Skocz do zawartości

receptury


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

no nie każdy ale większość. Ja staram się robić 25, liczyłem qbrew i mi wyszło 30, 2 blg więcej. Skład % może jest i fajny ale kg bardziej przemawiają do człowieka, np. no tego nie zrobię bo potrzeba 1,5 kg, ja mam nieco ponad 0,5. I teraz jak wygląda na %: No mam zrobić 20 litrów 12 blg, potrzebuje 4 kg słodu, z czego 37,5% co daje 1,5 kg, no nie no nie zrobię bo mam tylko nieco ponad 0,5. % są przydatne przy dopracowywaniu receptur, przy np słodzie zakwaszającym żeby nie za bardzo zakwasić itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

tutaj jest spora baza http://beertools.com/html/recipes.php każdą recepturę można przeliczyć na jednostki metryczne jeśli są imperialne oraz przeliczyć ilości na żądaną warkę, jest też udziałowy procent słodów czyli wszystko czego tam chcecie ;)

nie trzeba posiadać programu żeby z receptur korzystać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale chodzi nam o to żeby to było nasze i żebyśmy mogli w jakiś sposób oceniać te receptury. W sumie można by pokombinować żeby zrobić też skalowanie warki. Ale to chyba trzeba by nie na forum, ale jako oddzielną część portalu zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i się w ogóle nie rozumiemy. Nie chodzi mi o receptury konkretne, na forum jest ich setki w działach receptury i zapiski piwowarów domowych, mam na myśli podstawy stylów. Napiszę krok po kroku.

krok pierwszy: otwieram stronę Wikipiwo;

-||- drugi: otwieram "Gatunki piw wg BJCP"

-||- trzeci: wybieram sobie gatunek np. Dry Stout;

i poza tym co jest tam obecnie znajduję w części dotyczącej surowców informację:

słód xxxxx do xx%

słód yyyyy do xx%

......

dodatkowo może zawierać słody specjalne i/lub dodatki nie słodowe (jakie i ile)

Chmiele jeżeli muszą być użyte konkretne to jakie.

Drożdże górne/dolne i jw jeżeli muszą być użyte konkretne gatunki to jakie.

I na końcu jeżeli jakieś inne wymogi są ważne np. woda, zacieranie...

Takie informacje pomogłyby początkującym i nie tylko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o receptury konkretne, na forum jest ich setki w działach receptury i zapiski piwowarów domowych,

no a mi właśnie chodzi o konkretne receptury, które niby są w zapiskach, ale są porozsiewane i ciężko je znaleźć i dobrze by było mieć dobre z nich w jednym miejscu i o to się mnie rozchodzi.

 

A zmiany w Wikipedii swoją drogę, to dobry pomysł jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elroy a czy dałoby się stworzyć forum, na którym posty by miały punktację, albo pozycja była zależna od ilości odwiedzin? W ten sposób popularne przepisy były by na pierwszej stronie. Albo po jakimś czasie zrobić sonde i przykleić najbardziej popularne przepisy.

Generalnie mogę napisać jakiś system ocen dla tematów (wtedy byłby już globalnie na całe forum). Powinno to myślę wystarczyć. Sortowanie po ilości wyświetleń też się spokojnie da.

Cała nasza dyskusja ma jeden zasadniczy minus o którym nie informowałem. Nasze forum domyślnie nie posiada możliwości tworzenia sub-forum. Dopisanie takiej funkcjonalności jest możliwe, aczkolwiek dość czasochłonne i obarczone pewnymi ograniczeniami.

Tak więc na nasze style (i tu również się zgadzam z Makaronem, że powinny być uogólnione), znalazłyby się w osobnej kategorii, ale na głównej stronie forum.

Na potrzeby dopisywania receptur, dla porządku, mogę stworzyć automatyczny szablonik który doda wątek już z wypełnionymi niezbędnymi danymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to musimy się zastanowić, bo jeśli np niedługo pojawi się dziennik.piwo.org, który będzie spełniać te opcje to może nie warto. No wiadomo że nie będzie 80 paru kategorii ale: pilsnery, koźlaki, pszeniczne - będzie ich kilkanaście. Jak się pojawi dziennik z takimi opcjami jak było mówione na temat receptur ta część forum natychmiast umrze. Masz pojęcie kiedy się można spodziewać dziennika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy? Wszyscy w szkole podstawowej na lekcjach matematyki uczyli się o % :) część z nich z biegiem lat zaczęła stosować wiedzę o % doustnie. A poważnie to nie wszyscy 20 litrowe warki tworzą.

20 litrów ma sens bo

1. Kegi od pepsi sa 19 litrowe, dlatego przepisy amerykanskie tez czesto sa liczone na wlasnie 19 litrów.

2. Standardowy gar emaliowany (podstawa polskiego piwowarstwa) jest idealnie przygotowana do warzenia 20 litrów.

3. 4kg słodu daje 12°Blg w 20 litrach.

4. Bo lubie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała nasza dyskusja ma jeden zasadniczy minus o którym nie informowałem. Nasze forum domyślnie nie posiada możliwości tworzenia sub-forum. Dopisanie takiej funkcjonalności jest możliwe, aczkolwiek dość czasochłonne i obarczone pewnymi ograniczeniami.

To faktycznie komplikuje sprawe. Ale jeśli byśmy w stanie upakować fora w kategorii receptury w rozsąnej ilosci fora to byłby sens, jesli na stronie mielibysmy upakwac dodatkowo 12 for to juz widze mało ergonomiczne rozwiazanie tego problemu.

Inaczej jedynie mozna pomyslec o opatrzeniu o mozliwosci wikimedia (z ktorymi mialem bardzo malo wspolnego))

Chyba, że znalazłoby się jakieś inne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak teraz się nad tym zastanawiam, to najlepszy by był taki twór, który by był pod piwo.org, ale nie forum tylko coś takeigo jak pokazał Josefik http://beertools.com/html/recipes.php

 

kwestia na ile to jest realne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak teraz się nad tym zastanawiam, to najlepszy by był taki twór, który by był pod piwo.org, ale nie forum tylko coś takeigo jak pokazał Josefik http://beertools.com/html/recipes.php

 

kwestia na ile to jest realne

Daj mi dwa lata, w między czasie skończe programowanie i pogadamy ;).

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak teraz się nad tym zastanawiam' date=' to najlepszy by był taki twór, który by był pod piwo.org, ale nie forum tylko coś takeigo jak pokazał Josefik [url']http://beertools.com/html/recipes.php[/url]

 

kwestia na ile to jest realne

Daj mi dwa lata, w między czasie skończe programowanie i pogadamy ;).

Albo szwagra i 0,7 :) no się tak domyślałem, że to bardziej pod górkę jest. Trzeba się teraz zastanowić czy to otwierać, czy będzie tak że jak to ruszy to pojawi się dziennik.piwo.org to umrze śmiercią naturalną i cała praca pójdzie na marne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam już się pogubiłem w tym wątku.

Myśle, że receptury powinny być sprawdzone. To znaczy czołówka z konkursów. Oczywiście można sobie warzyć różne piwa, ale ktoś nowy potrzebuje receptury w miarę zgodnej z BJCP aby odwzorować styl. Nie znaczy to , że uwarzy piwo identyczne, ale ma jakieś szanse. Na początku swojego warzenia też szukałem jakiś wzorców. Znalazłem je w książce Z. Fałata. Dla mnie niektóre były totalną porażką, a inne powtarzam z małą modyfikacją do dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale w konkursach są określone kategorie, które stanowią część gatunków piw jakie możemy warzyć. Z drugiej strony jak szukamy na forum przepisów, to często znajdziemy jakiś przepis, uwarzymy, a potem widzimy parę postów dalej: "tamta receptura to była pomyłka wyszedł jakiś dziwny bazyliszek". Oczywiście receptury z pudeł będą lądować na wiki. Chodzi mi o to, że powinna być jeszcze takie coś pośredniego pomiędzy wiki a zapiskami piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i się w ogóle nie rozumiemy. Nie chodzi mi o receptury konkretne, na forum jest ich setki w działach receptury i zapiski piwowarów domowych, mam na myśli podstawy stylów. Napiszę krok po kroku.

krok pierwszy: otwieram stronę Wikipiwo;

-||- drugi: otwieram "Gatunki piw wg BJCP"

-||- trzeci: wybieram sobie gatunek np. Dry Stout;

i poza tym co jest tam obecnie znajduję w części dotyczącej surowców informację:

słód xxxxx do xx%

słód yyyyy do xx%

......

dodatkowo może zawierać słody specjalne i/lub dodatki nie słodowe (jakie i ile)

Chmiele jeżeli muszą być użyte konkretne to jakie.

Drożdże górne/dolne i jw jeżeli muszą być użyte konkretne gatunki to jakie.

I na końcu jeżeli jakieś inne wymogi są ważne np. woda, zacieranie...

Takie informacje pomogłyby początkującym i nie tylko.

Mógłbym coś takiego napisać, po prostu steściłbym uwagi z książki Jamila i trochę z Raya Danielsa; tyle, że to jest trochę śliskie - wytyczne uwarzenia piwa w danym stylu nie zostały wykute na kamiennych tablicach, widzę nieraz, jak piwa robione nieortodoksyjnie zdobywają medale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale w konkursach są określone kategorie, które stanowią część gatunków piw jakie możemy warzyć. Z drugiej strony jak szukamy na forum przepisów, to często znajdziemy jakiś przepis, uwarzymy, a potem widzimy parę postów dalej: "tamta receptura to była pomyłka wyszedł jakiś dziwny bazyliszek". Oczywiście receptury z pudeł będą lądować na wiki. Chodzi mi o to, że powinna być jeszcze takie coś pośredniego pomiędzy wiki a zapiskami piwowarów.

W duzych bazach receptur 80% to są śmieci, koniecznie trzeba mieć jakiś mechanizm weryfikacji receptury przez zamieszczeniem, na razie trudno wymyslić jakiś inny niż medal na konkursie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koniecznie trzeba mieć jakiś mechanizm weryfikacji receptury przez zamieszczeniem, na razie trudno wymyslić jakiś inny niż medal na konkursie.

Albo szanowne kolegium złożone z laureatów różnych konkursów, z odpowiednim stażem piwowarskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym coś takiego napisać, po prostu steściłbym uwagi z książki Jamila i trochę z Raya Danielsa; tyle, że to jest trochę śliskie - wytyczne uwarzenia piwa w danym stylu nie zostały wykute na kamiennych tablicach, widzę nieraz, jak piwa robione nieortodoksyjnie zdobywają medale.

Wystarczy nawet informacja jak w Weizenbock'u: "Użyty duży procent słodu pszennego (według prawa niemieckiego musi być przynajmniej 50%, aczkolwiek czasami zawiera do 70%), reszta słodu to słód monachijski i/albo wiedeński."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mechanizm jest - receptury medalowe, przecież można wprowadzać własne modyfikacje do każdej receptury

warto też pogadać na forum z medalistami /miszczami ;) :)/ co polecają i wszystko stanie się jasne,

ja też twierdzę że 80% jak nie więcej receptur w w bazie to jest przeciętna lub poniżej dlatego i tak

po jakimś czasie stwierdzicie że najlepiej szukać receptur po nickach a nie po stylach.

A to /receptury/ juz mamy w zapiskach i nic nie trzeba modyfikować .

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale mechanizm jest - receptury medalowe, przecież można wprowadzać własne modyfikacje do każdej receptury

warto też pogadać na forum z medalistami /miszczami ;) :)/ co polecają i wszystko stanie się jasne,

ja też twierdzę że 80% jak nie więcej receptur w w bazie to jest przeciętna lub poniżej dlatego i tak

po jakimś czasie stwierdzicie że najlepiej szukać receptur po nickach a nie po stylach.

A to /receptury/ juz mamy w zapiskach i nic nie trzeba modyfikować .

To jest kolejny głos rozsądku.

 

WSACZUK - jeżeli chcesz coś pośredniego to zmień recepturę wg swojego uznania. Umiesz czytać, wiesz co zmienia w smaku dodany słód, co zmienia w smaku inny chmiel, więc masz co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jesteśmy ludźmi poważnymi, wymieniamy się piwami, słyszymy o nich opinie. Jeśli paru piwowarów/ek zdobywających regularnie pudła pozytywnie się wypowie o piwie to coś jest na rzeczy. Nikt nie będzie robić tak że wszyscy mu mówią że ma ewidentny błąd w zasypie, niezgodne ze stylem a i tak ją wrzuci. Mamy fajna atmosferę tu na forum, można liczyć że ludzie będą odpowiedzialnie wrzucać receptury.

 

Widzę że jakoś to nie przemawia, więc pewnie zostaniemy przy tym co jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy nawet informacja jak w Weizenbock'u: "Użyty duży procent słodu pszennego (według prawa niemieckiego musi być przynajmniej 50%, aczkolwiek czasami zawiera do 70%), reszta słodu to słód monachijski i/albo wiedeński."

I juz od razu widac jakie będą problemy z takim skróconym opisem, bo często też stosuje się słód pilzneński z odrobiną słodu monachijskiego; Jamil nawet twierdzi, ze na samym monachijskim piwo będzie za ciężkie.

 

Chętnie dodaje się słody karmelowe jasne i ciemne, także czekoladowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I juz od razu widac jakie będą problemy z takim skróconym opisem, bo często też stosuje się słód pilzneński z odrobiną słodu monachijskiego; Jamil nawet twierdzi, ze na samym monachijskim piwo będzie za ciężkie.

 

Chętnie dodaje się słody karmelowe jasne i ciemne, także czekoladowy.

Właśnie o takie informacje chodzi. Dla początkującego super informacja:

Słód pszeniczny min 50% do 70%.

Reszta pilzneński i/lub wiedeński i/lub monachijski.

Dodatkowo można użyć słody karmelowe jasne i ciemne, także czekoladowy.

I wg takiej receptury piwo mieści się w stylu i nawet początkujący może zaryzykować start w konkursach.

Czytanie receptur z forum jest obecnie dosyć uciążliwe. Po wpisaniu w szukajkę "weizenbock" pojawiają się dwie strony wyników z recepturami różniącymi się od siebie czasami znacząco, a niektóre składają się z takiej ilości różnych słodów że początkującemu szczęka opada i stwierdza "może za 5 lat uważę weizenbocka?". A tu okazuje się że wcale nie musi zawierać 7,8 czy 10 rodzajów słodów wystarczy dwa i można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.