Recepturach podkategorię "klasyki" i tam pracowicie przeklejać receptury z forum. Przy opisach stylów będzie można wtedy umieścić odnośniki do receptur, ale byłbym za tym, żeby nie ograniczać zawartości tylko do stylów BJCP, tylko dopuścić klasyki ogólnie, np. "desitkę", "zwykłe piwo 12°Blg", "miodowe ale" czy podobne popularne rzeczy.

 

Mogę się tego podjąć, oczywiście w miarę jak będę miał luzik, jako ersatzu prawdziwego warzenia. :)

 

Jeżeli nie ma sprzeciwów, to zajmę się tym, póki mam poparcie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nim ruszysz z kopyta, to musimy określić co jest "klasykiem" a co nie :) Inaczej mówiąc, co trafi do wiki, a co nie powinno. Uważam, że wcześniej powinniśmy taką bazę stworzyć tu na forum, doszlifować, podyskutować i dodać do wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, a temat wraca chyba po raz czwarty, czy w ogóle ubierać w to wiki, a czy nie zrobić jak na HBT. Ta organizacja tam się sprawdza z tego co widać. http://www.homebrewtalk.com/f82/ . Wyciąć i dostosować do naszych potrzeb i za jakieś pół roku będzie funkcjonowało (czyt: będzie na tyle postów :lol: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem czasem nie chodzi o klasyczność a o dobre piwo.

Ja tam prócz konkursowych to mam parę pozakonkursowych, które uważam że warto je powtórzyć (a były już powtarzane). Nie piszę o dziesiątkach ale dosłownie o paru piwach, które tyskopijcom smakują jak i mnie, a wszyscy co pili to piwo mają odwagę dopytać kiedy będzie i dlaczego teraz nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest dyskusja - na wiki tego nie ma. A dyskusja Jest Dobra™.

W takim razie, jak to zwykle już bywało, określimy w gronie moderatorskim szkielet nowych kategorii i przedstawimy do dalszej dyskusji. Pewnie za jakieś 1-2 dni dam znać (lub Dorotka z Arkiem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest dyskusja - na wiki tego nie ma. A dyskusja Jest Dobra.

Sama dyskuta raczej nie gdyż nie wnosi nic dobrego a zaczyna siać wątpilości.

Edytowane przez pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwa jest dyskusja - na wiki tego nie ma. A dyskusja Jest Dobra.

Sama dyskuta raczej nie gdyż nie wnosi nic dobrego a zaczyna siać wądpilości.

Wątpliwości też Są Dobre. A dobra receptura' date=' powtórzona z sukcesem przez parę osób, obroni się przed każdą wątpliwością.

 

Ta receptura odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest receptura na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tą recepturą? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie, to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bittery to moja słaba strona' date=' jeszcze dobrego nie uwarzyłem, podam przepis z książki:

 

ESB - extra strong bitter 13.8 Blg

[...']

Ta receptura:

http://beerdujour.com/Recipes/Jamil/JamilsESB.htm

i wiele innych z ksiązki Jamila jest na stronie:

http://beerdujour.com/RecipeIndex.htm

Mam ten sam problem. Bitter jest pierunsko trudny do uwarzenia taki jak być powinien. Raz mi się udao uwarzyć bardzo dobrego. Ale nie powtórzyłem tego wyczynu do tej pory :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem. Bitter jest pierunsko trudny do uwarzenia taki jak być powinien. Raz mi się udao uwarzyć bardzo dobrego. Ale nie powtórzyłem tego wyczynu do tej pory :beer:

A na czym ta trudność polega (pytam jako niedoświadczony!) względem warzenia innych piw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótkiej dyskusji powstał plan takowych kategorii na receptury autorskie.

 

1. Light Lager, American Lager, Pilsner

2. Amber Lager, Dark Lager, Bock

3. Alt, Kolsch

4. Porter bałtycki

5. Bitter, Brown Ale, Mild, India Pale Ale

6. Szkockie Ale (70/-.80/-, Wee heavy)

7. Irish Red Ale

8. Stout, Porter angielski

9. American Pale Ale, Cream Ale

10. Piwa pszenne i żytnie

11. Belgian i French Ale, Lambic, Belgian Strong Ale, Strong Ale

12. Piwa miodowe, owocowe

13. Piwa wędzone.

Dywagowaliśmy na temat polonizacji kategorii, ale temat jest ciężki i zostało tak jak jest. Sugestie i uwagi bardzo mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po krótkiej dyskusji powstał plan takowych kategorii na receptury autorskie.

 

1. Light Lager, American Lager, Pilsner

2. Amber Lager, Dark Lager, Bock

3. Alt, Kolsch

4. Porter bałtycki

5. Bitter, Brown Ale, Mild, India Pale Ale

6. Szkockie Ale (70/-.80/-, Wee heavy)

7. Irish Red Ale

8. Stout, Porter angielski

9. American Pale Ale, Cream Ale

10. Piwa pszenne i żytnie

11. Belgian i French Ale, Lambic, Belgian Strong Ale, Strong Ale

12. Piwa miodowe, owocowe

13. Piwa wędzone.

Dywagowaliśmy na temat polonizacji kategorii, ale temat jest ciężki i zostało tak jak jest. Sugestie i uwagi bardzo mile widziane.

W sumie co myślicie o połączeniu 6 i 7 ? Nie wydaje mi się by było bardzo dużo receptur w obu kategoriach (piwa te nie są bardzo popularne), zatem chyba te dwie kategorie by całkiem nieźle wpółgrały.

 

A w punkcie 9 połączyć wszystkie piwa o krzeniach amerykańskich.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Pilsner, Amber Lager, Dark Lager, Bock

2. Alt, Kolsch

3. Porter bałtycki

4. Bitter, Brown Ale, Mild, India Pale Ale

5. Szkockie Ale (70/-.80/-, Wee heavy), Irish Red Ale

6. Stout, Porter angielski

7. American Pale Ale, Cream Ale, Light Lager, American Lager

8. Piwa pszenne i żytnie

9. Belgian i French Ale, Lambic, Belgian Strong Ale, Strong Ale

10. Piwa miodowe, owocowe

11. Piwa wędzone.

Połączyłem w konsekwencji punkt 1. Piwa monachijskie są dość popularne, więc można wydzielić nawet osobną kategorię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w punkcie 9 połączyć wszystkie piwa o krzeniach amerykańskich.

Wtedy Pilsy zostałyby same w 1.

 

Tak przy okazji' date=' Monachijskie i Dortmundzkie to też do 1?[/quote']

Miałem na myśli ale`e o korzeniach amerykańskich, ale tak w sumie też może być.

 

A co do pytania to by było mniej więcej pils i okolice generalnie jasne piwa dolnej fermentacji.

 

EDYTA:

W sumie trudna sprawa. Chyba tak naprawdę, podział powstanie podczas użytkowania takich działów. Bo jak jakiś dział będzie przeładowany jednym style piwa, to będzie można wydzielić osobną kategorię.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi dobrze :cool:

 

  • Jasne lagery (monachijskie, dortmundzkie, pilsy)
  • Bursztynowe i ciemne lagery
  • Alt, Kolsch
  • Porter bałtycki
  • Bitter, Brown Ale, Mild, India Pale Ale
  • Szkockie Ale (70/-.80/-, Wee heavy), Irish Red Ale
  • Stout, Porter angielski
  • American Pale Ale, Cream Ale, Light Lager, American Lager
  • Piwa pszenne i żytnie
  • Belgian i French Ale, Lambic, Belgian Strong Ale, Strong Ale
  • Piwa miodowe, owocowe
  • Piwa wędzone.
Edytowane przez elroy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaje że lambiki można by wydzielić i połączyć z berliner weise oraz Gose, jako że te piwa powstają z bakteriami mlekowymi co dodaje trochę komplikacji i te receptury są zdecydowanie różne od tradycyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi się wydaje że lambiki można by wydzielić i połączyć z berliner weise oraz Gose, jako że te piwa powstają z bakteriami mlekowymi co dodaje trochę komplikacji i te receptury są zdecydowanie różne od tradycyjnych.

Rozumiem zasadność podziału. Tylko, że będzie mało receptur. Po co tworzyć kategorię, która będzie prawie pusta?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.