Skocz do zawartości

COOBRA CRAFTBREWER CB5


Ravage Trzy Baryłki

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, drhambone napisał:

Kolego no nie mam argumentu na to co napisałeś. U mnie skala kończy się na 45l. Do brzegu kociołka jest jeszcze miejsce na może 5l. Ale dodaj do tego chłodnicę, hopspider. Nie ma szans wg mnie.

Nie używam hoopspaidera, chłodzę wymiennikiem, więc nic nie wkładam do gara.

Tak śrutuje jak na zdjęciu.

W nadchodzący weekend taką warkę jak niżej planuję.


BeerSmith 2 Recipe Printout - http://www.beersmith.com
Recipe: Black IPA
Brewer: 
Asst Brewer: 
Style: Black IPA
TYPE: Ze słodów
Taste: (30,0) 

Recipe Specifications
--------------------------
Boil Size: 44,97 l
Post Boil Volume: 41,67 l
Batch Size (fermenter): 39,00 l   
Bottling Volume: 37,49 l
Estimated OG: 15,284 Plato
Estimated Color: 51,7 EBC
Estimated IBU: 50,9 IBU
Brewhouse Efficiency: 75,00 %
Est Mash Efficiency: 76,9 %
Boil Time: 60 Minutes

Ingredients:
------------
Ilość                 Nazwa                                    Typ           Lp.      %/IBU         
9,00 kg               Viking Pilsner Malt (4,0 EBC)            Słód          1        85,7 %        
0,50 kg               Biscuit Malt (45,3 EBC)                  Słód          2        4,8 %         
0,50 kg               Carafa Special II (Weyermann) (817,5 EBC Słód          3        4,8 %         
0,50 kg               Viking Caramel 300  (300,0 EBC)          Słód          4        4,8 %         
50,00 g               Centennial [10,00 %] - Gotowanie 60,0 mi Chmiel        5        30,4 IBUs     
50,00 g               Cascade [5,50 %] - Gotowanie 15,0 min    Chmiel        6        9,7 IBUs      
50,00 g               Fuggle [4,50 %] - Gotowanie 15,0 min     Chmiel        7        7,9 IBUs      
50,00 g               Cascade [5,50 %] - Gotowanie 0,0 min     Chmiel        8        3,0 IBUs      


Mash Schedule: CB5 - Black IPA
Total Grain Weight: 10,50 kg
----------------------------
Nazwa             Opis                                          Temperatura k Czas kroku        
Masch In          Dodaj 33,37 l wody i ciepła do 58,0 C przez 2 58,0 C        10 min            
Saccharification  Podgrzej aby uzyskać 66,0 C przez 5 min       66,0 C        70 min            
72.2              Podgrzej aby uzyskać 72,8 C przez 4 min       72,8 C        15 min            
Mash Out          Podgrzej aby uzyskać 77,6 C przez 2 min       77,6 C        10 min            

Sparge: Wysładzanie  20,35 l  wody o temp 78,6 C 
Notes:
------


Created with BeerSmith 2 - http://www.beersmith.com
-------------------------------------------------------------------------------------

IMG_20200126_082931.jpg

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, drhambone napisał:

Kolego no nie mam argumentu na to co napisałeś. U mnie skala kończy się na 45l. Do brzegu kociołka jest jeszcze miejsce na może 5l. Ale dodaj do tego chłodnicę, hopspider. Nie ma szans wg mnie.

Co ty zacierasz z chłodnica?

 

Jak gotowałem to miałem zacieru litr więcej niż skala albo i więcej.

wysladzam do 46 47 litrów gotuję i brzeczka odparowuje. I na 15 min przed koniecem wsadzam chłodnice.. Ale 40 litrów nie zrobiłem ;(

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pabllo_Lodz napisał:

Nie używam hoopspaidera, chłodzę wymiennikiem, więc nic nie wkładam do gara.

Tak śrutuje jak na zdjęciu.

W nadchodzący weekend taką warkę jak niżej planuję.

IMG_20200126_082931.jpg

BlackIpa.bsmxNiedostępne

No to u mnie podobnie. Dasz radę zrobić z 11 kg 12 blg 40 litrów brzeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

Co ty zacierasz z chłodnica?

 

Jak gotowałem to miałem zacieru litr więcej niż skala albo i więcej.

wysladzam do 46 47 litrów gotuję i brzeczka odparowuje. I na 15 min przed koniecem wsadzam chłodnice.. Ale 40 litrów nie zrobiłem ;(

 

Zmniejsz moc podczas gotowania lub dolej wody po gotowaniu. Za mocno gotujesz że aż tyle Ci odparowuje.

Spójrz na recepturę którą wstawiłem post czy dwa wyżej. 10.5 kg słodu, zakładam wydajność ok. 78 %, ostatnio 81% miałem.

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Zmniejsz moc podczas gotowania lub dolej wody po gotowaniu. Za mocno gotujesz że aż tyle Ci odparowuje.

Spójrz na recepturę którą wstawiłem post czy dwa wyżej. 10.5 kg słodu, zakładam wydajność ok. 78 %, ostatnio 81% miałem.

Nie mam beer Smitha możesz zrobić screen. Gotuję 2500. To że dolac wody mogę to wiem i roziwze to problem chodzi że zakładam że będę mieć 40 litrów 12 blg a wychodzi mi 37 litrów z bieda 12 blg. Mam problem z zacieraniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

Nie mam beer Smitha możesz zrobić screen. Gotuję 2500. To że dolac wody mogę to wiem i roziwze to problem chodzi że zakładam że będę mieć 40 litrów 12 blg a wychodzi mi 37 litrów z bieda 12 blg. Mam problem z zacieraniem

Przecież wstawiłem w kode i wszystko można ładnie wyczytać w poście.

1 post na tej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A

4 minuty temu, Pabllo_Lodz napisał:

Przecież wstawiłem w kode i wszystko można ładnie wyczytać w poście.

1 post na tej stronie.

 Teraz mi się załadowało na telefonie.

 

Czyli 39 litrów ci wychodzi 15 plato a mi kurna 12 nie może wyjść. Hm...

 

A może gdyby tak założyć u mnie wydajność 65 lub 70 procent i mniej tego slodu dać? Wtedy by winno się udać. Dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

A może gdyby tak założyć u mnie wydajność 65 lub 70 procent i mniej tego slodu dać? Wtedy by winno się udać. Dobrze myślę?

Kolego 75 - 80% czy 70% dla mnie osobiście nie ma różnicy to i tak dobre piwo.

Nie wiem gdzie popełniasz błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pabllo_Lodz napisał:

Kolego 75 - 80% czy 70% dla mnie osobiście nie ma różnicy to i tak dobre piwo.

Nie wiem gdzie popełniasz błąd.

Chyba poprostu za mało wody 3:1 a nie 3.5do 1i za dużo slodu i ciężko to rozmieszac. Albo juniorek ma rację

 

Często mieszasz?

4 minuty temu, Juniorek napisał:

Pytanie jakiego używasz słodu? Ja ostatnio natrafiłem na vikinga ze z 4kg mialem około 9blg, gdzie zazwyczaj jest 12 ;) 

3 razy z rzędu z ba i deptany no nie wierzę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deptane i ich śrutowanie mam sprawdzone jest ok.

Ja używam takiego wzoru (słódx2.75L)+ 4.5 L martwa przestrzeń, chyba że robię na full pojemność powyżej 11kg słodu to (słódx2.5L)+4.5L martwa przestrzeń i jest ok.

3 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

Chyba poprostu za mało wody 3:1 a nie 3.5do 1i za dużo slodu i ciężko to rozmieszac. Albo juniorek ma rację

A ile wody do wysładzania używasz i jak wysładzasz? Bo to też ma wpływ na wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Deptane i ich śrutowanie mam sprawdzone jest ok.

Ja używam takiego wzoru (słódx2.75L)+ 4.5 L martwa przestrzeń, chyba że robię na full pojemność powyżej 11kg słodu to (słódx2.5L)+4.5L martwa przestrzeń i jest ok.

A ile wody do wysładzania używasz i jak wysładzasz? Bo to też ma wpływ na wydajność.

Yhm

 

Wysladzan jak chce 12 to 20 czasem 30 litrów każe wlać, albo do uzyskania 46 litrów. Ostatnio żeby zwiększyć wydajność kosz wysladzalem jeszcze potym i brzeczke osparowywalemni gotowałem osobno i dodałem to mi lekko pociaglo blg w górę....

 

Za dużo nie Wysladzan bo jak pisałem nie wychodzi mi 12 z całości. Zobaczę może za dużo daje slodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ravage miodosytnik napisał:

. Dasz radę zrobić z 11 kg 12 blg 40 litrów brzeczki?

W sobotę zrobiłem takie:

 

ARES Polskie Pale Ale / 11-12Blg / 25L

 

Wyszło 46l brzeczki zlanej do fermentorów (już po chłodzeniu), 12,5BLG.

2 godziny temu, Ravage miodosytnik napisał:

Co ty zacierasz z chłodnica?

Staram się wysładzać tak, żeby było brzeczki prawie po brzegi,a potem gotuję z chłodnicą ostatnie 15min., . Godzina gotowania praktycznie 3l odparowuje. Na koniec gotowania dolewam jeszcze trochę wrzątku, a potem chłodnica i chłodzę. Hopspider przez cały czas w kociołku, aż do samego końca chłodzenia. Tak mi wychodzi właśnie maks 46l brzeczki w fermentorach. A powinno być 50l z takiego zestawu jak wyżej. Nie chcę sie bawić w dolewanie już zimnej wody, żeby dopełnić do tych 50l, boje się infekcji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, drhambone napisał:

Wyszło 46l brzeczki zlanej do fermentorów (już po chłodzeniu), 12,5BLG.

Kolego to tłumaczy wszystko żeby zrobić 50L brzeczki do fermentatora to musisz mieć kocioł 60L lub właśnie robisz gęściejsze i dolewasz wody.

Można użyć wody z marketu na "B" i nic się nie stanie.

Woda w butelkach jest bezpieczna, nie popadajmy w paranoję.

Ja ostatnio dodałem kranówę z filtra i też było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, drhambone napisał:

 

Wyszło 46l brzeczki zlanej do fermentorów (już po chłodzeniu), 12,5BLG.

 

Zgodzę się z kolegą, tez kupoiwałem wode ze sklepu na B i tez na A i dolewałem lodowatą zamiast chłodzic jak zczynałem na ekstraktach. z braku chłodnicy . 20 warka strzeliłą ostatno i odpukać zero infekcji!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2020 o 15:21, Pabllo_Lodz napisał:

nie wiem co robisz zle

 

 

Dobra Panie kolego to może przed ostatnie podejście do tematu moje nieszczęsnej wydajności

 

Coś nie pykło bo zakładałem iż do fermentacji pójdzie 25L brzeczki o 13,6 blg a wyszło mi 23L brzeczki do fermentacji i 12,5 blg Jak w ogóle policzyc tą wydajność

 

W wysładzanie talezyk mi zakrywał troche młuto wiec nie widziałem ze jest on tez uniesiony na jakies 5 cm nad nim wiec woda juz unosiła się nad nim na wysokości 5-7 cm. Ale woda przepływa przez nie jako tako innego ujscia nie miała

 

 

 

zakładana warka

American Wheat 24L piwa

13.6 Gęstość BLG

29 IBU

5.6 % ABV

3.8 SRM

Zacieranie

 

Surowce fermentujące

Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
Pilzneński 3 kg 47.7% 81 % 4
Pszeniczny 3 kg 47.7% 85 % 4
Płatki owsiane 0.29 kg 4.6% 85 % 3

 

Zacieranie

  •  
    Stosunek wody do ziarna 3.5 L / kg
  •  
    Ilość wody do zacierania 22 L
  •  
    Całkowita objętość zacieru 28.3 L
  •  
    Ilość gotowanej brzeczki 30.4
  • Wysładzaj używając 14.7 L wody o temp. 76C lub do osiągnięcia 30.4 L brzeczki (coś przekombinowałem wyszło 35 L)

Kroki

Temp Czas
64 C 10 min
72 C 50 min
76 C

15 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

Wysładzaj używając 14.7 L wody o temp. 76C lub do osiągnięcia 30.4 L brzeczki (coś przekombinowałem wyszło 35 L)

Jaki baling po wysładzaniu i jaki po gotowaniu.

Coś gdzieś dużo strat masz.

35L do gotowania 5 wygotowałeś, czyli te 25l spokojnie powinieneś uzyskać.

Mocno gotujesz jak przy warce 45L mam 6,2% odparowania.

Receptura mi się nie podoba wysładzać do 30.4L, - odparowanie 6-10%, - skurcz brzeczki 4-5%, - 1 L straty z osadów po gotowaniu.

To tak na szybko licząc strat masz ponad 5L, czyli ni jak nie wyjdzie 25l do fermentatora.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

 

 

Dobra Panie kolego to może przed ostatnie podejście do tematu moje nieszczęsnej wydajności

 

Coś nie pykło bo zakładałem iż do fermentacji pójdzie 25L brzeczki o 13,6 blg a wyszło mi 23L brzeczki do fermentacji i 12,5 blg Jak w ogóle policzyc tą wydajność

 

W wysładzanie talezyk mi zakrywał troche młuto wiec nie widziałem ze jest on tez uniesiony na jakies 5 cm nad nim wiec woda juz unosiła się nad nim na wysokości 5-7 cm. Ale woda przepływa przez nie jako tako innego ujscia nie miała

 

 

 

zakładana warka

American Wheat 24L piwa

13.6 Gęstość BLG

29 IBU

5.6 % ABV

3.8 SRM

Zacieranie

 

Surowce fermentujące

Nazwa Ilość Ekstrakcja EBC
Pilzneński 3 kg 47.7% 81 % 4
Pszeniczny 3 kg 47.7% 85 % 4
Płatki owsiane 0.29 kg 4.6% 85 % 3

 

Zacieranie

  •  
    Stosunek wody do ziarna 3.5 L / kg
  •  
    Ilość wody do zacierania 22 L
  •  
    Całkowita objętość zacieru 28.3 L
  •  
    Ilość gotowanej brzeczki 30.4
  • Wysładzaj używając 14.7 L wody o temp. 76C lub do osiągnięcia 30.4 L brzeczki (coś przekombinowałem wyszło 35 L)

Kroki

Temp Czas
64 C 10 min
72 C 50 min
76 C

15 min

Ja bym z tego wyciągnął 16blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Jaki baling po wysładzaniu i jaki po gotowaniu.

Coś gdzieś dużo strat masz.

35L do gotowania 5 wygotowałeś, czyli te 25l spokojnie powinieneś uzyskać.

Mocno gotujesz jak przy warce 45L mam 6,2% odparowania.

Receptura mi się nie podoba wysładzać do 30.4L, - odparowanie 6-10%, - skurcz brzeczki 4-5%, - 1 L straty z osadów po gotowaniu.

To tak na szybko licząc strat masz ponad 5L, czyli ni jak nie wyjdzie 25l do fermentatora.

 

 

 

ah tak zapomniałem dodać ze za duzo wysłodziłem bo coś pokićkałem i odparowałem te 5 litrów do 30 a potem juz zmmniejszyłem moc grzania do 2000 jak pisałes no i wyszło 12,5

 

A co nie tak z recepturą, ktos mi w innym wątku doradził ze cos takiego moge zklecic z tego co mam. Na przyszłość co by poprawić?

Licze sobie wszystko w brenesie ale zastanawiam sie czy warto przeskoczyć na beersmith

 

4 minuty temu, anteks napisał:

Ja bym z tego wyciągnął 16blg

Ja sie bardzo ciesz z twojej wydajności bo zazdrościć to nie wypada. Od zazdrości lepsze jest dążenie do uzyskania takich samych wyników :) praca praca jak by powiedział peon w zarym wowie XD (ale moze po cichu mi doradzisz co nie tak robie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

 

Ja sie bardzo ciesz z twojej wydajności bo zazdrościć to nie wypada. Od zazdrości lepsze jest dążenie do uzyskania takich samych wyników :) praca praca jak by powiedział peon w zarym wowie XD (ale moze po cichu mi doradzisz co nie tak robie)

Mogę głośno :) Wsypuje słód do wody 4-5l/kg, ustawiam przerwy, włączam pompę i ide do domu. Przychodzę po około 90 min podnoszę kosz i wysładzam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, anteks napisał:

Mogę głośno :) Wsypuje słód do wody 4-5l/kg, ustawiam przerwy, włączam pompę i ide do domu. Przychodzę po około 90 min podnoszę kosz i wysładzam

 

Mam wrazenie ze wszyscy sie zemna droczycycie i nie macie wydajnosci większej niż 45 procent :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Pabllo_Lodz napisał:

Wpisałem do BS2 i wyszło 26l 14.6 plato  przy wydajności 78%.

Tobie wyszło 58%.

To może z innej beczki czym mierzysz?

 

 

Refraktometrm ktory zaczał wariować bo mi pokazu 12 brix a spławik 12,5

 

Spławik dobry jest. kurde w kociołkiu z lidla miałem 14 plato przy zasypie 6kg 20l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.