Skocz do zawartości

COOBRA CRAFTBREWER CB5


Ravage Trzy Baryłki

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

 

Refraktometrm ktory zaczał wariować bo mi pokazu 12 brix a spławik 12,5

 

Spławik dobry jest. kurde w kociołkiu z lidla miałem 14 plato przy zasypie 6kg 20l

spoko 18blg, refraktrometr można skalibrować ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpocząłem warkę Black IPA według receptury @scooby_brew

Miałem troszkę problemów, jeden to bardzo gęsty zacier, pewnie powodem było to że słód ma 1 rok.

Dolałem 4,5L wody ale i tak gęsto, bardzo mały przepływ wody, zwiększyłem czas zacierania.

Na zdjęciach już brzeczka leci do fermentatora, brzeczka kryształ po mimo dawki 200g chmielu.

Efekt to mocne 14 brix, a ile to niedługo uzupełnię.

Jeśli dobrze oznakowałem fermentator, to otrzymałem 36L(po sprawdzeniu poprawności oznakowania okazało się że otrzymałem 41L) do fermentatora.

Bardzo dużo osadu.

Im luźniejszy zacier tym lepiej, następnym razem dam mniej słodu podstawowego, a podciągnę ekstraktem niechmielonym.

Oraz nowy słód, bo ten ma rok 1 i 3 miesiące :D

Hoopstoper dał radę super, przypomnę razem 200g chmielu.

 


BeerSmith 2 Recipe Printout - http://www.beersmith.com
Recipe: Black IPA
Brewer: 
Asst Brewer: 
Style: Black IPA
TYPE: Ze słodów
Taste: (30,0) 

Recipe Specifications
--------------------------
Boil Size: 46,01 l
Post Boil Volume: 42,71 l
Batch Size (fermenter): 40,00 l   
Bottling Volume: 38,49 l
Estimated OG: 15,596 Plato
Estimated Color: 46,0 EBC
Estimated IBU: 49,1 IBU
Brewhouse Efficiency: 75,00 %
Est Mash Efficiency: 76,9 %
Boil Time: 60 Minutes

Ingredients:
------------
Ilość                 Nazwa                                    Typ           Lp.      %/IBU         
9,50 kg               Viking Pilsner Malt (4,0 EBC)            Słód          1        86,4 %        
0,50 kg               Carafa Special II (Weyermann) (817,5 EBC Słód          2        4,5 %         
0,50 kg               Crystal 150 (170,0 EBC)                  Słód          3        4,5 %         
0,50 kg               Wheat, Torrified (3,3 EBC)               Słód          4        4,5 %         
50,00 g               Centennial [10,00 %] - Gotowanie 60,0 mi Chmiel        5        29,3 IBUs     
50,00 g               Cascade [5,50 %] - Gotowanie 15,0 min    Chmiel        6        9,3 IBUs      
50,00 g               Fuggle [4,50 %] - Gotowanie 15,0 min     Chmiel        7        7,6 IBUs      
50,00 g               Cascade [5,50 %] - Gotowanie 0,0 min     Chmiel        8        2,9 IBUs      


Mash Schedule: CB5 - Black IPA
Total Grain Weight: 11,00 kg
----------------------------
Nazwa             Opis                                          Temperatura k Czas kroku        
Masch In          Dodaj 27,60 l wody i ciepła do 58,0 C przez 2 58,0 C        10 min            
Saccharification  Podgrzej aby uzyskać 66,0 C przez 5 min       66,0 C        80 min            
72.2              Podgrzej aby uzyskać 72,8 C przez 4 min       72,8 C        15 min            
Mash Out          Podgrzej aby uzyskać 77,6 C przez 2 min       77,6 C        10 min            

Sparge: Wysładzanie  27,59 l  wody o temp 78,6 C 
Notes:
------


Created with BeerSmith 2 - http://www.beersmith.com
-------------------------------------------------------------------------------------

 

IMG_20200208_165515.jpg

 

IMG_20200208_174421.jpg

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.02.2020 o 10:34, Pabllo_Lodz napisał:

BeerSmith 2 Recipe Printout - http://www.beersmith.com Recipe: Black IPA Brewer: Asst Brewer: Style: Black IPA TYPE: Ze słodów Taste: (30,0)

 

Podpowiedz jak ustawiasz berrsmitha? sciagnałem na triala 3 co jest lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zakupu CB5 ... mam jedno ważne dla mnie dzisiaj pytanie... jakiej wielkości jest kosz zacierny... średnica i wysokość :)

ma może ktoś pod ręką?

do tej pory zacierałem kociołkiem 30L z mieszadłem więc technologia z pompa będzie pewnym novum, dlatego przyglądam się tej dyskusji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, JsKefir napisał:

Przymierzam się do zakupu CB5 ... mam jedno ważne dla mnie dzisiaj pytanie... jakiej wielkości jest kosz zacierny... średnica i wysokość :)

ma może ktoś pod ręką?

Wymiary to 30x46 cm, 12 kg slodu to max co wejdzie.

Pojemność kosza w litrach to 35L.

2 godziny temu, Ravage miodosytnik napisał:

Podpowiedz jak ustawiasz berrsmitha? sciagnałem na triala 3 co jest lepsze?

Przepraszam ale nie rozumiem co jest lepsze?

Profil masz na zdjęciu.

 

BS2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalny jest gorszy bo nie jest przede wszystkim PID. Sam mam jeden kociołek przerobiony na sterownik od @Malinowy i jestem bardzo zadowolony. Aczkolwiek kupiłem od kolegi @Pabllo_Lodz GF że sterownikiem CBPi 3 i ten klarstein przerobiony pójdzie na sprzedaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem oba są bardzo dobre. Sterownik od @Malinowy prostszy w montażu i użytkowaniu. Ja mojego Klarsteina robiłem dla siebie i byłem z rozwiązania od @Malinowy bardzo zadowolony. Natomiast kupiłem GF ze sterownikiem CBPi bo łatwuej mi sprzedac stary kociołek już z porządnym sterownikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Pabllo_Lodz napisał:

Przepraszam ale nie rozumiem co jest lepsze?

 

Tez nie mam pojecia ?

 

To jeszcze tylko mi powiedz jak ustawiasz grzanie przy warzeniu 20 litowej warki i 40 litrowej.  Na każdym etapie. No i powiedz czy mieszasz w trakcie zacierania zasyp czy nie mieszasz. bo tutaj mam wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JsKefir napisał:

widzę ewaluujemy w tym samym kierunku :)

a swoja drogą... istnieje gdzieś możliwość zakupu całego, gotowego sterownika na  CBPi 3 ?

Szukałem ale nic nie znalazłem

Ja mam ten kociołek uwazyłem na nim juz kilka warek ale mam straszne problemy z wydajnością. Sama praca jest bardzo przyjemna.

 

Nie rozumiem za toco mi da zmiana sterownika? Napewno strace gwarancje jak bede coś tam grzebać. A obecny sterownik  nie robi problemów. Jedynie to moze temperatura grzania nie dochodzi do 100 stopni, ale to juz ni jak nie przeszkadza, przecież widzę że wrze, jest 99 stopni. trza wrzucac chmiele i warzyć :) chłodzenie też jest spoko.

 

Wsadziłem tam jak ktoś poradził wąż spreżynowy do wysładzania w wiadrze, daje rady filtrować nim, a jak nie to można przecież ściągnąć z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, JsKefir napisał:

co W CBPi 3 jest na korzyśc od Malinowego?

Moim prywatnym zdaniem interfejs i możliwość wszechstronnej konfiguracji, z tym iż nigdy nie używałem sterownika od kol. malinowy.

 

8 minut temu, Ravage miodosytnik napisał:

Nie rozumiem za toco mi da zmiana sterownika? Napewno strace gwarancje jak bede coś tam grzebać. A obecny sterownik  nie robi problemów. Jedynie to moze temperatura grzania nie dochodzi do 100 stopni, ale to juz ni jak nie przeszkadza, przecież widzę że wrze, jest 99 stopni. trza wrzucac chmiele i warzyć :) chłodzenie też jest spoko.

 

Wsadziłem tam jak ktoś poradził wąż spreżynowy do wysładzania w wiadrze, daje rady filtrować nim, a jak nie to można przecież ściągnąć z góry.

Nie wyobrażam sobie zlewania górą, dobry hoopstoper rozwiązuje problem.

Ja chłodzę wymiennikiem i co do chłodzenia mam zlewać górą i dmuchać ustami? :D

Jak zapycha się to znaczy że się nie nadaje.

A zmiana sterownika to już czysta wygoda użytkowania.

W CBpi3 mogę ustawić że jutro rano o 8ej zacznie grzać wodę, siedzę przed ekranem i obserwuję, nie muszę nom stop latać do kociołka.

Moc zmniejsza się automatycznie, nie muszę wciskać dwóch guzików, klęcząc na kolanach i operować sterownikiem.

To tyle z mojej strony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

 

Tez nie mam pojecia ?

 

To jeszcze tylko mi powiedz jak ustawiasz grzanie przy warzeniu 20 litowej warki i 40 litrowej.  Na każdym etapie. No i powiedz czy mieszasz w trakcie zacierania zasyp czy nie mieszasz. bo tutaj mam wątpliwości.

@Pabllo_Lodz Jeszcze gdybyś na to pytanie raczył mi odpowiedzieć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

To jeszcze tylko mi powiedz jak ustawiasz grzanie przy warzeniu 20 litowej warki i 40 litrowej.  Na każdym etapie. No i powiedz czy mieszasz w trakcie zacierania zasyp czy nie mieszasz. bo tutaj mam wątpliwości.

Nie umiem Ci odpowiedzieć, nie robię warek 20L, 47L gotowałem na 65% mocy.

Jeśli mam mieszać zasyp podczas zacierania to po co Mi kociołek "automatyczny".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Pabllo_Lodz napisał:

Nie umiem Ci odpowiedzieć, nie robię warek 20L, 47L gotowałem na 65% mocy.

Jeśli mam mieszać zasyp podczas zacierania to po co Mi kociołek "automatyczny".

 

 Czy możliwe jest iż mieszając w kociołku zaciernym cały czas mogłem obniżyć swoją wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ravage miodosytnik napisał:

Czy możliwe jest iż mieszając w kociołku zaciernym cały czas mogłem obniżyć swoją wydajność?

Nie, teoretycznie powinieneś zwiększyć kosztem jakości.

Mniej klarowna brzeczka.

Sprawdź innym termometrem czy masz poprawną temperaturę.

Bo może przekłamuje Ci sterownik.

Przy mieszaniu to powinieneś mieć wydajność 80% i więcej.

 

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pabllo_Lodz napisał:

Martwa strefa pod koszem, tyle trzeba doliczyć i dodać wody do zacierania.

cos ostatnio czułem ze moze to być kluczowe. A właśnie jak zlewasz to, to objętość 5 litrów która jest pod kranem liczysz jako straty tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.