Skocz do zawartości

receptury


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

na wiki jest dział receptur, ale są to receptury konkursowe i jest ich powiedzmy sobie szczerze mało. Może warto by założyć osobną kategorię z podziałem na podgrupy piw wg BJCP jest ich 20 parę i każdy mógłby wrzucić tu recepturę piwa które uwarzył i wyszło dobre w miarę zgodne ze stylem. Nie można by było pisać żadnych komentarzy tylko receptura i zdanie opisu do piwa przez autora.

 

Teraz przeglądanie receptur jest upierdliwe, bo nawet jak szukam samych postów z np saison i nawet w zapiskach piwowarów to wśród mnóstwa postów muszę wyłowić recepturę, a potem jeszcze sprawdzić w zupełnie innym miejscu czy nie wyszło z tego niepijalne coś. Takie coś by bardzo ułatwiło planowanie nowej receptury i porównywanie między sobą receptur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

piwo dobre to pojęcie względne, no i samoocena miałaby to być?.

Wydaje mi się że ta forma jest dobra mamy piwa samych asów np. Dori, Anteks, Coder i nie wiem czy ktoś nie zabierał się za porządki więc może będzie więcej i /chyba Sziszi?/.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja nie mówię żeby likwidować wiki, jak najbardziej ją rozbudowywać i rozwijać, ale nie we wszystkie gatunki piw są na konkursach. I to oznacza długie przesiadywanie i szukanie receptur.

 

No co do samooceny to nie jest konkurs, każdy z nas po tych kilkuset wypitych litrach może chyba określić czy piwo wyszło dobre i jak się ma do stylu, po za tym większość z nas jednak konsultuje rzadziej lub częściej swoje piwa z innymi, co też może być wskazówką.

 

Po za tym taka baza receptur może być podwalinami do dziennika piwo.org. Po za tym to by było wygodne, chce sobie na szybko uwarzyć stouta, wchodzę do kategorii stoutów, patrzę na receptury, co mam, co lubię, coś zmienię coś dodam i mam swoją recepturę.

 

To by było też dobre dla tych co pierwszy raz robią dany gatunek i nie mają zielonego pojęcia z czym to się je, popatrzą i będą mieli pogląd z czego wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na wiki w "gatunkach piw wg BJCP" uściślić informacje na temat surowców. Procentowy zasyp słodów podstawowych i dopuszczalne dodatki. Konkretne chmiele i drożdże. Dla początkujących i nie tylko ;)niezbyt pomocne są informacje typu: "Mocno odfermentowujące, czyste drożdże górnej fermentacji" lub "Generalnie pełnosłodowe ale może zawierać do 25% pszenicznego słodu i nieco cukrowych dodatków niesłodowanych."(dot. Blonde Ale).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w niektórych stylach nawet nie wiadomo czy dolnej czy górnej fermentacji drożdże :beer: to była dla mnie często zagadka jak przeglądałem na początku wiki. Wtedy drożdże dobierałem będąc na odpowiedniej stronie z gatunkiem wciskając w pasku narzędzi po lewej "linkujące" i wtedy widziałem jakie drożdże do tego piwa użyć.

 

No właśnie z edycją wiki jest więcej zabawy, a tak to na forum może każdy łatwo wrzucić i zmienić, to moim zdaniem by była najszybsza i najefektywniejsza forma wymiany receptur i zastąpi ja dopiero dziennik piwo.org.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forma która jest w tej chwili wydaje się być idealna! Receptury mają być zweryfikowane przez komisje bądź wielu ludzi z dużym doświadczeniem. Nie powinno się wrzucać do wiki receptur które tylko twórcy wydają się być dobre. Każdy z nas uwarzył piwo które było bardzo dobre, ale tylko celujące powinny się moim zdaniem znaleźć we wiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie chodzi mi o to żeby zostawić dział sprawdzone receptury w takiej formie jak jest teraz, to naprawdę wyborne receptury

sam korzystam z "przepisów" mistrza Weny cz czy Andrzeja :beer:

A baza może być i pewnie będzie ale będzie to tak jak z każda inną np. beer tools gdzie są receptury super, ale tych wzorcowych jest powiedzmy kilkanaście a pozostałe dziesiąt są przeciętne bo komuś po prostu wydawało się że zrobił perfekcyjnie swoje pierwsze piwo.

Nie mówiąc że zdarzajęą się paszkwile typu weizen z żyta

Ja szukając w beer tools i tak szukam receptur po renomowanych autorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piwo dobre to pojęcie względne, no i samoocena miałaby to być?.

Wydaje mi się że ta forma jest dobra mamy piwa samych asów np. Dori, Anteks, Coder i nie wiem czy ktoś nie zabierał się za porządki więc może będzie więcej i /chyba Sziszi?/.

Tak uzupełniam receptury, aktualnie nie miałem trochę czasu ale od przyszłego tygodnia będę znów nad tym pracował.

Wedle przyjętej do tej pory formy miałem zamiar wpisywać receptury laureatów konkursów i uważam, że jest to rozsądne.

Biorąc pod uwagę liczbę konkursów, zwycięskich piw będzie kilkanaście rocznie.

W dziale receptur z ekstraktów, z braku konkursowych wpisywałem po prostu ciekawe

Edytowane przez sziszi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forma która jest w tej chwili wydaje się być idealna! Receptury mają być zweryfikowane przez komisje bądź wielu ludzi z dużym doświadczeniem. Nie powinno się wrzucać do wiki receptur które tylko twórcy wydają się być dobre. Każdy z nas uwarzył piwo które było bardzo dobre, ale tylko celujące powinny się moim zdaniem znaleźć we wiki.

Tak, ale czasem zależy komuś na dobrym przepisie a nie koniecznie na przepisie spełniającym 100% wymogów danego stylu. Poza tym co szkodzi, żeby poza wiki istniała inna mniej oficjalna baza danych - mniej sprawdzona ale za to szersza? Ja jestem za. Poza tym część osób która nie prowadzi blogu, a ma dużo warek na koncie i duże doświadczenie a w konkursie nie weźmie udziału bo nie mieszka w Polsce albo z innych powodów - mogłaby podzielić się swoimi recepturami.

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forma która jest w tej chwili wydaje się być idealna! Receptury mają być zweryfikowane przez komisje bądź wielu ludzi z dużym doświadczeniem. Nie powinno się wrzucać do wiki receptur które tylko twórcy wydają się być dobre. Każdy z nas uwarzył piwo które było bardzo dobre, ale tylko celujące powinny się moim zdaniem znaleźć we wiki.

Toż to ja nie chce ich wrzucać na wiki tylko na forum. Wiki zostawiamy jak jest bo teraz jest świetnie, mówię żeby tylko utworzyć dodatkowy dział obok zapisków piwowarów, gdzie będą receptury piw może nie mistrzowskich, ale pokazujące jak mniej więcej powinien wyglądać przepis na dany styl. na Wiki jest receptur na 18 gatunków co stanowi 1/4 ogółem z BJCP no i może warto by było gdzieś zamieścić kilak różnych receptur, może nie medalowych, ale dających pojęcia jak ma wyglądać receptura na dane piwo bo z samego opisu na wiki się nie da tego wykminić.

 

edit: tak sobie pomyślałem, tylko nie wiem czy da się to prosto zrobić, ale można by wprowadzić oceny tych receptur, przez forumowiczów.

Edytowane przez wsaczuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić tak, jak już kiedyś dyskutowaliśmy, czyli coś na wzór http://www.homebrewtalk.com/f82/

Wtedy pomysł nie przeszedł, bo i forum nie było tak dobrze odwiedzane jak teraz i była obawa, że będzie świecić ten dział pustkami. Tylko, że i na HBT są nieraz ładne kwiatki (mniej więcej jak pisał Josefik), więc byłby do dział pod dość ścisłą moderacją.

Wszystko zależy od Was :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram pomysł kolegi wsaczuk były by to receptury na szybko

dla młodych adeptów sztuki piwowarstwa 9między innymi takich jak ja ) jak znalazł

na początku bez pomocy josefika byłoby bardzo trudno ,

odobnie jak kolega szukałem receptur po forum i nie było to łatwe

więc jak najbardziej TAK za nowym działem receptury :beer:

 

ps . zawsze można bedzie go wyrzucić ...pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można zrobić tak, jak już kiedyś dyskutowaliśmy, czyli coś na wzór http://www.homebrewtalk.com/f82/

Wtedy pomysł nie przeszedł, bo i forum nie było tak dobrze odwiedzane jak teraz i była obawa, że będzie świecić ten dział pustkami. Tylko, że i na HBT są nieraz ładne kwiatki (mniej więcej jak pisał Josefik), więc byłby do dział pod dość ścisłą moderacją.

Wszystko zależy od Was :)

Elroy a czy dałoby się stworzyć forum, na którym posty by miały punktację, albo pozycja była zależna od ilości odwiedzin? W ten sposób popularne przepisy były by na pierwszej stronie. Albo po jakimś czasie zrobić sonde i przykleić najbardziej popularne przepisy.

 

EDYTA:

Ja bym podzielił kategorie troszkę inaczej niż BJCP, Bardziej ogólnie, grupując pewne bardzo zbliżone style w jednym forum (dla przykłądu zamiast tworzyć 5 for na temat różnych podkategorii souta stworzyć jedno). Do tego ujednolicić nazwenictwo, czyli tytuł musiałby spełniać dane warunki (dla przejrzystości), pod groźbą wywalenia do śmieci. To by dało nam coś koło tuzina for, które byłyby i tak bardzo trudne do moderacji (Tutaj bym zastrzegł prawy wywalania postów nie spełniających wymogów, z cyklu przepis do bani, bo kwaśne piwo mi wyszło ;) ). No i musi być jedno forum do eksperymentów, które nie da się umieścić w innych miejscach.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy mógłby zakładać wątek na recepturę i potem liczba postów by świadczyła o ocenie, ale to by straszny bałagan zrobiło i ten dział by był wielkim drzewem.

A co w przypadku słabej receptury, którą by dyskutowano na forum? Była by na pierwszej stronie przez długi czas. Co by nie świadczyło o jej jakości, czy zgodności ze stylem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o początkujących to receptury konkursowych zwycięzców, są na tyle złożone że i tak nie skorzystają. Kilka rodzajów słodów niektóre w ilościach kilkudziesięciu gramów, chmiele i drożdże z wyższej półki bardzo skutecznie odstraszają. Powtórzę się ale proponuję na wiki w BJCP w dziale surowce umieścić informacje o słodach podstawowych i ich maksymalnym procentowym udziale. Jakie są dopuszczalne dodatki słodów specjalnych i surowców niesłodowych. Chmiele jeżeli wymagane są konkretne to jakie. Drożdże górne czy dolne, jeżeli wymagane są specjalne to jakie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

umieścić informacje o słodach podstawowych i ich maksymalnym procentowym udziale.

No tylko tak każdy chce mieć przepis na warkę 20 litrów. No, ale ile procent mamy ale ile słodów ma iść na zasyp? no to zależy od gęstości. Po za tym procenty (akurat przy recepturze ;) ) jakoś do mnie nie przemawiają. Dużo czytelniejsze są dla mnie receptury z zasypem w kilogramach. Z resztą na wiki będzie takie gdybanie, jeśli nie taki słód to tamten itd.. a tak będą 2-3 receptury na to samo piwo, pokazujące że można to na różne sposoby zrobić zasyp. Konkretnie a nie bez takiego gdybania na procentach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy? Wszyscy w szkole podstawowej na lekcjach matematyki uczyli się o % ;) część z nich z biegiem lat zaczęła stosować wiedzę o % doustnie. A poważnie to nie wszyscy 20 litrowe warki tworzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.