Skocz do zawartości

korki do kolb do propagacji drożdży


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

zgodnie z obietnica udało mi się znaleźć 3 (a nawet 4) rękę i zrobić know-how do kręcenia korków do kolb. Oto co będzie nam potrzebne:

 

2drxa3s.jpg

 

bierzemy kawałek waty, jak wielki trzeba do tego dojść metoda prób i błędów, nie ma żadnej reguły. Ciasno go zwijamy w walec:

1o0dw6.jpg

 

Następnie skręcamy go tak jak na zdjęciu. Powinniśmy otrzymać taki twardy zbitek waty. Sprawdzamy jak pasuje do kolby, powinien dość ciasno wchodzić bo po sterylizacji zrobi się trochę mniejszy.

2u42fia.jpg

35m2i6x.jpg

 

teraz wystarczy naszą watę zabezpieczyć gazą. Wycinamy kawałek gazy, najlepiej 2 warstwy i umieszczamy w środku naszą watę:

ay7zhv.jpg

 

teraz owijamy gazą watę i zawiązujemy na górze korka. Niektórzy używają do tego nici ja wiążę rogi gazy, na 2-3 razy otrzymując duży twardy supeł:

ab3vo8.jpg

 

teraz wystarczy obciąć "wąsy" i gotowe:

301q743.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupujesz watę w "rolce", następnie rozwijasz na płaskim, na początku korka robisz zakladkę, dłuzsze boki paska waty również zawijasz do wewnątrz i bardzo ściśle, bardzo mocno zwijasz cały pasek (ok 30 cm - długość zależna od średnicy szyjki kolby) tworząc delikatny stożek... Ot cala filozofia. Pasek waty->początek i boki zagiąć do wewnątrz->ściśle zwinąć-> wsadzić w szyjkę-> luźno przykryć folią alu.

no właśnie gaza sprawia że korki się nie rozlatują i można je bardzo długo używać. Sterylizuje się je najlepiej w szybkowarze, kolba z pożywką na starter, taki korek i to zabezpieczone jeszcze folią aluminiową. Dodam od siebie że nie należy od razu spuszczać ciśnienia w szybkowarze bo wtedy po zdjęciu pokrywy korek leci w stronę sufitu i robi się gejzer z kolby....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej przepuszcza powietrze, niezbędne dla rozwoju drożdży, a jednocześnie zabezpiecza je przed infekcją. przy otwieraniu należy opalić w płomieniu palnika korek i szyjkę kolby, w celu zachowania sterylności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajny pomysł jednak potrzeba jest matką wynalazków :beer:

będąc szczery to się tego nauczyłem w laboratorium, jak negocjowałem z prowadzącą zajęcia. Negocjowałem czy mogę sobie użyć wytrząsarki do namnażania drożdży :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.