Skocz do zawartości

COOBRA CRAFTBREWER CB5


Ravage Trzy Baryłki

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po dwóch warkach na cb5. Dwukrotnie po zacieraniu, wysładzaniu i wyjęciu kosza zaciernego na wierzchu unosi się szara brudna piana. Pozbyłem się jej durszlakiem, tak jak przy gotowaniu rosołu zbiera się szum. Po zebraniu piany i zagotowaniu brzeczki wszystko było ok.

Niestety nie zrobiłem zdjęcia. Spotkał się ktoś z was z taką pianą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, bigiwow napisał:

Jestem po dwóch warkach na cb5. Dwukrotnie po zacieraniu, wysładzaniu i wyjęciu kosza zaciernego na wierzchu unosi się szara brudna piana. Pozbyłem się jej durszlakiem, tak jak przy gotowaniu rosołu zbiera się szum. Po zebraniu piany i zagotowaniu brzeczki wszystko było ok.

Niestety nie zrobiłem zdjęcia. Spotkał się ktoś z was z taką pianą?

Normalne zjawisko. Niedawno było:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć, planuje kupić kociołek coobra CB5(jakby ktoś chciał sprzedać to zapraszam PW). Mam kilka pytań odnośnie jego modyfikacji, gdyż wszędzie można wyczytać, że filtry dołączone do zestawu nie do końca spełniają swoją rolę.

Czego potrzebuje, żeby swobodnie warzyć mocno chmielone piwa (>100g chmielu)? Wystarczy hopspider/hopstopper? Jeśli tak to jaki? Może wystarczy chmielenie w woreczkach?

Jaka modyfikacja kosza zaciernego jest najlepsza, żeby zapomnieć o problemach z filtracją itd.? Zasypy moich piw zazwyczaj są proste, ale też nie chciałbym się ograniczać.

Czytałem, że kolega lewatywa wykonuje takie elementy do kociołków, ktoś mógłby potwierdzić ich działanie, lub doradzić co byłoby najlepszym wyborem? Sam kociołek to dość duży wydatek, chciałbym kupić wszystko na raz, zacząć używać i zapomnieć o kwocie :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć! Szukam porady. Przymierzam się do zakupu automatycznego kotła tylko pytanie jakiego? Póki co warzylem warki ok 20/25L tradycyjną metodą lecz chce bardziej ustabilizować proces w czym pewnie pomoże mi kocioł. Pytanie jaki kocioł polecacie? Budżet jaki chce przeznaczyć to max 2,5tyś zł. W jakie dodatki/modyfikacje się doposażyć aby wszystko grali jak należy. Trochę się naczytalem I powiem szczerze że mam metlik w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, hadi0615 napisał:

Cześć! Szukam porady. Przymierzam się do zakupu automatycznego kotła tylko pytanie jakiego? Póki co warzylem warki ok 20/25L tradycyjną metodą lecz chce bardziej ustabilizować proces w czym pewnie pomoże mi kocioł. Pytanie jaki kocioł polecacie? Budżet jaki chce przeznaczyć to max 2,5tyś zł. W jakie dodatki/modyfikacje się doposażyć aby wszystko grali jak należy. Trochę się naczytalem I powiem szczerze że mam metlik w głowie.

 

 

 Też miałem mętlik w głowie . Dołożyłem siana i kupiłem Grainfather'a. Nie żałuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Pabllo_Lodz napisał:

Zamieniłem GF na Klarsetin 50L nie żałuje..

Jeszcze kasa została na modyfikacje kociołka, które trzeba zrobić.

   Nie żałujesz bo jest więcej litrów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, hadi0615 napisał:

Możesz mi powiedzieć na który model się zdecydowałeś oraz jakie modyfikacje trzeba zrobić?

Wszystko jest w tym wątku.

 

15 godzin temu, witur napisał:

Nie żałujesz bo jest więcej litrów ?

Nie żałuję bo Klarstein kosztował mnie 850 zł (powystawowy - nowy), do tego sterownik CBpi3 i mam ful wypas.

Nawet oryginalny sterownik GF za 499 zł podejdzie i za 1200 zł jest full wypas.

Uwierz mi nie kocioł robi piwo, piwo robisz TY.

Jak masz doświadczenie i dobrze ustawisz przepływ to nie ważne na czym warzysz..

 

Reszta już jest w tym temacie łącznie ze zdjęciami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GF tez sam niczego nie zrobi a te kociołki sa bardzo podobne, różnią się bardziej dla estetów niż funkcjonalne

Tez mam Klarstaina 50L (to samo co CB5), kupiony z odzysku za 700zł plus doposażenie do st czyli kosz i rurka (od CB5, taniej nie znalazlem), razem niecałe 1000zł

Mój ma sterownik 4 etapowy wiec od biedy by wystarczył

Postawiłem jednak na budowę sterownika CBpi3 i działa super.

Jedyna modyfikacja to dodatkowa siatka na dno 1000 zakup na allegro i nożyczki. Miałem już hopspidera i uzywam.

Wymontowałem filtr denny, nie montowałem żadnego hopstoppera. Nic się nie zapycha i działa super

Chłodnice zanurzeniowa  już wcześniej zrealizowałem (moim zdaniem najsensowniejszy system) z rurki miedzianej 8mm (gazownicy samochodów wykorzystują odpowiednie w otulinie która zdjąć łatwiej niż ze zwykłego kabla, miedz miękka, łatwo się kształtuje i w tej wersji tania, ja mam bodaj 12m) jest kilka pomysłów na grupie

Uważam ze 1,5tysia to duże pieniądze bo i tak trzeba cos dorobić, przerobić, 2,5 bym nie dał

A możliwości zrobienia dwóch warek na raz -  ok45L przy 13BLG jest dodatkowa korzyścią

 

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem zamiaru w bawienie się w przerabianie i cudowanie , kupiłem wszystko w jednym .  I na pewno nikt mnie nie powie że chłodnica zanurzeniowa jest bardziej wydajna niż przeciwbieżna xD 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam nikogo przekonywac

Wyraziłem własne zdanie

Aczkolwiek uważam że higienicznie chłodnica zanurzeniowa jest najlepsza, ale to moja opinia.

z drugiej strony zbudowanie takiej przeciwbieżnej jest dziecinnie łatwe bo wczesniej moja chłodnica zanurzeniowa była przeciwbieżną ale nie miałem zaufania do jej czystości po płukaniu i koniecznym ożycia ciężkiej chemi. Całe szczęście wyjecie jej ze szlaucha było szybsze niż włożenie jej do srodka

Myślę, że gdybym dokupił przeciwbieżną to mój zestaw wyszedłby taniej :)

 

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wchodzi 47  ale realnie 45

Ja nie ożywam hopstopera (nie mam nic na wylocie )za to przy zlewaniu przepuszczam przez worek BIAB z Ali

Zbieram tez piane łyzka cedzakowa z góry poodczas gotowania

 

Ostatnia modyfikacja to umieściłem w talerzyku górnym sonde z termometrem (rurke nierdzewna z gwintem 1/2" BSP na termometr kupiłem na Ali - nie znam nazwy :) )

oakazało się przy pełnej warce z 13kg zasypu ze w środku kosza mam temp o jakieś 4-5 st mniejszą niz przy dnie przy włączonej recyrkulacji.

Do tego podniesienie temp następowało po ok 15-20 min więc te zwłoke nalezy zaplanowac

Przestały mnie dziwić ostatnie warki (te po zmianie systemu), że sa takie wytrawne skoro Ale zacierało sie w 64st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, JsKefir napisał:

Przestały mnie dziwić ostatnie warki (te po zmianie systemu), że sa takie wytrawne skoro Ale zacierało sie w 64st

Jestem po 13 warkach na swoim CB5 i dokładnie to samo zauważyłem z temperaturą w koszu. Dwie ostatatnie warki zrobiłem już z mierzeniem temp. w koszu i korekcją. Zobaczymy co z tego wyjdzie, jutro butelkowanie pierwszej z nich. Do tej pory piwa wychodziły bardzo wytrawne, ale to mi akurat pasowało :)

 

Zauważyłem tez jeszcze jedną rzecz, czym mniej słodu do zacierania, tym większa wydajność. Ostatnio 13kg pale ale, wyszło jakieś 57%, a kilka warek wcześniej niecałe 8,8kg z zestawu BA Angiellski Porter wyszło 74%. 

Czy u Was jest podobnie?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzisiaj była porazka :(

5kg Alae, 5kg wiedeńskiego i 3 przenicznego

i chcialem zobaczyc jak to z ta bezwladnoscią... przerwa białkowa  zaczalem od 60, zasyp spadło do 50 i d...

Mimo ustawionej 68 w zasypie ledwo przez 30 min podeszlo pod 54... a potem sie zatkalo

Mieszanie itd kicha

krótko mówiac temp wody mierzona przy dnie  nie ma znaczenia bo to co jest w koszu zależy od wielkości zasypu, przepuszczalności itd.

 

więcej nie podejdę do 52st i zaczynam od 68  -wsyp przy 72 to jest szansa ze się ułoży :)

 

jedno jest pewne - potrzebna jest sonda w środku kosza bo otwiera oczy, szczegolnie gdy sie chce robic ALE

prawda jest ze zwykly kocioł z mieszadłem był bardziej przewidywalny choc filtrowanie upierdliwe

 

 

 

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, JsKefir napisał:

No dzisiaj była porazka :(

5kg Alae, 5kg wiedeńskiego i 3 przenicznego

i chcialem zobaczyc jak to z ta bezwladnoscią... przerwa białkowa  zaczalem od 60, zasyp spadło do 50 i d...

Mimo ustawionej 68 w zasypie ledwo przez 30 min podeszlo pod 54... a potem sie zatkalo

Mieszanie itd kicha

krótko mówiac temp wody mierzona przy dnie  nie ma znaczenia bo to co jest w koszu zależy od wielkości zasypu, przepuszczalności itd.

 

więcej nie podejdę do 52st i zaczynam od 68  -wsyp przy 72 to jest szansa ze się ułoży :)

 

jedno jest pewne - potrzebna jest sonda w środku kosza bo otwiera oczy, szczegolnie gdy sie chce robic ALE

prawda jest ze zwykly kocioł z mieszadłem był bardziej przewidywalny choc filtrowanie upierdliwe

 

 

 

To przez przeniczy ? A tek poważnie to ile brzeczki i jakie blg chciałeś osiągnąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, JsKefir napisał:

45 litrów mniej wiecej 13 blg i w sumie tyle wyszlo :) choć miało być gęsto i słodko a wyjdzie wytrawnie zapewne

To były końcówki magazynowe, moze dlatego.

Ostatnio było 10kg ALe i 2,3 przenicy tej samej i poszlo po sznurki wiec moze ten wiedeń był zbyt stary

Ja daje 1-4 i nie mam problemów, oczywiście pod warunkiem że sam śrutuje. Przy słodach śrutowanych przez sklep zawsze sie zatyka

ps U mnie przy 10kg wyszło by ze spokojem 45l 13blg  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, anteks napisał:

Ja daje 1-4 i nie mam problemów, oczywiście pod warunkiem że sam śrutuje. Przy słodach śrutowanych przez sklep zawsze sie zatyka

ps U mnie przy 10kg wyszło by ze spokojem 45l 13blg  ;)

Ja daje 1-4...   ??? piszesz o ilości wody ?

może kiedyś wyjdzie.

trza się uczyć ;)

jakie śrutowanie? moze zamówię onaczej, bo sam raczej srutowac nie bede

 

Edytowane przez JsKefir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.