Skocz do zawartości

COOBRA CRAFTBREWER CB5


Ravage Trzy Baryłki

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie badam możliwości tego gara

uwazam ze problem zapchania się to nie problem ilości wody bo tydzień wcześniej było 35/12 i poszło bez problemu ale było 10kg Ale i 2kg przenicy.

Ilość wody do słodu to raczej problem wydajności lub suchej pompy - tu problemu nie było

Moim zdanie problem był w słodzi zleżałym wiedeńskim lub jego srutowaniu - jak próbowałem mieszać w koszu to strasznie dużo jakby mąki podnosiło

Albo wyglada na to ze max to 12kg zasypu na 35l wody

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, JsKefir napisał:

W sumie badam możliwości tego gara

uwazam ze problem zapchania się to nie problem ilości wody

Im mniej wody to tym bardziej zbija się wsad jak zacierasz.

Im luźniejszy wsad, tym łatwiej się zaciera.

Można śrutować grubiej i zwiększyć czas zacierania co da tą samą wydajność i brak problemów.

 

Jestem podczas warki BLACK IPA wsad mam 10,5 kg słodów ok. 41 L gotowego piwa o ok. 15 blg.

Zmielone jak ostatnio i dość ładnie się zaciera z dość szybkim przepływem.

Dam znać jak skończę ile wyszło i jakie BLG.

 

Edycja po wysładzaniu otrzymałem ok 48 l ok. 13.8 Brix,

jak mi to nie wykipi..

 

Końcowy wynik ok. 42 l - 1 L strat czyli do fermentatora 41L 15,1 BLG

 

 

IMG_20200419_150821.jpg

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sam garnek...

podaj dokładna recepture, w raz z ilościa wody do etapów, przerwami, temperaturami, czasami.

Chętnie bym powtórzył Twój proces aby sie czegos nauczyc.

Mi przy 10,5kg  nie wyszłoby 15 :)ale moze uda mis ie wreszcie czegos wiecej dowiedzieć o tym garku.

ps... piszesz wydłużenie czasu zacierania... jak to rozumiec

Dla mnie std to 62 - 30min, 72-30min, 78-10min - tak miałem przy mieszadle mechanicznym gdy temp była szybko uzyskiwana.

W Ale nie ma problemu - można zacierać jednotemperaturowo  68st i wówczas 60 czy 90 to prosty schemat

jeśli natomiast podniosę 62st przez 45 min, potem zanim dojde do 72 to właściwie niewiele "cukru" zostanie na 72st  -wyjdzie wytrawne, prędzej pilzner niż cos słodkiego

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Receptura jest na forum, śrutuję śrutownikiem z forum od Patryka i przerwę mam ustawioną na 1.3mm.

Podczas ostatniej warki zauważyłem że temp w koszu zaciernym jest mniejsza o 3-4 stopnie (środek i w miarę głęboko) niż temp. na czujniku.

Spowodowało to że postanowiłem zacierać w 66 stopniach, czas 60 minut ze względu na grube śrutowanie, następnie 73 stopnie 40 minut.

Realnie to po zaczęciu odliczania jeszcze 20 minut temperatura wzrastała do 71 stopni w koszu, czyli zacieranie 20 minut.

Mashqut 81 stopni 20 minut i znów po rozpoczęciu odliczania jeszcze 10 minut temp. rosła do 78 stopni w koszu.

 

Jeśli ktoś nie sprawdza temp. w koszu i ustawi 62 stopnie, a ma realnie 58 - 59 stopni i potem 20 minut w 72 stopniach to realnie zaciera w 66-68 stopniach 20 minut.

Miałem dobry przepływ, pompka przymknięta na 1/3 zaworka, 2/3 otwarte.

Nic nie przelewało się rurką, wszystko wracało koszem, a temp. jak wyżej napisałem.

 

Receptura jest w tym wątku.

Paweł

 

 

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałem juz pytanie swojemu dostawcy o grubość śrutowania i czy można zmienić :)

 

Tak naprawdę wygląda na to ze trzeba poczynić kilka prób z rożnymi sondami na długośc

Moze się okazać ze połowa słodu zaciera się w temp 62-65st przez 60min a druga w tym samym czasie z 58-62.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, JsKefir napisał:

Zadałem juz pytanie swojemu dostawcy o grubość śrutowania i czy można zmienić :)

 

Tak naprawdę wygląda na to ze trzeba poczynić kilka prób z rożnymi sondami na długośc

Moze się okazać ze połowa słodu zaciera się w temp 62-65st przez 60min a druga w tym samym czasie z 58-62.

 

 

 

Są sklepy które pytaja czy to do automatu, ze swojego doświadczenia powiem że jest kicha

odnośnie drugiej części pytania to ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możecie Pany stwierdzić na jakiej szczelinie śrutują sklepy?
Patrzac na slod ktory srutowalem sam na tej mniejszej szczelinie, czyli jakies 0,7 - 0,8 to wlasnie taka grubosc byla na slodach ktore zamawialem z na prxyklad twojbrowar. Nie powiem nie bylo zle, ale przy minimalnie wiekszej szczelinie jest znaczna roznica, teraz mysle jak by to bylo gdyby dac jeszcze wieksza, tak jak Pabloo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Marchelli napisał:

Pablloasz szczelone 1.3mm, duzo jak dla mnie, ja ustawilem teraz 0.85, i pieknie sie zacieralo, przeplyw prawie na max ustawiony, wydajnosc wyszla prawie ze idealnie, 0.5 sropnia zabraklo, i mialem duzo ziarna ktore bylo w calosci, tylko luska peknieta

Lewatywa pisał że ustawia szczelinę śrutownika Patryka na 1.8 mm i zaciera 90 minut, przy 0.80 (to w moim śrutowniku od Patryka wersja droższa do zboża) jest minimum i miałem problemy.

Na 1.25 - 1.3 mm nie mam problemów tylko dłużej zacieram.

Wysładzałem ok. 20 minut, z tym iż ja mam ciągłe wysładzanie i wysładzam do objętości jaką chcę uzyskać.

 

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JsKefir napisał:

Zadałem juz pytanie swojemu dostawcy o grubość śrutowania i czy można zmienić

Każdy śrutownik od innego producenta inaczej śrutuje.

Ja piszę o śrutowniku z forum ten mam i ten przetestowałem.

Mam wersję droższa, którą można zboża śrutować.

Ale na zdrowy rozum łatwiej grubiej śrutowane dłużej zatrzeć niż za drobno śrutowane :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam srutownik od Patryka, w tej wersji gdzie oba walki sie kreca, i mozna ustawic duzo mniejsza szczeline niz 0.8, teraz ustawilem lekko wiecej i nie mam problemow z filtrowaniem, czy wysladzaniem,i robie podobnie, wiecej wody do zacierania, a wysladzam zawsze do zalozonej objetosci, a czasowo nie potrzebuje az tak dlugo zacierac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 10:34, Pabllo_Lodz napisał:

Rozpocząłem warkę Black IPA według receptury @scooby_brew

Miałem troszkę problemów, jeden to bardzo gęsty zacier, pewnie powodem było to że słód ma 1 rok.

Dolałem 4,5L wody ale i tak gęsto, bardzo mały przepływ wody, zwiększyłem czas zacierania.

Na zdjęciach już brzeczka leci do fermentatora, brzeczka kryształ po mimo dawki 200g chmielu.

Efekt to mocne 14 brix, a ile to niedługo uzupełnię.

Jeśli dobrze oznakowałem fermentator, to otrzymałem 36L(po sprawdzeniu poprawności oznakowania okazało się że otrzymałem 41L) do fermentatora.

Bardzo dużo osadu.

Im luźniejszy zacier tym lepiej, następnym razem dam mniej słodu podstawowego, a podciągnę ekstraktem niechmielonym.

Oraz nowy słód, bo ten ma rok 1 i 3 miesiące :D

Hoopstoper dał radę super, przypomnę razem 200g chmielu.

 



BeerSmith 2 Recipe Printout - http://www.beersmith.com
Recipe: Black IPA
Brewer: 
Asst Brewer: 
Style: Black IPA
TYPE: Ze słodów
Taste: (30,0) 

Recipe Specifications
--------------------------
Boil Size: 46,01 l
Post Boil Volume: 42,71 l
Batch Size (fermenter): 40,00 l   
Bottling Volume: 38,49 l
Estimated OG: 15,596 Plato
Estimated Color: 46,0 EBC
Estimated IBU: 49,1 IBU
Brewhouse Efficiency: 75,00 %
Est Mash Efficiency: 76,9 %
Boil Time: 60 Minutes

Ingredients:
------------
Ilość                 Nazwa                                    Typ           Lp.      %/IBU         
9,50 kg               Viking Pilsner Malt (4,0 EBC)            Słód          1        86,4 %        
0,50 kg               Carafa Special II (Weyermann) (817,5 EBC Słód          2        4,5 %         
0,50 kg               Crystal 150 (170,0 EBC)                  Słód          3        4,5 %         
0,50 kg               Wheat, Torrified (3,3 EBC)               Słód          4        4,5 %         
50,00 g               Centennial [10,00 %] - Gotowanie 60,0 mi Chmiel        5        29,3 IBUs     
50,00 g               Cascade [5,50 %] - Gotowanie 15,0 min    Chmiel        6        9,3 IBUs      
50,00 g               Fuggle [4,50 %] - Gotowanie 15,0 min     Chmiel        7        7,6 IBUs      
50,00 g               Cascade [5,50 %] - Gotowanie 0,0 min     Chmiel        8        2,9 IBUs      


Mash Schedule: CB5 - Black IPA
Total Grain Weight: 11,00 kg
----------------------------
Nazwa             Opis                                          Temperatura k Czas kroku        
Masch In          Dodaj 27,60 l wody i ciepła do 58,0 C przez 2 58,0 C        10 min            
Saccharification  Podgrzej aby uzyskać 66,0 C przez 5 min       66,0 C        80 min            
72.2              Podgrzej aby uzyskać 72,8 C przez 4 min       72,8 C        15 min            
Mash Out          Podgrzej aby uzyskać 77,6 C przez 2 min       77,6 C        10 min            

Sparge: Wysładzanie  27,59 l  wody o temp 78,6 C 
Notes:
------


Created with BeerSmith 2 - http://www.beersmith.com
-------------------------------------------------------------------------------------

 

IMG_20200208_165515.jpg

 

IMG_20200208_174421.jpg

Taki sam zasyp, różnica że dałem słodu podstawowego 9kg, o 0.5kg mniej i więcej wody do zacierania.

To samo ustawienie śrutownika, słód Castle Malting 5kg (uwaga, miał z 2-3 lata, ale super zapach i szkoda było wyrzucić ) i reszta słody świeże Strzegom.

I już poszło lajtowo, oraz lepsza wydajność.

Po mimo że słodu podstawowego mniej o 0.5kg i 1blg więcej, ilość podobna może ciut teraz więcej.

Więc pewnie zależy od słodów czy sklep sprzeda świeże czy nie.

Mnie już nie chce się ryzykować dla tego większa szczelina i dłuższe zacieranie.

 

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Odświeżę trochę temat. Mam klon cobry czyli Royal i maiłem problemy z wydajnością ale chyba wynika to z ustawienia sprzętu. Jeżeli w parametrach sprzętu nie ustawie martwej przestrzeni to stosunek słodu do wody mam 3/1 w BS3 i przy wadze słodu 7,2 to woda na początek jest podana 22,3 litra a wysładzanie 20 litrów przy 30 litrowej brzeczce więc jest OK.

Jednak po uwzględnieniu martwej przestrzeni około 4,5 litra to się wszystko rozjeżdża. BS3 podaje większą ilość wody na początku lecz nie zmniejsza przy wysładzaniu oraz w BS3 gęstość początkowa też się nie zmienia. Jak to ustawić, chociaż może to pytanie powinno być w dziale odnośnie programu BS3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, andrzej.b napisał:

Witam

Odświeżę trochę temat. Mam klon cobry czyli Royal i maiłem problemy z wydajnością ale chyba wynika to z ustawienia sprzętu. Jeżeli w parametrach sprzętu nie ustawie martwej przestrzeni to stosunek słodu do wody mam 3/1 w BS3 i przy wadze słodu 7,2 to woda na początek jest podana 22,3 litra a wysładzanie 20 litrów przy 30 litrowej brzeczce więc jest OK.

Jednak po uwzględnieniu martwej przestrzeni około 4,5 litra to się wszystko rozjeżdża. BS3 podaje większą ilość wody na początku lecz nie zmniejsza przy wysładzaniu oraz w BS3 gęstość początkowa też się nie zmienia. Jak to ustawić, chociaż może to pytanie powinno być w dziale odnośnie programu BS3?

Jeżeli używasz pompy, to zacierasz w całej wodzie niezależnie ile jest jej pod koszem. Lepiej więcej wody do zacierania (nawet 5:1), a mniej do wysładzania. Kluczowa przy zacieraniu jest regulacja przepływu, a osiąga się ją praktycznie metodą prób i błędów, bo wpływ na to ma grubość śrutowania, rodzaj słodu, użycie lub nie dodatkowego sita. Zły przepływ ma wpływ na temperaturę wody w koszu, czyli realną temperaturę zacierania.

No i przy walce o wydajność nie zapominaj, że kilo słodu to koszt kilku złotych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, andrzej.b napisał:

Witam

Odświeżę trochę temat. Mam klon cobry czyli Royal i maiłem problemy z wydajnością ale chyba wynika to z ustawienia sprzętu. Jeżeli w parametrach sprzętu nie ustawie martwej przestrzeni to stosunek słodu do wody mam 3/1 w BS3 i przy wadze słodu 7,2 to woda na początek jest podana 22,3 litra a wysładzanie 20 litrów przy 30 litrowej brzeczce więc jest OK.

Jednak po uwzględnieniu martwej przestrzeni około 4,5 litra to się wszystko rozjeżdża. BS3 podaje większą ilość wody na początku lecz nie zmniejsza przy wysładzaniu oraz w BS3 gęstość początkowa też się nie zmienia. Jak to ustawić, chociaż może to pytanie powinno być w dziale odnośnie programu BS3?

Gdzie ustawiasz te parametry sprzętu? Co sie rozjeżdża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam ustawione parametry sprzętu.

Jeżeli wprowadzę np. 4 litry martwej przestrzeni to program nie zmniejsza ilości wody do wysładzania.

Np. bez martwej przestrzeni  24L na początek  i 13 wysładzanie
z martwa przestrzenią  28L na poczatek i 13 wysładzanie

nnn.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2020 o 16:21, andrzej.b napisał:

Tak mam ustawione parametry sprzętu.

Jeżeli wprowadzę np. 4 litry martwej przestrzeni to program nie zmniejsza ilości wody do wysładzania.

Np. bez martwej przestrzeni  24L na początek  i 13 wysładzanie
z martwa przestrzenią  28L na poczatek i 13 wysładzanie

nnn.png

Warzył byś bez tego i nie było by problemów

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.