Skocz do zawartości

receptury


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

A może bardziej niż receptury przydałyby się opracowania takie jakie napisałam do "Piwowara" odnośnie stylu Saison? Do poczytania tutaj http://www.pspd.org.pl/piwowar . Oczywiście nie musiałyby być, aż tak rozbudowane, można by to skrócić do surowców i wskazówek do zacierania i fermentacji.

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Dori,

 

myślę że taki sposób opisania stylu, stylów byłby chyba najpraktyczniejszy.

I mógłby być uzupełnieniem stylu na wiki.

Powinna natomiast mieć miejsce jakaś dyskusja doświadczonych piwowarów, o możliwych wariacjach. Łatwiej jednak podeprzeć się doświadczeniem widząc, co wniesie dany słód dodany do piwa - a nie zawsze to jednoznacznie wynika z opisów choćby słodów. Sam ostatnio sporo grzebałem, żeby wynaleźć info, które chmiele najbardziej pasują do weizena. Swoje jakies doświadczenia mam - ale chciałem być bliżej wzorca.

 

Sam proponowałem pewne przeróbki wiki, tak aby w danej kategorii pojawiły się linki do najbardziej pasujących drożdży ( jak na stronie producentów). Wtedy taka karta piwa byłaby bardziej kompletna. Dokladając w opisie, takim jak Twój o Saisonie, odnośniki do słodów i chmieli, dostaje się dość kompletną wiedzę o danym stylu piwa - poniżej linki do umieszczonych już polecanych, czy zwycięskich receptur. Wszystko w jednej karcie.

 

BTW - jak opisałabyć różnice pomiędzy BPA, Saisonem i BBA? Ten ostatni jest namocniejszy, BPA najsłabsze pod względem ekstraktu i alkoholu, ale tak własnymi słowami? Co poza tym wyróżnia poszczegłone style. W BPA przyprawy - nie - w BBA i Saison - tak ( w smaku, niekoniecznie w zasypie), co dalej?

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić tak, jak już kiedyś dyskutowaliśmy, czyli coś na wzór http://www.homebrewtalk.com/f82/

Wtedy pomysł nie przeszedł, bo i forum nie było tak dobrze odwiedzane jak teraz i była obawa, że będzie świecić ten dział pustkami. Tylko, że i na HBT są nieraz ładne kwiatki (mniej więcej jak pisał Josefik), więc byłby do dział pod dość ścisłą moderacją.

Wszystko zależy od Was :)

IMO to jest dobry pomysł. Możesz wtedy wyszukać receptury konkretnej osoby, po prostu wejdziesz na profil i masz tam "receptury", albo wejdziesz na dział receptur i możesz je oglądać w konkretnych kategoriach BJCP.

Moderacji chyba nie jest potrzeba, bo receptura nie musi być przeciesz dobra dla wszystkich - tylko dla tego, który ją wpisał :ble:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może bardziej niż receptury przydałyby się opracowania takie jakie napisałam do "Piwowara" odnośnie stylu Saison? Do poczytania tutaj http://www.pspd.org.pl/piwowar . Oczywiście nie musiałyby być, aż tak rozbudowane, można by to skrócić do surowców i wskazówek do zacierania i fermentacji.

Też uważam, że lepsze byłyby opracowania, a do nich odsyłacze do receptur. Póki co z mojego doświadczenia napisałem dwa, może się zbiorę i napiszę o 80/-. Jeśli ktoś by miał inną wizję tego samego stylu to też powinien napisać opracowanie. Bo sama receptura to mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jakoś przymarła ta dyskusja, a ja chciałbym poczytać, co dori mogłaby od siebie skrobnąć;

 

BTW - jak opisałabyć różnice pomiędzy BPA, Saisonem i BBA? Ten ostatni jest namocniejszy, BPA najsłabsze pod względem ekstraktu i alkoholu, ale tak własnymi słowami? Co poza tym wyróżnia poszczeólne style. W BPA przyprawy - nie - w BBA i Saison - tak ( w smaku, niekoniecznie w zasypie), co dalej?

 

Saison to jedyny z powyższych którego nie warzyłem, drożdże gdzies tam czekają, pora się zmierzyć.

Napisz dori prosze kilka słów.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, mam nawet papierową wersję. Ale ten artykuł nie daje mi takiej świadomości - jakich różnic w stosunku do dwóch pozostałych oczekiwać. Opisy na wiki są dość podobne, chciałbym poznać opinię dori, z degustacji Jej własnych dwóch dowolnych belgów z tych powyższych. Uwarzyć i tak uwarzę - chciałbym mieć jakiś punkt odniesienia.

 

pzdr

flood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam.

Saison jest zdecydowanie bardziej goryczkowy niż BPA, bardziej wytrawny, mocniej nasycony. BPA jest dużo bardziej słodowe. BPA jest fermentowane z w niższej temperaturze i innymi drożdżami, oprócz estrów owocowych można tam wyczuć (tak samo zresztą jak w BBA) fenole, czego nie ma w saisonie. Do saisona często używa się dodatków (owoce, przyprawy) co nie mam miejsca w BPA i BBA. Aromat chmielowy w saisonie jest zdecydowanie bardziej podkreślony niż w pozostałych dwóch stylach. BBA jest najmocniejsze z podanych styli, i to chyba właśnie ta moc odróżnia go od BPA, dużo bardziej czuć w nim alkohol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mnie się podobają wszystkie te pomysły, z jednym zastrzeżeniem - żeby to nie były tylko "medalowe" receptury.

 

W chwili obecnej interesują mnie receptury np. na "desitkę" (jasne lekkie) i piwo z zawartością kaszy gryczanej/płatków gryczanych, czyli piwa zupełnie "pozakonkursowe", nie występujące w BJCP, i chciałbym też móc sobie porównać propozycje receptur kilku osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptur niemedalowych są w sieci tysiące.

Ale czy są sprawdzone? W sensie, wiesz kto to warzył, czy wyszło zgodnie z zamierzeniami, jakie wariacje by dobrze zrobiły takiemu piwu? Znaleźć recepturę na "jasne lekkie" nie jest trudno, trudno jest znaleźć taką, którą ktoś już zatarł, nachmielił, odfermentował i wypił, a potem podzielił się wnioskami np. na temat użytych drożdży, chmielu czy zastosowanych przerw w zacieraniu. Są tu na forum takie, ale wymagają prześledzenia dziennika piwowara, który je uwarzył (i nie zawsze są kompletne).

 

Spokojnie, co roku przybywa kilkadziesiąt medalowych receptur.

Bardzo sobie cenię listę receptur medalowych, jaką można znaleźć na naszym wiki, jednakowoż darmo szukać tam receptury na Schwarzbiera, Berliner Weisse czy California Common - dlatego, że te kategorie nie występowały jeszcze w konkursach. O ile Schwarzbier może wystąpić, o tyle wątpię, by ktoś wpadł na pomysł zadania tematu Berliner Weisse czy California Common, choćby dlatego, że piwa te są praktycznie niedostępne w Polsce i piwowarzy nie będą mieli możliwości zweryfikowania, czy ich piwo w ogóle jest udane, vide przypadek Twojego Berliner Weisse - nawet nie wiesz, czy nie jest zepsute, bo nigdy nie piłeś a w sklepach nie do dostania...

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Berliner Weisse - nawet nie wiesz, czy nie jest zepsute, bo nigdy nie piłeś a w sklepach nie do dostania...

Berliner bywał w polskich sklepach. Ja widziałem go bodaj w Almie, co prawda już jakiś czas temu.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwowarzy nie będą mieli możliwości zweryfikowania, czy ich piwo w ogóle jest udane, vide przypadek Twojego Berliner Weisse - nawet nie wiesz, czy nie jest zepsute, bo nigdy nie piłeś a w sklepach nie do dostania...

Ale do weryfikacji smaku receptura nic nie pomoże, muszę mieć piwo kalibracyjne, komercyjne.

 

Receptura to co najwyżej 50% smaku piwa, reszta to technologia, fermentacja i osobowość piwowara.

 

Ale moje receptury powinny dać stylowe piwa (o ile czegoś nie spartolę), większość z nich pochodzi z książki "Brewing classic styles" - po jednej medalowej recepturze na każdy styl BJCP. Wiele przepisów znajdziesz w moim wątku piwowarskim, jak coś brakuje, to pisz, przepiszę recepturę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

śledze wątek od początku , rzeczywiście przydało by się więcej dobrych receptur. np. na angielskie piwa - na wiki jest tylko jedno czy dwa .. a szkoda- moim zdaniem piwka smaczne, najczęściej przezemnie warzone. Jak pisał zgoda receptury piwek lekkich, sprawdzonych również przydało by się uzupełnić. Receptur w sieci tysiące... ale mało konkretnych, zazwyczaj w nich brakuje szczegółowych parametrów, traci się wiele czasu na szukanie z skutkiem mizernym.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie angielskie piwo potrzebujesz? Mogę polecić coś sprawdzonego.

dzięki Coder

 

zrobiłem zapasy słodów pale ale , angielskich drożdży, angielskich chmieli i karmeli - więc myślałem o bitterach - jednego własnie robię wg własnej receptury- gdyż miałem problem znaleść w sieci coś sprawdzonego. napewno spróbuję milda, szkockie 70, 80. Byłebym bardzo wdzięczny jakbyś mi mogł podać jakiegoś linka do sprawdzonych receptur, lub jakąś literaturę.

 

Niby są fajne przepisy w dziale "zapiski piwowarów" ale są one poprzeplatane róznymi komentarzami innych użytkowników, i np. jedno piwo rozbite na wiele wątków : warzenie, fermentacja , butelkowanie itd.... ciężko się połapać czasem co do czego.

 

czytając wątek myślę, że świetnie by było w dziale receptury założyć zakładkę pt. klasyki - i byłyby w niej tylko klasyczne style bez udziwnień. receptura + krótki opis stylu o co w nich chodzi, skąd się wywodzi itd. Myślę, że takie rozwiazanie byłoby dobrą propozycją do początkujących - poznali by każdy styl, oraz dla zaawansowanych , na bazie podstawowej danego stylu mogli by dodawać bądź odejmować różne surowce , modyfikując i eksperymentując.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od piw szkockich, bo te znam najlepiej.

Są dwie szkoły:

 

Ortodoksyjna - tylko pale ale+ odrobina jęczmienia palonego, powinno byc długo gotowane, żeby je trochę skarmelizować w kotle:

 

http://www.piwo.org/forum/p30857-20-11-2009-19-57-28.html#p30857

(carapils można pominąć)

 

 

i nowoczesna - dużo słodów kamelowych i "tostowych":

 

http://www.piwo.org/forum/p23459-12-08-2009-21-17-48.html#p23459

(pale chocolate mozna zastąpic połową słodu czekoladowego, a zacierać lepiej w 69*, bo wyszło mało fermentowalne)

 

Chmielenie - tylko na goryczkę, drożdże neutralne - american, irish, scottish

 

co ciekawe, obie receptury są skalowalne, w zalezności od tego jaką moc zaprojektujesz dostajesz 60, 70 lub 80

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bittery to moja słaba strona, jeszcze dobrego nie uwarzyłem, podam przepis z książki:

 

ESB - extra strong bitter 13.8 Blg

FG=3.8 Blg

Wyd. 70%

IBU 40

 

pale 5.44 kg

caramber 227g

caraaroma 113 g

 

zacieranie w 67°C

 

chmiel

EKG 5% 57g 60'

EKG 5% 28g 0'

 

drożdże ESB, fermentacja w 20°C

 

Bittery robi się z dobrego słodu pale, plus 1-2 słody karmelowe, odległe o min 80 EBC, czasem coś dla podkreślenia "ciasteczkowości" - biscuit, aroma. Balans trochę w kierunku goryczki, ale nie nadmiernie.

Angielskie słód, angielski chmiel, angielskie drożdże - to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.